Bunca Sorun Varken ”Bayan Değil Kadın”

Israrla anlamıyorsunuz çünkü anlamak istemiyorsunuz. O yüzden ısrarla yazıyoruz. Çünkü tacizin tecavüzün kadın cinayetlerinin temelinin dilde yattığını biliyoruz. Kullanılan dilin, bu sorunların temel taşları olduğunu biliyoruz.

Biz feministler bu dili arındırmaya çalışırken bizi “o kadar taciz tecavüz cinayet varken feministler bayan değil kadın diye tutturuyor” diye eleştiriyorsunuz. Çünkü siz anca o tacizin tecavüzün cinayetin kendisini görebiliyorsunuz (bazen onu bile göremiyorsunuz). Bizse yıllardır bunları görüp tepki biriktirip düşünüyoruz, nedenini arıyoruz, kökünü kazımak istiyoruz. Bu yüzden kullanılan dile bu kadar takılıyoruz.

Siz toplumun bütün normlarına uyan (okuldan çıkmış normal bir saatte evine gitmeye çalışan, açık giyinmemiş olan, başarılı bir öğrenci, heteroseksüel bir kadın) Özgecan gibi bir kız kardeşimiz öldürüldüğünde sözde tepki gösteren -bunun için bile tebrik ederiz tabi ki-, ama Hande Kaderin adını bile duymayan, ya da onun için aynı tepkiyi göstermeyen riyakarlarsınız. Bizi siz mi eleştireceksiniz?

Siz Özgecan’ın başına gelenden sonra Suphi Altındökenin idam edilmesini isteyen riyakarlarsınız. Neden riyakarsınız biliyor musunuz? Çünkü Özgecan’ı aslında siz ve sizin kullandığınız dil öldürdü. Çünkü Suphi Altındöken’leri siz üretiyorsunuz! Siz ona iki yaşındayken amcalara o çok kıymetli pipisini sergiletenler, siz 5 yaşında “büyüyünce napcan bakam kızlara” diyerek ona erkek olduğu için bir kadına istediğini yapabileceğini düşündüren hadsiz amcalar, ilk defa bir kadına laf attığında sırtını sıvazlayan mahalle abilerisiniz. siz Suphi Altındöken’e tepki(!) gösterirken “ananı s*keyim or*spu çocuğu” diyerek yine dilinde bir tecavüzü kurgulayan insanlarsınız.

Bu konuda sizi uyardığımızda ise “böyle bir konuda buna mı takıldın” “böyleleri bu küfürleri hak ediyor” diyerek 2 sn düşünüp hatasını anlamaktan aciz insanlarsınız. Siz “neden bayan değil kadın” gibi basit bir şeyi bile 1000 kere anlattığımız halde anlayamayacak kapasitede insanlarsınız.

Hadi tekrar anlatalım, Bilal’e anlatır gibi, net bir şekilde. “bay bayan” kelimeleri hitap kelimeleridir, “kadın erkek” cinsiyetleri ifade eden kelimelerdir. Bunların çocuk olanlarına “kız oğlan” denir.

Yolda tanımadığınız bir kadına “hanım efendi, bayan” diye hitap edebilirsiniz, ama bizim cinsiyetimizden bahsederken bayan diyemezsiniz çünkü biz kadınız. Ve bizim cinsiyetimizi bir zahmet seksli meksli birşeylerle bağdaştırıp sonra kibarlaştırma ihtiyacı hissetmeyin! çünkü bizim cinsiyetimizin adı “kadın”, bu ayıp değil, sizin aklınız kirli!

Cinsiyetimizi kibarlaştırmaya gerek duyuyorsunuz, daha ne kadar aşağılayabilirsiniz bir cinsiyeti? kadın deyince aklına seks gelen adamlar bu tacizlerin tecavüzlerin başkahramanlarıdır. bu yüzden önemli işte bu, bu yüzden problem. Yine anlattım, yine anlamayacaksınız ama “olsun yolda ölmüş olurum” kıssası gelsin buraya.

Kaynak: http://www.akilsiz.net/bunca-sorun-varken-bayan-degil-kadin.html