Brezilya: Rio Olimpiyatlarının Görünmeyen Yüzü

Brezilya: Rio Olimpiyatlarının Görünmeyen Yüzü, Zorla Boşaltılan Yoksul Mahalleler

Vila Autodromo gecekondu yerleşkesi (teneke mahallesi) iki yıl öncesine kadar balıkçılıkla geçinen 600 aileye ev sahipliği yapıyordu. Ancak bu bölge Jacarepagua gölü kenarında konumlanması planlanan Olimpiyat parkı ve yolları için temizlenmeliydi. Rio’nun Olimpiyatları kazanması ile birlikte kitlesel mülksüzleştirme operasyonları için düğmeye basıldı.

Evini terk etmemek için direnen Vila Autodromo sakinlerinden Sandra de Souza, Olimpiyatları zenginler için zenginler tarafından düzenlenen ‘sürgün oyunları’ olarak tanımlıyor.

Devlet yetkilileri para verip insanları apartmanlara taşınmaya zorlarken 20 aile evleri buldozerle yıkılmış olsa dahi direnişi sürdürüyor ve terk etmedikleri toprakları üzerinde yıkılan evlerini tekrar inşa etmeye çalışıyor. The Independent gazetesinde çıkan habere göre Olimpiyat Parkının etrafı gecekondulardan neredeyse tamamen ‘temizlenmiş’ durumda.

rio_de_janeiro_2014.jpeg_942445339 Brezilya: Rio Olimpiyatlarının Brezilya: Rio Olimpiyatlarının Görünmeyen Yüzü rio de janeiro 2014

Yıkımdan önce Vila Autodromo , 27 Haziran 2014

Brezilya: Rio Olimpiyatlarının Brezilya: Rio Olimpiyatlarının Brezilya: Rio Olimpiyatlarının Brezilya: Rio Olimpiyatlarının Brezilya: Rio Olimpiyatlarının  Brezilya: Rio Olimpiyatlarının Brezilya: Rio Olimpiyatlarının Görünmeyen Yüzü reio de janeiro 2016

Yıkımdan önce Vila Autodromo , 16 Temmuz 2016

Gayrimeşru darbe hükümetinin başındaki Temer’in sağcı partisine üye olan Rio de Janeiro Belediye Başkanı Eduardo Paes, Olimpiyatlar öncesi on binlerce yoksul insanı yerinden etti.

Reuters haber ajansının makalesine göre ülke nüfusunun 5’te birine ev sahipliği yapan teneke mahallelerinin çoğundan farklı olarak Vila Autodromo, gecekondulardaki koşulların yetersizliğine rağmen uyuşturucu çetelerinin şiddetinden muaf olması ile dikkat çekiyordu. Şimdi ise nüfusundan geriye kalan %3’lük bir kesimle kendini yeniden inşa etmenin zorlukları ile karşı karşıya. Vila Autodromo sakinleri Olimpiyatlar nedeniyle yerinden edilen on binlerin sadece küçük bir kısmını oluşturuyor. Olimpiyatların gelmesi ile polis özellikle siyah yoksul mahallelere yönelik baskınlara hız verdi. Olimpiyatlar için yapılan harcamalar kamu bütçesini baltalarken ‘güvenlik’ adı altında sokaklarda evsizleri ve yoksul halkı hedef alan ‘temizlik’ operasyonu başlatıldı.

Kaynak: http://isyandan.org/haberler/brezilya-rio-olimpiyatlarinin-gorunmeyen-yuzu-zorla-bosaltilan-yoksul-mahalleler/