Dünya Yenikapı’daki Demokrasi ve Şehitler mitingini böyle izliyor

Dünya Yenikapı’daki Demokrasi ve Şehitler mitingini böyle izliyor

Türkiye tarihine kara bir leke olarak geçen 15 Temmuz darbe teşebbüsünü ve ardından yaşananları dikkatle takip eden uluslararası medya, Yenikapı’daki Demokrasi ve Şehitler mitingine de yoğun ilgi gösteriyor.

Dünya Yenikapı’daki Demokrasi Dünya Yenikapı’daki Demokrasi Dünya Yenikapı’daki Demokrasi Dünya Yenikapı’daki Demokrasi  Dünya Yenikapı’daki Demokrasi Dünya Yenikapı’daki Demokrasi ve Şehitler mitingini böyle izliyor amiting2İngiliz Reuters haber ajansı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla Türkiye’nin tüm kesimlerini bir araya getiren mitingi, “darbe girişiminin ardından güç gösterisi” olarak nitelendirdi.

Reuters’ın haberinde, “Yüz binlerce Türk, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla başarısız darbe girişimini lanetlemek için toplanıyor” ifadesi yer aldı. Miting, Batı’nın geniş çaplı tasfiye ve tutuklamalara yönelik eleştirilerine karşı “güç gösterisi” olarak yorumlandı.
İngiliz ajansı, geçmişte eleştiriye tahammülsüzlüğüyle ülkeyi bölmekle suçlanan Erdoğan’ın laik ve milliyetçi muhalefet liderlerini de konuşma yapmak üzere davet ettiğine dikkat çekti.

Fransız AFP haber ajansı ise ön haberinde, demokrasi yanlısı mitinge yüz binlerce kişinin katılmasının beklendiğini yazdı. AFP,  HDP dışında muhalefetin de mitinge davetli olduğuna dikkat çekti.

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı ise “Büyük kalabalıklar, 270’i aşkın insanın can verdiği başarısız 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yapılan gece gösterilerinin sonuna işaret eden büyük miting için İstanbul’da toplanmaya başladı” ifadesini kullandı.

Uluslararası ajansların servis ettiği haberler, önemli yayın organları kuruluşları tarafından kullanılıyor.

amiting3 Dünya Yenikapı’daki Demokrasi Dünya Yenikapı’daki Demokrasi ve Şehitler mitingini böyle izliyor amiting3

http://www.sozcu.com.tr/2016/dunya/son-dakika-dunya-yenikapidaki-demokrasi-ve-sehitler-mitingini-boyle-gordu-1343437/