Bu 5 şeyi yapıyorsanız kedinizin ömrünü kısaltıyor olabilirsiniz!

Hepimiz kedilerimizin sağlıklı olmasını ve uzun yaşamasını isteriz. Bunun için elimizden geleni yapmaya gayret ederiz.

Fakat farkında olmadan kedilerimizin ömrünü kısaltabilecek şeyler yapıyor da olabiliriz. Peki nedir bunlar?

1.Aşırı besleme

1-4  Bu 5 şeyi yapıyorsanız kedinizin ömrünü kısaltıyor olabilirsiniz! 1 4Kedilerde aşırı besleme sık rastlanan bir sorun. Kedi dostlarımız sağlıklı kilo aralığının altında olmamaları gerektiği gibi üzerinde de olmamalı. Çünkü fazla kilo, başlı başına bir sorun olmasının yanı sıra kedinizde var olan başka hastalıkları kötüleştirebilir ya da yeni hastalıkları tetikleyebilir. Omurganın üzerine baskı yaparak iskelet, eklem ve iç organların sağlığını olumsuz etkiler. Eğer kedi dostunuzun fazla kilo problemi varsa, veteriner hekiminize danışarak onu sağlıklı ve ideal kiloya düşürmeye çalışmalısınız.

2.Sigara içmek

2-4  Bu 5 şeyi yapıyorsanız kedinizin ömrünü kısaltıyor olabilirsiniz! 2 4Pasif içicilik, kedilerin sağlığını oldukça olumsuz etkileyen bir başka faktör. Kedilerde de insanlarda olduğu gibi pasif içicilik kanser riskini arttırır ve solunum yolları rahatsızlıklarını tetikler. Ayrıca kedinizin bünyesini zayıflatarak var olan alerjilerini arttırır ve yaşam kalitesini düşürür. Dolayısıyla sigara içen ve evini bir kediyle ya da kedilerle paylaşan insanların, en azından kedilerinin yanında sigara içmemeleri, sigara içtikleri odayı ayırmaları öneriliyor.

3.Diş ve diş eti sorunları

3-4  Bu 5 şeyi yapıyorsanız kedinizin ömrünü kısaltıyor olabilirsiniz! 3 4Çoğumuz kedilerimizin diş ya da diş eti sorunları yaşadığını fark etmeyiz. Ancak bu sorunlar tahmin ettiğinizden çok daha önemli. Çünkü diş ve diş eti sorunları,kedinizin üst solunum yolları, kalp ve böbrek sorunları yaşamasına da neden olabilir. Eğer kedinizin diş ya da diş eti sorunları yaşadığından şüpheleniyorsanız mutlaka bir veteriner hekime danışmalısınız.

4.Güvenli olmayan alanlarda serbest bırakmak

4-4  Bu 5 şeyi yapıyorsanız kedinizin ömrünü kısaltıyor olabilirsiniz! 4 4Kedinizin dışarı çıkmasına izin veriyorsanız karşı karşıya olduğu riskleri bilmenizde fayda var. Eğer kendinize ait, güvenli bir bahçeniz yoksa, kediniz araba, köpek ve insan gibi çeşitli tehditlerle karşı karşıya kalacaktır. Bu elbette kedinizin dışarı çıkmasına asla izin vermeyin demek değildir ancak güvenliğinden emin olunması önemlidir.

5.Stres sinyallerini görmezden gelmek

5-4  Bu 5 şeyi yapıyorsanız kedinizin ömrünü kısaltıyor olabilirsiniz! 5 4Kediler çok sabırlı ve dayanıklı canlılardır fakat bu onların duyarlı olmadıkları anlamına gelmez. Kedilerle beraber yaşayan pek çok insan, kedilerin stress altında olduklarını anlamayabilir. Eğer kediniz ya da kedileriniz daha tuhaf davranıyor, daha az gırlıyor/mırıldıyor ve sık saklanıyorsa stress altında olabilir. Stres, hem psikolojik hem de fiziksel sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Dolayısıyla kedinizde bu tip davranışlar gözlemliyorsanız bir veteriner hekim kontrolüne gitmeniz faydalı olacaktır.

Kaynak: http://kirmizitilki.com