Askeri okulları kapatmak çare mi?

Askeri okulları kapatmak çare mi?

Askeri okulların kapatılmasının yanlış olduğu konusunda birkaç yazı yazdım. Tahsin Ataizi de benim bu görüşümü destekleyen bir yazı yolladı. Tahsin Ataizi kim?

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne 32 yıl hizmet ettikten sonra emekli olan o dönemin güçlü bir albayı… Tahsin Ataizi’ni ben 9’uncu Cumhurbaşkanı rahmetli Demirel’in gezilerinde tanıdım. Demirel onu çok sever ve yurt dışı gezilerine beraberinde götürürdü. Demirel’in tarihi Güney Amerika gezisinde Albay Tahsin Ataizi ve ben davetliler arasındaydık.

Arjantin, Şili ve Brezilya’yı ziyaret ettikten sonra yurda dönerken Demirel’in uçağı düşme tehlikesi atlatmış, o korkulu dakikaları Tahsin Ataizi ile birlikte yaşamıştık!
Uçak, korkunç sarsıntılarla 500 metre kadar irtifa kaybettikten sonra mucize eseri toparlanmış ve tehlike hostes dahil, birkaç kişinin hafif yaralanmasıyla atlatılmıştı.

Emekli Albay Tahsin Ataizi, askeri okulların kapatılması konusunda şöyle diyor:
“FETO tehlikesine karşı alındığı belirtilen bu tedbir için ‘aceleye getirilmeden biraz daha düşünülüp akılcı kararlar alınsaydı’ demek daha doğru olur.
Darbeye daima karşı olan emekli bir asker (bir albay) olarak ‘Artık darbe marbe olmaz’ da diyemiyorum. Neden? Toplumumuz, içindeki bazı cemaatçi yapıları yok edemiyor da ondan…
Demokratik, laik, özgür yapıyı koruyamaz ve eğitimde ‘Atatürkçü düşünce’ sistemine sadık kalamazsak, başa gelen çekilir misali böyle travmalar yaşamak zorunda kalırız.

FETÖ’cu oldukları ve taraflı, yanlış, haksız kararlar verdikleri için yurt dışına kaçmak zorunda kalan şerefli (!) hâkim ve savcılar yüzünden hukuk fakültelerini kapatmamız gerekli midir? Değildir tabii ki… O halde niye askeri okulları kapatma kararı alınıyor?
FETÖ’cu hâkim ve savcıları mezun eden hukuk fakültelerinin kapatılmasının bir çözüm yolu olmadığını herkes kabul ediyor. Peki, askeri okulları kapatmak nasıl çözüm yolu olarak görülüyor?
Tarihten günümüze dünyanın en güçlü ordularının insan kaynağı askeri okullardır. Amerika Birleşik Devletleri ordusunun mabedi sayılan West Point Akademisi’nde subay yetiştirmek için 10 yaşından itibaren öğrenci alınır.
FETÖ’cu tehdidiyle, tıp, eğitim ve hukuk fakültelerinin kapatılması nasıl yanlış ise askeri okulların kapatılması da o derece yanlıştır.
Yapılması gereken ve demokrasiye yakışan, okullarda oluşan cemaatçi yapıyı tespit ve yok etmektir. Kapatmalar (tehlikelere karşı sistem oluşturmadıktan sonra) boştur!”

Arsal Bey’in kedisi!

Bu bir sevgi hikâyesidir.
Tüzüner Ailesi ile kedileri arasındaki sevgi…
Arsal Tüzüner, gazete dağıtım şirketi Yaysat’ın eski Genel Müdürü ve Milliyet Gazetesi’nin efsanevi eski Reklam Müdürü’dür. Onun döneminde Milliyet reklam gelirinde rekorlar kırmıştı.
Arsal Tüzüner, bir süredir basın dünyasından uzak, eşi Hayrünisa Hanım’la birlikte Bodrum’da yaşıyor. Zaman zaman Saroz Körfezi’nde babadan kalma evlerine gidiyorlar.
Geçtiğimiz hafta Bodrum’dan Saroz’a giderken, Lapseki’de başlarına üzücü bir olay geliyor.
Yanlarından hiç ayırmadıkları “Tetik” adındaki kedileri, dişi bir kedi görünce arabanın açık penceresinden zıpkın gibi fırlayıp, dişi kedinin peşinde gözden kayboluyor.
Arsal Bey ve eşi Hayrünisa Hanım’ın dünyaları kararıyor. Kedileri ailenin bir ferdi gibi çünkü…
O gün hava kararıncaya kadar arıyorlar, kedi ortalıkta yok.
“Çapkınlık başa belâ” derler ya… İnsanın da, kedinin de başı genellikle bu çapkınlık içgüdüsü nedeniyle derde giriyor.
Arsal Bey, eşini Saroz’daki evlerine bıraktıktan sonra Lapseki’ye dönüp kediyi arıyor, yok, yok!
Fakat yılmıyor. Lapseki kazan, o kepçe, aramalara devam ediyor.
Lapseki esnafının bir çoğu artık onu tanır hale geliyor, haline bakıp acıyorlar!
Beşinci gün sonunda Arsal Bey, dar bir sokakta “Gel yavrum, gel yavrum” diye bağırırken, kuytu bir köşeden kedi zıplayıp onun kucağına atlıyor, elini-kolunu, yüzünü-gözünü sevinçle yalıyor.
Zavallı kedi beş gün içinde zayıflamış, kemikleri sayılır hale gelmiş… Fakat mutlu son onu hayata döndürüyor.
Arsal Tüzüner “Hayatta değişmez kuraldır. Bir işi başarıya ulaştırmak için sonuna kadar mücadele edeceksin. Eğer ben yılgınlığa kapılsaydım, şimdi kedimiz ölmüş olacaktı” diyor.

GÜNÜN SÖZÜ

Milletler de insanlar gibi başlarına gelenlerle tecrübe kazanırlar!

Askeri okulları kapatmak Askeri okulları kapatmak Askeri okulları kapatmak Askeri okulları kapatmak Askeri okulları kapatmak Askeri okulları kapatmak Askeri okulları kapatmak Askeri okulları kapatmak Askeri okulları kapatmak Askeri okulları kapatmak Askeri okulları kapatmak  Askeri okulları kapatmak Askeri okulları kapatmak çare mi? 2 29

Rahmi Turan
Kaynak: sozcu.com.tr