“Bacha bazi” nedir bilir misin? Merak etme çok yakında öğreneceksin, çünkü şeriat 4 nala geliyor

 

Erkek çocuklarını küçük yaşta alıp fuhuşa sürükleyen gelenek

Afganistan’da kökeni yıllar öncesine dayanan bir gelenek erkek çocukların kabusu olmuş durumda. Küçük erkek çocuklarını ailelerinden alıp dans ettirmeye zorlayarak fuhuşa kadar varan zulümler yapılan uygulama tepki çekiyor

Şeriat uygulamaları ile adı anılan ülkelerin başında gelen Afganistan’da kökeni, uzun yıllar öncesine dayanan bir uygulama, erkek çocuklarının kabusu. Uygulamaya göre, fakir ailelerin erkek çocukları küçük yaşlarda alınarak, köçeklikle başlayan, sonu fuhuşla biten bir hayata zorlanıyor.

kabus08  “Bacha bazi” nedir bilir misin? Merak etme çok yakında öğreneceksin, çünkü şeriat 4 nala geliyor kabus08

‘Zina’nın İslam dininde yasak olduğu biliniyor. Bunun yanında erkeğin erkekle ilişkisi, livata (homos*ksüellik) gibi durumların cezası ise ölüm.

kabus07  “Bacha bazi” nedir bilir misin? Merak etme çok yakında öğreneceksin, çünkü şeriat 4 nala geliyor kabus07

Adına “bacha bazi” (‘çocuklar ile oynamak’ anlamına gelir) denilen uygulamada, fakir ailelerin 5-6 yaşları arasındaki erkek çocukları ailelerinden satın alınıyor ve köçeklik yaptırılıyor. Bu uygulamanın sonu cinsel istismara kadar gidiyor.

kabus09  “Bacha bazi” nedir bilir misin? Merak etme çok yakında öğreneceksin, çünkü şeriat 4 nala geliyor kabus09

Uygulamaya göre, bazen zengin bir bölgesel lider (warlord) kendi “oyuncağını” diğer lidere armağan mahiyetinde peşkeş çekebiliyor.

kabus14  “Bacha bazi” nedir bilir misin? Merak etme çok yakında öğreneceksin, çünkü şeriat 4 nala geliyor kabus14

Çocuklar artık durumun farkına varıp tepkilenmeye başladığında ise, “sahiplerinden” birisinin genelde dul veya yaşlı kadın akraba veya hısmı ile evlendiriliyor. Uygulamanın, Afgan güvenlik güçleri arasında da yaygın olduğu biliniyor. 18 yaşına kadar düğünlerde ve kutlamalarda köçek olarak kullanılan erkek çocukları daha sonra fuhuşa zorlanıyor.

sozcu.com.tr