Avrupa’da ziyaret etmeniz gereken küçük ama eşsiz şehirler

Sürekli farklı yerleri görmek, farklı deneyimleri yaşamak istiyoruz. Ancak bu seyahatlerimizde hem çok uzaklaşmasak hem de gizli kalmış hazineleri keşfetsek nasıl olur diye düşündük ve sizler için Avrupa’nın en çekici küçük şehirlerini derledik:

1. Cesky Krumlov, Çek Cumhuriyeti
Cesky Krumlov,-Çek Cumhuriyeti Avrupa’da ziyaret etmeniz gereken küçük ama eşsiz şehirler Cesky Krumlov C3 87ek Cumhuriyeti
Cesky Krumlov-Çek Cumhuriyeti

Dünya üzerinde Güney Bohemya’daki Cesky Krumlov kadar çekici, masalsı ve büyüleyici bir şehir bulmanız gerçekten zordur. Şehre geldiğinizde kendinizi zamanda tünelinde gibi hissedersiniz. Küçük arnavut taşlı yollar, baktığınız her yerde köprüler bulabilirsiniz ve en önemlisi hiçbir yerde McDonalds yok! Prag’dan kısa bir yolculukla ulaşabileceğiniz bu büyüleyici şehir size unutulmaz bir deneyim yaşatacak. Yazın gidiyorsanız Krumlov’u ziyaret ederek Vltaly Nehri’nde salla gezebilirsiniz.

2. Colmar, Fransa
Colmar-Fransa Avrupa’da ziyaret etmeniz gereken küçük ama eşsiz şehirler Colmar Fransa
Colmar-Fransa

Alsace; Colmar’da yer alan ve Fransız ve Alman mimarisinin, kültürünün ve ruhunun en ince örneklerinin bulunduğu şehirdir. Fotoğraflarda göründüğü gibi renkli bir şehirdir ve Fransa’nın gizli mücevheri olarak bilinir.

3. Marsaxlokk, Malta
Marsaxlokk- Malta Avrupa’da ziyaret etmeniz gereken küçük ama eşsiz şehirler Marsaxlokk Malta
Marsaxlokk-Malta

Marsaxlokk, Malta’nın en önemli balıkçılık faaliyetlerinin gerçekleştiği şehirdir. Renkli, eğlenceli ve Malta ruhuyla doludur.

4. Hallstatt, Avusturya
Hallstatt-Avusturya Avrupa’da ziyaret etmeniz gereken küçük ama eşsiz şehirler Hallstatt Avusturya
Hallstatt-Avusturya

Göl kenarında yer alan Hallstatt şehri Unesco Dünya Mirası olarak sayılmaktadır ve aynı zamanda göl tüm dünya tarafından ‘En Tatlı Göl’ ünvanı alacak kadar güzeldir. İster yazın ister kışın gidin Avrupa’nın bu kendisi küçük etkisi büyüleyici şehrine aşık olacaksınız.

5. Brugge, Belçika
Brüj Bleçika Avrupa’da ziyaret etmeniz gereken küçük ama eşsiz şehirler Br C3 BCj Ble C3 A7ika
Brugge-Belçika

Brugge özellikle ‘In Bruges’ filminden sora iyice popülerliğini artırdı ve tüm dünyada tanınmaya başlandı. Lego şeklindeki evleri görenleri hayrete düşürüyor. Brugge’e gittiğinizde kendinizi Ortaçağ’dan kalma el değmemiş güzellikteki bir şehirde hissedeceksiniz.

6. Bled, Slovenya
Bled-Slovenya Avrupa’da ziyaret etmeniz gereken küçük ama eşsiz şehirler Bled Slovenya
Bled-Slovenya

Bled’de hiç kuşku yok ki görülecek çok fazla şey olsa da herkes tarafından kabul edilen değeri Bled Gölü’dür. Baş döndürücü güzellikteki göl Slovenya’ya gelen ziyaretçilerinin favori yeridir.

7. Bibury, İngiltere
Bibury-İngiltere Avrupa’da ziyaret etmeniz gereken küçük ama eşsiz şehirler Bibury C4 B0ngiltere
Bibury-İngiltere

İngiltere’nin en çok fotoğraflanan yerlerinden biri Bibury’de bulunan bu caddedir. Eski ihtişamıyla korunan şehir İngiltere’de mutlaka gezilmesi gereken gizli cennetler sıralamasında yer almaktadır.

8. Albarracin, İspanya
Albarracin-İspanya Avrupa’da ziyaret etmeniz gereken küçük ama eşsiz şehirler Albarracin C4 B0spanya
Albarracin-İspanya

Bazı insanlar Albarracin’in İspanya’nın en güzel köyü olarak nitelendirmektedirler. Eğer İspanya’ya yolunuz düşserse Valencia’dan yalnızca 2 saatlik ve Teruel’den de 30 dakikalık tren yolculuğuyla Albarracin’e ulaşabilirsiniz.

9. Pucisca, Hırvatistan
Pucisca-Hırvatistan Avrupa’da ziyaret etmeniz gereken küçük ama eşsiz şehirler Pucisca H C4 B1rvatistan
Pucisca-Hırvatistan

Hırvatistan, kendini dünyanın her yerinden gelen turistlere açtıkça eski saklı cennet olma özelliği ortadan kalkmış olsa da Dalmaçya kıyıları mutlaka hayatınızda bir kere gitmeniz gereken yerlerden biridir. Pucisca, Hırvatistan’ın en önemli turizm merkezlerinden biri olup, oraya gidip büyüleyici güzelliği tattığınızda neden bu kadar önem verdiklerini anlayacaksınız.

10. Eze, Fransa
Eze-Fransa Avrupa’da ziyaret etmeniz gereken küçük ama eşsiz şehirler Eze Fransa
Eze-Fransa

Fransa’nın güneydoğusunda yer alan Eze şehri, sevgilinizle veya eşinizle küçük bir kaçamak yapıp Akdeniz’in keyfini çıkarmak isteyenler için birebir.

11. Annecy, Fransa
Annecy-Fransa Avrupa’da ziyaret etmeniz gereken küçük ama eşsiz şehirler Annecy Fransa
Annecy-Fransa

Annecy 14.yy’da kurulmuş olup diğer en büyüleyici Fransız şehirleri arasında gösterilmektedir. Fransız Alpleri sırtlarına kurulmuş olan şehir, gerçekten de resmedilmeye değer güzellikte.

12. Manola, İtalya
Manola-İtalya Avrupa’da ziyaret etmeniz gereken küçük ama eşsiz şehirler Manola C4 B0talya
Manola-İtalya

Esasında siz fotoğrafa baktıktan sonra bizim, bu güzelliğe çok da fazla bir şey söylememize gerek kalmıyor. Manarola her ne kadar İtalya’nın doğa harikası yerlerinden biri olsa da İtalya Manola gibi saklı cennetlerle doludur. O yüzden bir gün İtalya’ya yolunuz düşerse acele etmeden, doya doya gezin!

13. Ittoqqortoormiit, Grönland
Ittoqqortoormiit, Grönland Avrupa’da ziyaret etmeniz gereken küçük ama eşsiz şehirler Ittoqqortoormiit Gr C3 B6nland
Ittoqqortoormiit, Grönland

Grönland’ın bu küçük şehrine ulaşım gerçekten oldukça zor. Haftada bir İzlanda’dan uçakla, daha sonra da küçük bir helikopter yolculuğuyla şehre ulaşabiliyorsunuz; ancak yolculuğun sonunda karşınıza çıkan manzara her şeye değer!

14. Reine, Norveç
Reine-Norveç Avrupa’da ziyaret etmeniz gereken küçük ama eşsiz şehirler Reine Norve C3 A7
Reine-Norveç

Norveç’in bu küçük balıkçı kasabası sizce de masallardaki gibi değil mi? Eğer herhangi bir resim size birçok şey anlatıyorsa, bu resim size çok daha fazlasını anlatıyordur. Kesinlikle nefes kesici güzellikte!

15. Mostar, Bosna-Hersek
Mostar-Bosna-Hersek Avrupa’da ziyaret etmeniz gereken küçük ama eşsiz şehirler Mostar Bosna Hersek
Mostar-Bosna-Hersek

Bosna-Hersek’in en büyük şehri olan Mostar’ın simgesi Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından yapılan Mostar Köprüsü’dür. 2005 yılında UNESCO Dünya Mirası ilan edilen köprüyü ve güzeller güzeli Mostar’ı mutlaka ziyaret edin.

16. Odense, Danimarka
Odense Danimarda Avrupa’da ziyaret etmeniz gereken küçük ama eşsiz şehirler Odense Danimarda
Odense-Danimarka

Odense, Danimarka’nın 3. Büyük şehri olmasına karşın şirin bir kasaba izlenimi yaratıyor. 4000 yıldan fazla tarihi olan şehrin her noktası ayrı bir güzellikte.

17. Freiburg, Almanya
Freiburg-Almanya Avrupa’da ziyaret etmeniz gereken küçük ama eşsiz şehirler Freiburg Almanya
Freiburg-Almanya

Almanya’nın güneybatısında yer alan ve yaklaşık 230.000 kişinin yaşadığı Freiburg. Eğer yolunuz Freiburg’a düşerse dünyadak, türünün tek örneği olan 700 yıllık Freiburg Katedrali’ni mutlaka gezin.

18. Göreme, Türkiye
Göreme- Türkiye Avrupa’da ziyaret etmeniz gereken küçük ama eşsiz şehirler G C3 B6reme T C3 BCrkiye
Göreme-Türkiye

11. ve 13.yy’da başpiskoposluğun merkezi konumunda olan Göreme, Romalılar tarafından kurulmuş ve inanmak zor olsa da insanlar kayaların içerisinde yaşamışlardır. Ülkemizde bulunan dünyanın en önemli değerlerinden Göreme’yi ziyaret etmek için hiçbir zaman geç değil.

19. Gent, Belçika
Gent-Belçika Avrupa’da ziyaret etmeniz gereken küçük ama eşsiz şehirler Gent Bel C3 A7ika
Gent-Belçika

Flaman Bölgesi’nin saklı iki hazinesinde biri olan Gent , komşusu olan Brugge’den yalnızca 20 dakikalık tren yolculuğu uzaklıkta bulunmaktadır. Gerçek bir öğrenci şehri olan Gent sizi, eski zamanlardan kalma taş yollarıyla, göl kenarındaki şirin kafeleriyle ve eşsiz mimarisiyle her zaman karşılamaya hazır.

20. Ljubljana, Slovenya
Ljubljana-Slovenya Avrupa’da ziyaret etmeniz gereken küçük ama eşsiz şehirler Ljubljana Slovenya
Ljubljana-Slovenya

Ljubljana, her ne kadar Slovenya’nın başkenti olsa da, Avrupa’nın en küçük ölçekli başkenti olduğu kesin. Kuzey Avrupa’nın bu büyüleyici güzellikteki şehrinin simgesi, Slovenyalılar’ın çok önem verdiği Ejderha Köprüsü’dür.

Kaynak: worldofwanderlust.com