Diyanet, tarikat ve cemaatlere Osmanlı modelini örnek gösterdi!

Önümüzdeki günlerde tümü yasa dışı olan tarikat ve cemaatleri buluşturarak anayasal suç işlemeye hazırlanan Diyanet İşleri Başkanlığı, ön görüşme yaptığı tarikat şeyhlerine Osmanlı’daki “Meclis-i Meşayih Nizamnamesi”ni örnek göstererek, iç denetimlerini sağlamaları tavsiyesinde bulundu.

Diyanet İşleri Başkanlığı önümüzdeki günlerde, varlığı ve faaliyet göstermesi resmen yasak olan tarikat ve cemaatleri bir araya toplamaya hazırlanıyor.

“Tarikat ve cemaatler buluşması” adı altında gerçekleşecek buluşma öncesi, Diyanet yetkililerinin tarikat şeyhleriyle yaptıkları ön görüşmelerin detayları belli oldu.

Milliyet‘ten Ayşegül Kahvecioğlu‘nun haberine göre, tarikat şeyhlerine, Osmanlı Devleti’nin tarikatlara yönelik denetim politikasını içeren “Meclis-i Meşayih Nizamnamesi”nin örnek olarak gösterildiği, ancak mevcut durumda Diyanet bünyesinde böyle bir yapı yerine cemaatlerin kendi iç denetimlerini kurması gerektiği belirtildi.

Görüşmede, cemaatlere “denetlenebilirlik” ve “şeffaflık” vurgusu yapılırken, tekke ve zaviyeleri kapatan devrim kanununun kaldırılmasına yönelik herhangi bir önerinin konuşulmadığı, zaten Diyanet’in böyle bir gündeminin olmadığı belirtildi. Din İşleri Yüksek Kurulu’nun görüşmeye ilişkin bir rapor hazırlayacağı, daha sonra Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in de aynı cemaatlerle bir görüşme gerçekleştireceği öğrenildi. Buluşma sonunda Diyanet ve cemaatlerin görüşlerinin bir raporda toplanarak, Başbakan Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sunulması bekleniyor.

MECLİS-İ MEŞAYİH NEDİR?

Osmanlı’da tekkeleri, zaviyeleri, tarikatları denetlemek ve idari işlerine bakmak 1866 yılında şeyhülislamlığa bağlı olarak kurulan müessese.

kaynak: haber.sol.org