Çanakkale Saros’tan Çekilen Olağanüstü Mars Mehtabı Fotoğrafları

Daha önce de Saros’tan Samanyolu’nu ve Jupiter’i fotoğraflayan Sözlük yazarı ”tanzer” yine inanılmaz bir iş çıkarmış.

jupiter’in mehtabından sonra bunu beklemiyordum çünkü jupiter’in ışığı denize düşerken aynı akşam mars’ın ışığı düşmüyordu.

hafta sonu samanyolu’nu fotoğraflamak için tekrar saroz’a gittim. yarım ay olmasına rağmen saat 01:00’dan sonra ay’ın batmasıyla gökyüzü samanyolunu gözlemek için uygun bir hale geldi. samanyolu’nun yanında satürn, antares ve mars üçlüsü vardı yine ancak bir ay öncesine göre mars daha batıda ve daha alçaktaydı ve gerçekten çok parlaktı. kırmızı-turuncu karışımı koyu bir renk yayıyordu:

The Girl of Mars It can be seen better in higher resolution on flickr: https://www.flickr.com/mesutbirinci Canon EOS 550D, Samyang 16mm f\2.0 @f\2.0, ISO:3200, Exposure: 20s #milkyway #nightsky #astrophotography #sky #stars #mars #saturn #antares #twan #milkywaychasers #nightphotography #boat #longexposurephotography #fantastic_universe #sea #gezegen #astronomy #space #cosmos #kozmikanafor #longexposure #samanyolu #gununkaresi #gökyüzü #yıldız #uzay #astrofotografi #astronomi #wideanglelens #landscape

Mesut Birinci (@mesutbirinci) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

saat 02:00 gibi mars biraz daha alçalınca gözle görülür şekilde ışığı su üzerinde uzanmaya başladı:

saat-02  Çanakkale Saros'tan Çekilen Olağanüstü Mars Mehtabı Fotoğrafları saat 02

daha sonra limanın dışına sahil tarafına geçerek mars’ın mehtabını hafif dalgalı deniz üzerinde fotoğrafladım:

daha-sonra-lima  Çanakkale Saros'tan Çekilen Olağanüstü Mars Mehtabı Fotoğrafları daha sonra lima

gündüz vakti biraz gezinerek orman içerisinde gece fotoğraf çekilebilecek yerler bakmaya başladım. köyden bir çobanla karşılaştım. konu ile ilgili biri olacak ki fotoğraf çektiğim yerleri söylediğimde oralara köyden ışık geldiğini söyledi ve sadece orman yolundan gidilen, 5-6 km uzaklıkta daha karanlık bir sahil tarif etti. dediği yere gittim, gerçekten de çok güzeldi ve akşamüstü bile karanlık olabilen bir yerdi. insan yapımı hiçbir şey yoktu, sadece bir kaç balıkçı vardı dip oltasıyla avlanan:

gunduz-vakti-biraz-gezinerek-orman-ice  Çanakkale Saros'tan Çekilen Olağanüstü Mars Mehtabı Fotoğrafları g  nd  z vakti biraz gezinerek orman i  e

balıkçılar gittikten sonra gerçek ıssızlığı gördüm. sahilin arkasında bulunan gölden gelen kurbağa ve kuş seslerinden başka hiçbir şey duyulmuyordu. burada tek başıma sabah kadar çekim yapmak akıl karı bir iş değildi. neyse ki 2 çift kamp için geldi çadır kurmaya başladılar, ateş yaktılar. zaman zaman kafa lambalarıyla bazı fotoğraflarımı bozsalar da oradaki varlıkları bile o karanlıkta sabaha kadar çekim yapmamı sağladı.

yarım ay her yeri müthiş aydınlatıyordu. ay ışığında samanyolunu fotoğraflamayı denedim. samanyolu detaylı gözükmese de ay, yeri aydınlattığı için güzel bir manzara vardı:

canakkale  Çanakkale Saros'tan Çekilen Olağanüstü Mars Mehtabı Fotoğrafları canakkale 1

ay gece saat 01:00’da battı ve sahile gerçek bir karanlık çöktü. bir çok fotoğraf çektim. ancak benim gözüm arkadaki göldeydi. mars’ın ışığı oraya nasıl düşüyordu acaba. hem gölün arka kısmı o sahilin de en karanlık yerdi. gecenin en karanlık olduğu vakitte biraz da cesaretimi toplayarak gölün arka kısmına geçtim. mars’ın mehtabı göl üzerinde daha koyu ve daha kırmızı gözüküyordu, samanyolu o kadar güzel ve parlaktı ki görülen tüm samanyolunu daha sonra tek bir karede birleştirmek için boydan boya çektim:

Milky Way and Mars on Lake My first panoroma try. This is the half of it. Instagram allowed that much maximum. Saturn, Antares and Mars are visible at bottom right. Mars light is laying on the lake. The whole panoroma of this picture can be seen in higher resolution on flickr: https://www.flickr.com/mesutbirinci Canon EOS 550D, Samyang 16mm f\2.0 @f\2.0, ISO:6400, Exposure: 20s , 11 frames stichted together. #milkyway #nightsky #astrophotography #sky #stars #mars #saturn #antares #twan #milkywaychasers #nightphotography #boat #longexposurephotography #fantastic_universe #panoroma #gezegen #astronomy #space #cosmos #kozmikanafor #longexposure #samanyolu #gununkaresi #gökyüzü #yıldız #uzaybilim #astrofotografi #astronomi #wideanglelens #landscape

Mesut Birinci (@mesutbirinci) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

samanyolu’nun tamamı için (dikkat! yüksek boyut): https://www.flickr.com/…os/mesutbirinci/27347231750

tahminlerime göre venüs’ün de mehtabı var çünkü venüs mars’tan daha parlak oluyor. o yüzden bir sonraki fotoğraf hedefim venüs’ün mehtabı.

Kaynak: https://eksisozluk.com/entry/61119199