Amerika’nın En Büyük Mafya Liderlerinden Vito Genovese’in Olaylarla Dolu Hayat Öyküsü

Amerikan mafyalarının en büyüklerinden olan Vito Genovese yaşamı boyunca birçok farklı iş yapmış ve sayısız olaya katılmış. Günümüzde halen Genovese ailesi New York’un en güçlü ve zengin ailelerinden olarak görülüyormuş.

1897 yılında napoli’de dünyaya gelen vito genovese, burada zorlu bir çocukluk dönemi geçirdi. yetişkinliğe yaklaştığında italya’da joe masseria için çalışmaktaydı. gençlik yıllarını joe masseria’nın italya’da ki işleriyle ilgilenerek geçiren vito, burada bir çok tecrübe kazandı.

soğuk bir kış ayında napoli’den kalkan bir gemi ile new york suç çeteleri arasındaki merdivenleri çıkmak için yola çıktı. new york’a geldiğinde italyan mafya ailelerinin yanında ufak işlerde çalışarak, bozuk ingilizcesini geliştirdi. ancak ileride geliştirdiği ingilizcesine rağmen italyan aksanı ona karizmatik bir hava katmaktan ödün vermedi.

1917 yılında trafik kontrolü sırasında silah bulundurmaktan iki ay boyunca hapis cezasına çarptırıldı. hapisten çıkması ile suç organizasyonlarındaki yerini almaya devam etti ve alkol, kadın, uyuşturucu gibi işlerde daha sonraları lucky charlie olarak anılacak, charlie luciano’ya yardım etti.

charlie luciano

xyp7oi  Amerika'nın En Büyük Mafya Liderlerinden Vito Genovese'in Olaylarla Dolu Hayat Öyküsü xYp7oI

1929 yılına gelindiğinde vito isim yapmış potansiyel bir gangsterdi. ancak bu yıl sevdiği eşi hayatını kaybederek, vito’yu kederli günlere hapsetti. 3 yıl boyunca kendini suç organizasyonlarına adıyan vito genovese, anna petillo adlı bir kadına aşık oldu. 1932’de aşkından anna petillo’nun eşini new york’un yüksek binalarından birinden boşluğa bırakarak öldürdü.

anna petillo

80457857917  Amerika'nın En Büyük Mafya Liderlerinden Vito Genovese'in Olaylarla Dolu Hayat Öyküsü 80457857917

luciona’nun planına katılarak mafya savaş’ında kendine yer bulan vito, patronu joe masseria’ya ateş edenler arasında ismini duyurdu. ve artık charlie luciano için çalışmaya başladı. 1936 yılında luciano’nun hapse girmesi üzerine vito mafya ailesinin basamaklarını daha hızlı tırmanmaya devam etti. ancak ferdinan boccia öldürdükten sonra, vito’nun tetikçilerinden birinin konuşmasıyla italya’ya kaçmak zorunda kaldı.

joe masseria

866605432  Amerika'nın En Büyük Mafya Liderlerinden Vito Genovese'in Olaylarla Dolu Hayat Öyküsü 866605432

ferdinand boccia +18

268cb3bdc  Amerika'nın En Büyük Mafya Liderlerinden Vito Genovese'in Olaylarla Dolu Hayat Öyküsü 268cb3bdc

1946 yılında amerika’ya geri dönen vito, 57 yılına gelindiğinde mafya babaları arasında yerini almıştı. bu yıl frank costello’ya bir suikast düzenler ancak frank bu suikast de ölmez. hayatının geri kalanını ailesine adamak isteyen frank yaşamını tehlikeye atmak istemez ve aile babalığını, vito genovese’ye bırakır. ailenin ismini genovese olarak değiştirdikten sonra karşısında tek bir rakip kalır, o da albert anastasi’dır. ancak, anastasi’yı öldürtür ve böylelikle amerikan mafyasının lideri konumuna gelir.

frank costello

ommittee  Amerika'nın En Büyük Mafya Liderlerinden Vito Genovese'in Olaylarla Dolu Hayat Öyküsü ommittee

albert anastasi +18

albert_anastasia_photo  Amerika'nın En Büyük Mafya Liderlerinden Vito Genovese'in Olaylarla Dolu Hayat Öyküsü albert anastasia photo02appraisal1-master675  Amerika'nın En Büyük Mafya Liderlerinden Vito Genovese'in Olaylarla Dolu Hayat Öyküsü 02APPRAISAL1 master675anastasia_dead  Amerika'nın En Büyük Mafya Liderlerinden Vito Genovese'in Olaylarla Dolu Hayat Öyküsü Anastasia deadlansky ve luciano’ya ters düşmesi sonucu yükselme döneminin tadını fazla çıkartamayan vito, uyuşturucu ticaretinden 15 yıl hapse mahkum edilir ve tahliyesine 5 yıl kala 1969’da springfieldhapishanesindeki odasında cansız bedeni bulunur.

not: mafia ıı oyunundaki baş karakter vito scaletta, vito genovese’den esinlenilmiştir.

051441972  Amerika'nın En Büyük Mafya Liderlerinden Vito Genovese'in Olaylarla Dolu Hayat Öyküsü 051441972

kaynak: https://seyler.eksisozluk.com