Bilecik’te hayvan gönüllüsü kadına dayak, küfür, hakaret

Bilecik’te bulunan hayvan rehabilitasyon ve bakım evinde hayvanlara ve insanlara yönelik saldırganlıklar son bulmuyor. Daha önce bu rehabilitasyon merkezinde hayvanların uğradığı işkenceleri, açlığı, kötü muameleyi belgeleyen hayvan gönüllüsü kadına bu sefer rehabilitasyon merkezi çalışanları tarafından saldırı gerçekleştirildi.

Hayvan gönüllüsü kadın barınaktaki hayvanların açlıktan dolayı gıda olmayan çöpler yediklerini fotoğraflarla ortaya koymuştu. Çocuk bezini yemek sanıp yemeye çalışan yavru köpekler ve kuru ekmek için birbirini parçalayan köpeklerin durumu hayvansever camiada üzüntü yaratmıştı.

Daha önce de Bilecik’teki bu rehabilitasyon merkezinde hayvanlara yapılan işkenceleri ve hak ihlallerini duyurarak hayvanların durumuna çözüm arayan hayvan gönüllüsüne yapılan saldırı kameralara kaydedildi. Görüntülerdeki erkekler, kadının üstüne oturuyor, saçlarından tutup yerlerde sürüklüyor ve onu döverek küfürler ediyorlar.

Tek derdi hayvanlara yardım etmek olan bu kişiyi, suçlarını örtbas etmek için belki de daha üst yetkililerin emri ile döven saldırgan belediye çalışanı erkeklere karşı şikâyette bulunuldu. İlk şikâyetlerde belediye ve merkez çalışanları dayak olayının yalan olduğunu söylemişlerdi fakat savcılık sayesinde alınan kamera görüntülerinde belediye çalışanlarının yalan söylediği ortaya çıktı.

Saldırıya uğrayan kadın savcılıktan şiddete uğradığı anların video görüntülerini almak için başvuruda bulundu ama şimdilik yalnızca görüntülerden bazı fotoğraflar verildi.

Bilecik belediyesi daha önce de yavru köpeklerin belediye çalışanları tarafından ölüme terk edildiğine dair yapılan haberleri de bu olayı yalanladığı gibi yalanlamıştı.

Not

Günümüzde hâlâ birçok rehabilitasyon merkezi hayvanlara kötü muamele yapmakta, öldürmekte, şehirden uzak arazilere atmakta, ölüme terk etmekte. Bunun dışında bazı “hayvansever” dernekler belediyelerin hayvanlar için ayırdıkları ödeneklerden kendilerine pay alarak belediyeleri korumaya çalışıyorlar. Çünkü mevcut RM veya barınak sistemi veya yönetim değişirse belediyeden alacakları ödenekler kesilir. Bu yüzden hayvanların öldürülmesi pahasına belediyeleri korumaya devam ediyorlar. Bu açıdan baktığımız zaman her “hayvansever” derneğin aslında hayvan sevmediğini de hatırlatmak gerekir.

Ülkemizde çok iyi bilinen bir federasyon olan HAYTAP her yıl binlerce köpeği öldürmekle suçlanan ve açtığı Kısırkaya ve açacağı Pendik barınakları ile onbinlerce köpeği daha öldüreceği iddia edilen İBB başkanı Kadir Topbaş’a “hayvansever belediye başkanı” plaketi vermişti. 

Bu yazılara da göz atabilirsiniz: Yarın 11, Yarın 11, Radikal, T24, Dağ Medya, Gaia Dergi, Gaia Dergi,Gaia Dergi