“Bu Fotoğrafta Ne Oluyor?”

New York Times gazetesinin “Bu Fotoğrafta Ne Oluyor?” projesi  dördüncü yılına girdi. Gazete, 2012-2013 eğitim öğretim yılında, The Times’da yayınlanan ilginç fotoğrafları herhangi bir açıklama ya da resim altı yazısı olmadan yayınlayıp, öğrencilere fotoğrafta ne gördüklerini sormaya başladı. Öğrenciler her pazartesi sohbet programları aracılığıyla internet üzerinden aşağıdaki sorulara cevaplar verdiler.

  • Bu fotoğrafta ne oluyor?
  • Böyle demenize sebep olan şey nedir?
  • Daha başka ne söyleyebilirsiniz?

ny03  “Bu Fotoğrafta Ne Oluyor?” ny03

Öğretmenler New York Times’a, bu uygulamanın öğrencilerin çok ilgisini çektiğini söylüyor. Bir kimya öğretmeni olan Jennifer Bradley gazeteye gönderdiği mesajda, “Öğrencilerimin yazılarını, daha fazla kanıtla desteklemeye başladığını görüyorum” diyor. “Örneğin laboratuvar raporlarını daha ayrıntılı yazıyorlar ve onları sonuca ulaştıran ipuçlarını açıklıyorlar.”

ny01  “Bu Fotoğrafta Ne Oluyor?” ny01

Bir özel eğitim öğretmeni olan Andy ise, “Fotoğrafları kullanarak çocuklara nasıl düşüneceklerini öğretiyorum” diyor. “Bir fotoğrafı ele alıyor, çözümlüyor ve gördüklerimizi değerlendiriyoruz. Daha sonra fotoğrafta olanlar hakkında bir öykü oluşturuyoruz. Öğrencilerim bunu mükemmel bir şekilde yapabiliyorlar!”

ny04  “Bu Fotoğrafta Ne Oluyor?” ny04

Dört yıldır süren uygulamadan seçilen kırk fotoğrafın bulunduğu slayt gösterisini linke tıklayarak izleyebilirsiniz.

Kaynak: http://www.nytimes.com