Cemaat o bölgeden yılda 20 milyon gelir sağlıyormuş. Haberiniz yoktu dimi?

Fethullah Gülen Cemaati’nin Ödemiş’ten yılda 20 milyon gelir elde ettiği söyleniyor.

Fethullah Gülen Cemaati’ne yönelik, Ödemiş’te gerçekleştirilen, “Gölbaşı”nın adını taşıyan operasyonlarda, 213 kişi gözaltına alındı, 59 kişi tutuklandı. Elde edilen bulgulara göre, cemaat tarafından, bölgenin “finansal potansiyeli” nedeniyle ilçenin merkez haline getirildiği ve bu sayede yıllık 20 milyon liraya yakın gelir sağladığı iddia edildi.

Operasyonlarda gözaltına alınan 213 zanlıdan 59’u tutuklandı, 26 kişi ise firari olarak aranıyor. Tutuklananlar arasında, cemaatin “Ödemiş imamı” olduğu iddia edilen Ali Aslan ile bürokrasideki atamalardan sorumlu olduğu öne sürülen İlhan Arslan da bulunuyor.

Ödemiş merkezli 4 ilde, “Gölbaşı-5” adıyla bir süre önce gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan 28 şüphelinin emniyetteki işlemleri sürüyor.

YILDA 20 MİLYON GELİR 

İlçedeki operasyonlarda elde edilen belge ve bilgilerden, İzmir’in güneyindeki Küçük Menderes Havzası’ndaki “finansal potansiyeli fark eden” cemaatin, Ödemiş’i bu bölgenin “merkezi” haline getirdiği ve buna yönelik faaliyetler yürüttüğü tespit edildi.

Bölgeye, tarım ve sanayi potansiyelinin yüksek olması, yoğun nakit akışı bulunması nedeniyle özel önem veren cemaatin, ilçedeki “himmet” toplantılarını da ayrıcalıklı hale getirdiği bildirildi.

Zengin çiftçi vepatronların davet edildiği bu toplantılara, cemaatin “üst düzey” isimlerinin de katıldığı belirlendi. Bu sayede bölge genelinde toplanan 20 milyon liralık yıllık gelirin cemaate aktarıldığı iddia edildi.

haber.sol.or