Cevaplanamayan soru; Atatürk’ün eşyalarına ne oldu?

CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt, Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evin restorasyonu ile ilgili şikayetleri, TBMM gündemine taşıdı.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın yanıtlaması istemiyle önerge veren Bozkurt, evin yeni halinin hayal kırıklığı yarattığını savundu. Bozkurt, restorasyon öncesi evde sergilenen eşyaların nereye götürüldüğünü de sordu.

hsjshdja39432049  Cevaplanamayan soru; Atatürk’ün eşyalarına ne oldu? hsjshdja39432049

Restorasyon sonrası tarihi evin, müzeden çok sergi salonuna benzediğini söyleyen Bozkurt, ”Restorasyonun üzerinden 3 yıl geçmesine ve onca tepkiye rağmen, evin eski dokusuna uygun yeniden düzenlenmesi konusunda adım atılmadığına dikkat çekti.

Evin eski hali  Cevaplanamayan soru; Atatürk’ün eşyalarına ne oldu? eski hali 3

Evin eski hali

YAŞANMIŞLIK YOK EDİLDİ

Bozkurt, “Evdeki yaşanmışlık havası yok edilmiştir. Ziyaretçilerin, kamuoyuna da yansıyan tüm uyarı ve eleştirilerine rağmen Selanik’teki Atatürk Evi’nin eski dokusuna uygun olarak yeniden düzenlenmesi için neden hiçbir girişimde bulunulmamıştır?” diye sordu.

Evin son hali  Cevaplanamayan soru; Atatürk’ün eşyalarına ne oldu? son hali 1 1

Evin son hali

Tadilattan önceki halinde evin içindeki eşyanın kendilerine özgü kokusu ve havası olduğunu, Atatürk’ün giymiş olduğu ayakkabıların, elbiselerin, kullandığı özel eşyalarını görmenin bambaşka bir duygu uyandırdığını belirten Bozkurt, evin yeniden o dönemin havasını yaşatan bir dokuya dönüştürülmesini istedi.

Solda yeni hali, sağda eski hali  Cevaplanamayan soru; Atatürk’ün eşyalarına ne oldu? 00asafas

Solda yeni hali, sağda eski hali

Kaynak: sozcu.com.tr