Başarı nedir? Nedir sana göre başarı?

Başarı nedir?

Çözüm süreci diye yola çıktığın, sahnede el ele tutuştuğun teröristlerin, seni kandırarak aylarca tüm Güneydoğu’da yollara patlayıcı gömmesi, onlarca ton bomba stoklaması ve son 1 yılda 1000 kişiyi öldürmesi midir?

Nedir sana göre başarı?

Çok değil, 4 sene öncesine kadar can ciğer kuzu sarması olduğun Fettulah’ın aslında bir terör örgütü olması, darbeye kalkışması ve bu badireyi hepi topu (!) 240 can kaybı ile atlatmış olmamız mıdır?

Başarı nedir, anlatsana bir?

Daha bıyıkları çıkmamış bir çocuğun ölümünden sonra anasını miting meydanında yuhalatmak mıdır? İnsanların kafasına gaz mermisi sıkan polislere kahraman demek midir?

Merak ediyorum, başarı denince aklına ne geliyor?

Tüm komşuları tarafından dışlanan bir ülke olmak mıdır? Hiç dostumuzun kalmayışı mıdır yoksa önüne gelen Devleti ya da Devlet Başkanı’nı diplomasi ve uluslararası ilişkiler adabından fersah fersah uzaklıktaki bir üslup ile fırçalamak mıdır?

Başarı nedir?

Karısını kesenlerin sokaklarda dolaştığı, yazı yazanların içeri tıkıldığı bir ülke yaratmış olmak mıdır başarı gerçekten de? Elinde Kürtçe Kur’an ile miting düzenleyerek, fanilere Allah korkusu aşılayıp, Allah’tan hiç korkmadan bu kadar gaddar olmak mıdır?

Ya da,başarı, bu ülkenin matemini göz ardı edip, onlarca insanın öldüğü saldırının 2 gün sonrasında balonlar uçurarak köprü açmak mıdır?

Senin zihnindeki başarı nedir?

Her gün ya şehit ya da bok yoluna giden Niyazi olunan bir ülkede, her sey güllük gülistanlıkmış gibi, hırsla, sabit fikirlilikle hala “Başkan” olmayı konuşturman mıdır?

Yoksa “Başarı”, senin için, sürekli kandırıldığını bağırarak, her defasında “pardon” deyip, hayata kaldığın yerden devam edebileceğin bir vicdana sahip olmak mıdır?

Ya da Usta;

Başarı, ne yaparsan yap, ne kadar karalamaya çalışırsan çalış, ne kadar yok etmeye gayret edersen et, şu ayık kafanla dahi bir gün asla o “ayyaş” gibi “Ulu Önder” olamayacağını bildiğin halde yaşamaya devam etmek midir?

Nedir “Başarı”?..

Emre Dölcel