Bir Meme Kanseri Hikayesi: Neşemizi Kaybetmiyoruz!

32 yaşındaki aktris Aniela McGuinness, meme kanserine yakalandıktan sonra bu durum ile nasıl savaştığını göstermek için bir fotoğraf serisi hazırladı.

Ameliyatından önce, II. Dünya Savaşı sırasında fabrikalarda çalışan ve birçoğu cephane ve savaş malzemeleri üreten Amerikalı kadınları temsil eden, ünlü mottosu “We can do it” (Yapabiliriz!) olan feminizm ve kadınların ekonomik gücünün sembolü Rosie the Riveter pozu veren McGuinness, ameliyatından sonra da Bride of Frankenstein (Frankenstein’in Gelini) pozunu verdi.

McGuinness, meme sağlığını kontrol ettirmek için bir görüşme ayarlamıştı, ancak 3 gün öncesinde meme kanseri olduğunu öğrendi. Annesini de 5 Temmuz 2013 tarihinde yumurtalık kanserinden kaybeden McGuinness, meme kanseri haberini öğrenen üzgün kadınların aksine tam bir neşe kaynağı olmayı seçti.

McGuinness açıklamasında, bu projenin hayatta kalmanın da ilerisine giderek iki ameliyatın ve kemoterapi süresinin ardından meme kanserinin bir kadının ruhunda ve vücudunda yarattığı etkileri mizahi ve dürüst bir biçimde ele aldığından bahsediyor. McGuinness bu süreçten geçtiği esnada yaratıcılığını açığa çıkartarak ve bundan faydalanarak kendini odaklayabileceği bir şeye de ihtiyaç duyduğundan ve “Benim Meme Tercihim” projesinin bunu sağladığından bahsediyor.
“Daha önce hiç meme ameliyatı geçiren kadınların öncesi ve sonrası fotoğraflarını araştırdınız mı? Floresan ışıklar altında, yürek burkan ve yüzü gözükmeyen kadınların yaralı memelerinin fotoğraf serileri”

ancer-mastectom1 Bir Meme Kanseri Hikayesi: Neşemizi Kaybetmiyoruz! ancer mastectom1

“Memelerimi aldırmadan önce nasıl gözüktüklerinin belgelemek istedim, ancak bunu sabıkalı bir bireyin fotoğrafları gibi yapmak istemedim”

ancer-mastectom2 Bir Meme Kanseri Hikayesi: Neşemizi Kaybetmiyoruz! ancer mastectom2

Bu fotoğraf meme ameliyatından 1 hafta önce çekildi. Cadılar Bayramı’na da yalnızca 1 hafta kalmıştı.

ancer-mastectom3 Bir Meme Kanseri Hikayesi: Neşemizi Kaybetmiyoruz! ancer mastectom3

“Nasıl hissettiğimi gösteren fotoğraflar çektirmek istedim”

ancer-mastectom Bir Meme Kanseri Hikayesi: Neşemizi Kaybetmiyoruz! ancer mastectom 1

McGuinness vücudunda sahte meme uçları bulunurken oldukça rahatsız hissediyordu ve saçları daha uzamamıştı, bu yüzden vitrin mankeni pozu vermeyi düşündü.

ancer-mastectom4 Bir Meme Kanseri Hikayesi: Neşemizi Kaybetmiyoruz! ancer mastectom4

“Memelerimi estetik bir operasyondan geçirmek ya da üzerine dövme yaptırmak istemedim, çünkü, onlar ile ilgili yapılan şakalardan oldukça keyif alıyordum”

ancer-mastectom5 Bir Meme Kanseri Hikayesi: Neşemizi Kaybetmiyoruz! ancer mastectom5

“Meme aldırma ameliyatına giren kadınların internette dolaşan imajını değiştirmek istedim”

ancer-mastectom10 Bir Meme Kanseri Hikayesi: Neşemizi Kaybetmiyoruz! ancer mastectom10ancer-mastectom7 Bir Meme Kanseri Hikayesi: Neşemizi Kaybetmiyoruz! ancer mastectom7ancer-mastectom16 Bir Meme Kanseri Hikayesi: Neşemizi Kaybetmiyoruz! ancer mastectom16ancer-mastectom8 Bir Meme Kanseri Hikayesi: Neşemizi Kaybetmiyoruz! ancer mastectom8ancer-mastectom15 Bir Meme Kanseri Hikayesi: Neşemizi Kaybetmiyoruz! ancer mastectom15ancer-mastectom12 Bir Meme Kanseri Hikayesi: Neşemizi Kaybetmiyoruz! ancer mastectom12ancer-mastectom6 Bir Meme Kanseri Hikayesi: Neşemizi Kaybetmiyoruz! ancer mastectom6ancer-mastectom11 Bir Meme Kanseri Hikayesi: Neşemizi Kaybetmiyoruz! ancer mastectom11ancer-mastectom9 Bir Meme Kanseri Hikayesi: Neşemizi Kaybetmiyoruz! ancer mastectom9ancer-mastectom13 Bir Meme Kanseri Hikayesi: Neşemizi Kaybetmiyoruz! ancer mastectom13

Kaynak: boredpanda.com