‘Cumhurbaşkanı Yüce Divan’da nasıl yargılanır” konulu tez hazırlayan profesör tutuklandı

Darbeci girişiminde bulunan askerler için tez yazdığı belirlenen Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi eski Dekanı ve kamu Hukuku Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nusret İlker Çolak tutuklandı. Çolak’ın, hakim üsteğmen İ.Y. için “Cumhurbaşkanı yüce divanda nasıl yargılanır” adlı tez hazırladığı öğrenildi.

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü “FETÖ” soruşturması kapsamında gözaltına alınan Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı ve Kamu Hukuku Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nusret İlker Çolak dün adliyeye sevk edildi. Nusret İlker Çolak’ın yüksek lisans ve doktora yapan askeri hakim ile savcı ve subaylar için tezler hazırladığı tespit edildi.

Nusret İlker Çolak’ın ayrıca hakim üsteğmen İ.Y. için “Cumhurbaşkanı yüce divanda nasıl yargılanır” adlı tez hazırladığı, darbenin başarılı olması halinde bu tezin de kabul edilmesinin beklendiği iddia edildi. Nusret İlker Çolak’ın tez hazırladığı yaklaşık 30 subayın “FETÖ” soruşturması kapsamında tutuklandığı bildirildi. Ayrıca, Nusret İlker Çolak’ın evinde yapılan aramada montajlar yapılarak hazırlanmış Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ses kayıtları bulundu. Kocaeli Adliyesi’nde gece geç saatlere kadar süren mahkemenin ardından Nusret İlker Çolak tutuklandı.

Kaynak: http://haber.sol.org.tr/