Bu iki tadı bir araya getirmek kimin aklına geldi ki? Pudra Şekeriyle Beraber Afiyetle Yediğimiz Kürt Böreği Nasıl Ortaya Çıktı?

Kürt böreğiyle ilgili yıllardır ortalıkta birçok efsane dönüyor. Kürt mü, Küt mü tartışması olsun, gerçekten Kürtlerden mi çıktı tartışması olsun…

bu börek kürtlerin yaptığı veya kürtlere ait olan bir börek değildir. bu börek 70′ li yıllarda sade arnavut böreği olarak bilinirdi. bu böreğin çıkış yeri ise küçük mustafa paşa’daki ve kasımpaşa’daki tarihi börekçidir. bu börekçiler hala yerinde durmaktadır.

efendim küçük mustafa paşa’daki ve kasımpaşa’daki börekçilerinin ilk sahipleri bingöllü. bu börek fırınını açmadan önce 1935′ li yıllarda kasımpaşada bir börek dükkanıyla işe başlanıyor. daha sonra bu dükkan kapanıyor. şu anda üzerinden yol geçmiş durumda. daha sonra 50′ lerin sonlarında şimdiki yerlerinde yeni bir börekçi açıyorlar.

peki nedir bu kürt böreği? nasıl ortaya çıkmış?

4kh3pih  Bu iki tadı bir araya getirmek kimin aklına geldi ki? Pudra Şekeriyle Beraber Afiyetle Yediğimiz Kürt Böreği Nasıl Ortaya Çıktı? 4Kh3piH

efendim, bu böreğe çok benzeyen börekler nuru osmaniye’ deki bir börekçide yapılırmış. insanlar bu böreği arnavut böreği olarak bilirmiş. daha sonra küçük mustafa paşa börekçisi o zamanın şartlarına göre hem maliyeti düşük, hem fiyatı ucuz, hem de lezzetli bir börek yapma ihtiyacı hissetmiş. (bkz: ticari zeka) eski yeşil çam filmlerinin müdavimleri izledikleri filmlerde istanbul’ da el arabasıyla yiyecek- içecek satan insanları görmüşlerdir. hatta ilyas salmanın el arabasıyla soyulmuş ve tuzlanmış hıyar sattığı bir film vardı. (bkz: dolap beygiri) işte istanbul’ da o zamanlar börek, el arabalarında satılırmış. işte bu bahsettiğimiz börek fırını bu el arabacılarına toptan börek veren bir müesesese imiş. o kadar çok araba gelirmiş ki dükkanın önünde sabah akşam uzun kuyruklar oluşurmuş. dükkana gelen normal müşterilere kağıda sarıp öyle verirlermiş. böreği alan adam dışarıda yermiş. her neyse. bu arabacılar börekleri istanbul’un ticaret ve imalat merkezi olan kapalı çarşı, mahmutpaşa, haliç, eminönü, sirkeci,çemberlitaş,beyazıt, süleymaniye, gedikpaşa vb. yerlerde hamallık, nikelaj, marangozluk, torna-tesviye gibi ağır işlerde çalışan emekçilere satarlardı. böreğin ucuz, lezzetli ve doyurucu olması bu böreğe olan ilginin artmasına neden olmuş. tabi en çok talep bahsetmiş olduğum emekçilerden gelince ve bu emekçilerin çoğu doğu kökenli olunca haliyle bu böreğe kürt böreği denilmeye başlanmış.

158065954972  Bu iki tadı bir araya getirmek kimin aklına geldi ki? Pudra Şekeriyle Beraber Afiyetle Yediğimiz Kürt Böreği Nasıl Ortaya Çıktı? 158065954972

işin özü bu börek arnavut ya da rum böreğinin sade olanıdır. türk, kürt, zaza, laz, çerkesolmasına bakılmadan doğudan gelen ve ağır işlerde çalışan her adama bu memlekette kürtdenildiği için, bu böreğe halk tarafından kürt böreği ismi verilmiştir. aslında bu böreğe kürt böreği isimi verilmesi üzerinden türkiye’de ki toplum sosyolojisi ve günümüzdeki terör sorunu ve türklerin tersine asimilasyonu üzerine pek çok şey yazılabilir ama gerek yok. o zaman ki toplum algısından günümüze zerre değişen bir şey yok çünkü.

işte kürt böreği veya upgrade edilmiş ve sadeleştirilmiş arnavut veya rum böreğinin hikayesi böyle.

börek fırının sahibiyle yapılan röportajı izleyebilirsiniz

ve elbette yiyecekseniz bol pudra şekerli yiyin bence. afiyet olsun.

Kaynak: https://eksisozluk.com/entry/64062272