Brezilya’nın Chapecoense Futbol Takımını Taşıyan Uçak Neden Düştü?

Brezilya Serie A ekiplerinden Chapecoense futbol takımını Kolombiya’ya taşıyan uçak Medellin’de düşmüştü. Dün ise düşen uçağın pilotunun kuleyle olan konuşmaları Brezilya basınına sızdı ve kazanın sebebi yavaş yavaş açığa çıkmaya başladı. Sözlük yazarı ”bigboned” da kazayla ilgili bir analiz yapmış.

kolombiya medyasına sızan pilot/kule konuşmalarından, uçağın yakıtının bittiği ve elektrik donanımını kaybettiği anlaşılıyor. bu bilgi, kazadan yaralı olarak kurtulan hostesin “yakıtımız bitti” ifadesiyle de örtüşüyor.

pilotun, “total electrical failure” ifadesini kullanması bana acaba yakıtın bitmesinden bağımsız olarak başka bir sorun mu yaşandı diye düşündürttü ama büyük ihtimal elektrik aksamının kaybının sebebi de uçağın yakıtının bitmiş olması.

61895999618715  Brezilya'nın Chapecoense Futbol Takımını Taşıyan Uçak Neden Düştü? 61895999618715

bildiğiniz gibi, uçaklarda yakıt/batarya kaynaklı elektrik arızası yaşanması halinde devreye giren, ram air turbine adı verilen ufak rüzgar jeneratörleri bulunur. uçağın dışında bulunan bu pervanenin ürettiği elektrik ise, uçağın çok temel işlevlerini sürdürmesine yeterlidir. (mesela, sully filmine konu olan, hudson nehrine acil iniş yapmayı başaran us airways uçağı, bu jeneratör tarafından üretilen elektrik sayesinde son ana kadar kontrol edilebilir kalmıştır.) çok büyük bir ihtimalle , oldukça dağlık bir bölgeden geçen la mia havayolları uçağının, minimum kaynakları kullanarak süzülme olayını gerçekleştirmesine imkan olmadı.

636161900181108872  Brezilya'nın Chapecoense Futbol Takımını Taşıyan Uçak Neden Düştü? 636161900181108872

engin air crash investigation tecrübeme dayanarak söylemeliyim ki, uçakların yakıtının bittiği kazalarda en çok rastlanan sebepler, gösterge arızası ve yakın sızıntısıdır. uçaklara, acil durumlarda kullanmaları için gerektiğinden daha fazla yakıt konur ve başka hiç bir sebep olmadan bir uçağın yakıtının bitmesi pek görülmüş bir şey değildir. (air canada‘nın 1983’te, kg yerine pound cinsinden yakıt ikmali yapılması nedeniyle yakıtı biten uçağı geliyor aklıma. o uçak gimli havaalanına süzülmeyi başarmıştır mesela).

36161897590503902  Brezilya'nın Chapecoense Futbol Takımını Taşıyan Uçak Neden Düştü? 36161897590503902

yakıt ikmalinde yapılan bir hata, gösterge arızası ve yakıt sızıntısı bu olayın en olası sebepleri gibi gözükse de, bazı uzmanlar uçağın menzilini de dikkat çektiler. lamia havayollarının websitesinde 2965 km olarak verilen menzil, medellin ve santa cruz arasındaki mesafeden kısa. bu bilgi sonradan siteden kaldırılmış olsa da, uzmanlar uçağın en iyi ihtimalle maksimum menzilini uçtuğunu söylüyorlar. yani ortada, british aerospace 146 modeli uçağın kapasitesinden daha uzun bir mesafeye uçurulmaya çalışıldığı bir durum da olabilir.

sgrunaunsp6  Brezilya'nın Chapecoense Futbol Takımını Taşıyan Uçak Neden Düştü? SGrUNaunsp6

şu an eldeki bilgilere dayanarak felaketin, zaten maksimum menzilini uçmaya çalışan uçağın, bir sebepten dolayı yakıt ikmalinin doğru yapılmaması ya da havada yakıt kaybetmesini takiben bütün elektrik aksamını kaybetmesi dolayısıyla düştüğünü söyleyebiliriz. oldukça dağlık olan bölgede, rüzgar jeneratörü kullanarak en yakın havaalanın süzülmek de büyük ihtimal mümkün olmadı.

Düşen uçağın pilotunun kuleyle olan konuşmalarının tamamı

Kaynak: https://eksisozluk.com/entry/64424572