Bilirkişi raporu faciaya yol açan ihmalkarlığı ortaya koydu!

Adana’nın Aladağ İlçesinde 11 kız öğrencinin ve 1 eğitmenin hayatını kaybettiği faciaya ilişkin bilirkişi raporu açıklandı…

Adana’nın Aladağ İlçesinde 11 kız öğrencinin ve 1 eğitmenin hayatını kaybettiği faciaya ilişkin bilirkişi raporu açıklandı.

Bilirkişilerce saptanan ihmaller dizisinde bina bakanlık şartnamelerine aykırı olduğu anlaşıldı. Binanın  da iç yapısı yangının hızlı yayılmasına müsait olduğu belirtildi.

Elektrik panosu içindeki şalterlerin eski, elektrik kaçağı durumunda elektriği kesecek kaçak akım rölesinin olmadığı belirlendi.

Teknik eksikliklerin yanı sıra binanın acil çıkış kapısının olmadığı da anlaşıldı.  Rapora göre merdiven kapıları yangına en az 90 dakika dayanıklı olmalıyken yurdun kapılarının PVC olduğu açıkladın. Binanın ise yönetmeliğe aykırı bir şekilde düzenlendiği belirtildi.

Bilirkişi raporunda yangın merdiveninin kollarının olmadığı bu yüzden de kapının açılamadığı vurgulanırken bu nedenle de yangın merdivenine giden çocukların kurtulamadığına dikkat çekildi.

İşte o rapor…

1  Bilirkişi raporu faciaya yol açan ihmalkarlığı ortaya koydu! 1 4

2  Bilirkişi raporu faciaya yol açan ihmalkarlığı ortaya koydu! 2 4

4  Bilirkişi raporu faciaya yol açan ihmalkarlığı ortaya koydu! 4 4

5  Bilirkişi raporu faciaya yol açan ihmalkarlığı ortaya koydu! 5 4

Kaynak: OdaTV