Çocuğunun elindeki mikropları sanatsallaştıran meraklı mikrobiyoloji teknisyeni

Mikrobiyoloji teknisyeni Tasha Sturm bir gün dışarıda oyun oynayıp yanına gelen 8 yaşındaki oğluna; “Hadi git ellerini yıka” diyeceğine, “Gel bak sana ne göstereceğim” dedi. Çocuğunun elini, mikroorganizmaların yaşaması için üretilmiş besi ortamına basan meraklı anne, bir süre sonra rengarenk bir mikrop sanatı elde etti.

Bakterilerin büyüme safhalarını Microbe World sayfasında açıklayan Sturm, besi ortamı olarakTriptik Soya Agarı (TSA) kullandığını belirtti. Pek çok bakteri ve diğer mikroorganizmaların büyümesi için harika bir besin kaynağı oluşturan agarda (besi yeri), bir süre sonra el şeklinde bir mikrop haritası oluştu.

Mikrop sanatı 3  Çocuğunun elindeki mikropları sanatsallaştıran meraklı mikrobiyoloji teknisyeni Mikrop sanat C4 B1 3

Resimde görülen değişik renklerdeki büyümeler, değişik mikroorganizmaların kolonilerine işaret ediyor. Yer yer daha kadifemsi yapıda beyaz büyümeler görüyoruz, onlar da çeşitli mikromantarların kolonileri. El sınırları dışında bulunan büyük beyaz bir koloni var, o ise büyük ihtimalle baskı alınırken havadan besi ortamına bulaşan bir tür olmalı. Bazı yerlerde aynı mikroorganizmaların kolonilerinden birkaç tane gözlemleyebiliyoruz.

BactÈrie digitale  Çocuğunun elindeki mikropları sanatsallaştıran meraklı mikrobiyoloji teknisyeni Mikrop Sanat C4 B1 2

Yalnız endişelenmeye çok da gerek yok, derimizin dış yüzeyinde böyle bir mikroorganizma çeşitliliğinin olması oldukça doğal. Bağışıklık sistemimizi güçlü tuttuğumuz sürece ve ölümcül hastalıklara sebep olan mikroplara rastlamadığımız varsayılırsa, düzenli olarak ellerimizi yıkamamız pek çok hastalığın önüne geçecektir.

Kaynak: https://gaiadergi.com