Bu sanal gerçeklik deneyimi ile otizmli bir çocuğun gözünden hayata bakın

Otizmli Alex Marshall 10 yaşında. İzleyeceğiniz video ve sanal gerçeklik deneyimi, Alex’in annesi ile birlikte alışveriş merkezine gittiği sıradan bir gününün özeti. Alex ve tüm diğer otizmli çocukların dünyayı nasıl gördüğü, duyduğu ve hissettiğini insanlara daha somut bir biçimde anlatabilmek için yapılmış bu çalışma, İngiltere’nin Ulusal Otizm Derneği‘ne ait.

Otizm sendromu olan pek çok insan, Alex gibi çeşitli duyusal girdi sorunları yaşıyor. Bu sorunlar, otizmli insanların çevreden gelen çeşitli uyaranları fazla ya da az algılamalarına neden oluyor. Sonuçta, alışveriş merkezine yapılan rutin bir ziyaret bile otizmli kişiler için dayanılmaz hale gelebiliyor.

“Daha fazla insan otizmi bilmeli ve anlamalı”

Lever, ayrıca pek çok insanın otizm konusunda aslında yargılayıcı olma niyetinde olmadıklarını ancak otizmi fark edemediklerinin altını çiziyor. Otizmli bir insanla karşılaşan insanların zihninde genel olarak “Ne kadar garip bir insan.” ya da “Çok yaramaz, terbiyesiz bir çocuk.” gibi fikirler oluştuğunu belirtiyor.

Ulusal Otizm Derneği tarafından bu sene, bir alışveriş merkezinde gerçekleştirilen sanal gerçeklik deneyimine katılan insanlara, “normal bir insan olma durumu” algısını kırmaları gerektiği ve hepimizin dünyayı aynı şekilde algılayamayabileceği açıklandı. Katılımcılardan biri “Yaşadıkları paniği çok net görüyorsunuz. Nasıl hissettiklerini hiç anlamamışım.” diyerek deneyimini aktardı.

 

Kaynak: www.upworthy.com