Alışveriş Merkezlerine direnen kadın: Edith Macefield’in hikayesi

2009 yapımı Walt Disney’in “Up” adlı animasyon filmini belki hatırlarsınız. Kentsel dönüşüme direnen ihtiyar Carl Fredricksen’ın hikayesini anlatıyordu. Milyonlarca kişi tarafından keyifle izlenen bu film hakkında bilinmeyen bir gerçek ise aslında gerçek bir yaşam öyküsünden esinlenmiş olduğuydu: Edith Macefield’in hikayesi…

Edith Macefield 84 yaşında olmasına rağmen yaşıtları gibi ‘normal’ değildi. Seattle’daki evini yıkıp alışveriş merkezi yapmak isteyenleri “geri çevirince” bir anda halk kahramanı haline gelmişti. Şirket yetkililerinin teklif ettiği “1 milyon Doları” reddeden Macefield, anılarını hiçbir şekilde satmayacağını açıklamıştı.

macefield  Alışveriş Merkezlerine direnen kadın: Edith Macefield'in hikayesi macefield 1Yaşlı kadını hiçbir şekilde ikna edemeyen inşaat şirketi bu ‘alışılmadık durum’ karşısında uzunca bir süre ne yapacağını bilemeden beklemek zorunda kalmıştı. Edith Macefield’in inadını kıramayacağını anlayan şirket, yaşlı kadının evinin çevresinden dolanan yeni ve dolambaçlı bir inşaat planı yapmaya karar verdi! Bu karar, Macefield’in evini, kentsel dönüşümün “maddi gücüne” karşı direnişin sembolü haline getirdi.

28seat-ms_-600  Alışveriş Merkezlerine direnen kadın: Edith Macefield'in hikayesi 28seat

Bu mücadele sırasında evini satın almak isteyen inşaat şirketin’in sorumlusu Barry Martin ile arasında zamanla sıkı bir dostlukta gelişti. Barry bu inadının nedenini sorguladığında ise aldığı cevap manidardı.” Nereye gidebilirim ki? Ailem yok ve burası benim evim. Annem bu evde, bu koltukta öldü. Ve ben ona burayı terk etmeyeceğime dair bir söz verdim. Bu yüzden ben de bu evde, bu koltukta ölmek istiyorum.”

Edith Macefield 87 yaşında pankreas kanserinden öldü. Son zamanlarında yanında Barry Martin vardı ve asıl sürprizi ölümünden sonra yaptı. Çünkü evini Barry’e bırakmıştı.

edith-macefields-house-1  Alışveriş Merkezlerine direnen kadın: Edith Macefield'in hikayesi Edith Macefields House 1

Ev, Macefield’in sıradışı direnişinin simgesi olarak bugün de varlığını sürdürürken, Ballard sakinlerinin gurur duyarak anlattığı bir hikayenin parçası olmuş durumda.

Geçtiğimiz günlerde ise, Barry Martin çocuklarının eğitim masrafı için evi satılığa çıkardığını açıkladı. Birkaç yerel grup ise bağış toplayarak evi yatırımcıların eline kaptırmamaya çalışıyor. Onlar evin paraya dönüşmesindense, Macefield’in anılarıyla dolu bir anıt olarak kalmasını istiyor.Edith-Macefield-alisveris-merkezine-donusturulemeyen

Şimdilik, evin önünde olumlu mesajlarla dolu onlarca balon var. Evin son durumunu Facebook’tan takip edebilirsiniz.

Sibel Çağlar – YolveMacera