Dünyadaki en güzel 10 gün doğumu

Gün doğumu dünyanın hemen her yerinde güzeldir. Ama bazı yerler var ki, bu alışıldık doğa olayı size alışılmadık manzaralar sunabilir. İşte en güzel gün doğumu manzaraları!

Kuzey yarımkürede 20 Mart, Bahar Ekinoksu günüdür. Ekinoks gününde Güneş, tam olarak doğudan doğar, gökyüzünde 12 saat boyunca kalır ve tam batıdan batar. Bu gök olayının ardında yatan bilimsel durum son derece ilginç olsa da çoğumuz çok da uzak olmayan ufukta beliren sıcaklık ve artan güneş ışığı ile ilgileniriz. Ufuktan bahsetmişken, dünya çevresinde görülmesi gereken en muhteşem 10 gün doğumunu özenle seçtik.

Nemrut Dağı, Türkiye

nemrut-new  Dünyadaki en güzel 10 gün doğumu nemrut new

UNESCO Dünya Mirası olarak kabul edilen Nemrut Dağı, dünyanın en güzel gün doğumu manzaralarından birisini sunar. Her yıl binlerce turist, yüksekliği on metreyi bulan büyüleyici heykeller arasında gün doğumunu izleyebilmek için Nemrut Dağı’na seyahat etmektedir.

Stonehenge, İngiltere

stonehenge-new  Dünyadaki en güzel 10 gün doğumu stonehenge new

Ekinoks meraklıları bu sene ilkbahar ekinoksu için saat 05:41’de tam da bu noktada bir araya gelecekler. Günümüzde bile Güneş’e ibadet yeri olarak Stonehenge bir çok gezgin için derin ruhani değerini koruyan gizemli bir destinasyondur.

Bazı araştırmacılar yapının M.Ö. 2200 kadar eski olduğunu söylese de bazıları için bu M.Ö. 3000 gibi oldukça eski tarihlidir. Ne zaman yapıldığı bir yana Stonehenge, son derece güzel – ve muhtemelen sihirli – gün doğumu için ziyaret etmeye değer, oldukça güçlü bir simgedir.

Sina Dağı, Mısır

sinai-new  Dünyadaki en güzel 10 gün doğumu sinai new

Öncelikle tarihsel hatırlatma: Tevrat, İncil ve Kuran’da belirtildiği gibi; Yahudiler, Hristiyanlar ve Müslümanlar Musa’nın On Emri Sina Dağı’nda aldığına inanırlar.

Günümüzde de dini önemini koruyan Sina Dağı’na, dünyadaki en ilham verici gün doğumunu görmek için, bir çok inanan kişi dini sebeplerden ötürü yürüyerek çıkmaktadır.

Hawai, ABD

hawai-new  Dünyadaki en güzel 10 gün doğumu hawai new

En büyük keyfin uyumak olduğu tatillerde sabahın erken saatlerinde kalkıp otobüse binmek tam bir işkencedir. Yine de bir yanardağın tepesinde, bulutların üstünden gün doğumunu izlemek için saatinizin alarmı ile anlaşma yapmaya değer.

Bu müthiş olayı zirveden izlemek isteyenler için bir çok tur minibüsü saat 03.00 civarında ziyaretçileri alır ve Haleakala Ulusal Parkı’na doğru yolculuğa çıkar. Eğer isterseniz (kesinlikle öneriyoruz) dağdan deniz seviyesine kadar 45 km’lik yolu bisikletle inebilirsiniz.

Siem Reap, Kamboçya

cambodia-new  Dünyadaki en güzel 10 gün doğumu cambodia new

Günün herhangi bir zamanı Angkor Wat kesinlikle görülmeye değerdir. Fakat yeterince erken gelenleri karşılayan gün doğumu ziyaretçilere çok daha güçlü bir manzara sunar. Koruma altındaki tapınak Dünya’nın dört bir yanından gelen ziyaretçileri Kamboçya’ya çekmekle kalmaz aynı zamanda Hint ve Kmer mitolojisi ile tarihi hakkında mimari görüşler sunar.

Bu kutsal toprakları ziyaret etmek isteyenlere bir günden fazla zaman ayırmalarını tavsiye ederiz. (bu günlerden birisi şafaktan önce başlamalı)

Fiji

fiji-new  Dünyadaki en güzel 10 gün doğumu fiji new

180-derece boylam çizgisinin tam ortasında yer alan Fiji her sabah Güneş’in doğuşunu ilk gören noktalardan birisidir. Turkuvaz renkli deniz ve bembeyaz kumsallara aşık olanların favorisi olan (hangimiz değil ki?) bu Güney Pasifik destinasyonu eşsiz bir manzara ve ilham verici peyzaj sunmaktadır.

İpucu: Sarhoş edici gün doğumunu gündüz keşfi ile tamamlayın; “Dünya’nın yumuşak mercan merkezi” eşsiz güzellikte tüplü dalış imkanı sunmaktadır.

Klimanjaro Dağı, Tanzanya

Kilimanjaro-new  Dünyadaki en güzel 10 gün doğumu Kilimanjaro new

Klimanjaro Dağı’na tırmanmak hemen hemen tüm macera sever gezginin yapılacaklar listesindedir. Bu büyük girişim beraberinde dünyanın en büyüleyici gün doğumunu görme şansını da getirir.

Kili’nin zirvesinde – deniz seviyesinden 5,895 metre yüksekte – muazzam bir manzara adanmış ruhların iliklerine işlerken heybetli başarıları ile kendi çıkışlarını dile getirirler.

Tres Cruces, Peru

CAYauwuWMAAWlfP  Dünyadaki en güzel 10 gün doğumu CAYauwuWMAAWlfPMachu Picchu’nun girişi olan Cuzco’dan altı saatlik otobüs yolculuğu ile ulaşılan Tres Cruces’e ulaşmak, kesinlikle bu uzun yolculuğa değer. Kutsal Amazon havzasında yer alan dağlık nokta inkalara aittir. Günümüzde ise ziyaretçiler bu noktayı kutsayan, akıllara durgunluk veren gün doğumunu deneyimlemek için buraya gelirler.

Bulutların üstündeki görüntü ünlü gökyüzü tonlarını ve Polaroid anlarını gururla sunar.

Tulum, Meksika

tulum-new  Dünyadaki en güzel 10 gün doğumu tulum new

Tulum’un kıyısındaki vaha, yıl boyunca ruhani gezginleri ve yoga severleri seçkin kültürü, tarihi ve manzarasını bir arada sunarak kendisine çeker. Destinasyonun çevreci mantığı ve sürdürülebilirlik için harcadığı enerjisi, gün doğumunda uyanan (ve çoğunlukla gün batımından hemen sonra uykuyu tercih eden) ziyaretçilerin tatil anlayışına el değmemiş bir renk katar.

Güneş’e ibadetlerini sergileyenlerin her sabah kumsalda gün doğumunu izlemek için toplandığı Tulum’da alarm kurmaya gerek kalmaz.

Büyük Kanyon, Arizona, ABD

canyon-new  Dünyadaki en güzel 10 gün doğumu canyon new

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en etkileyici gün doğumu her sabah Büyük Kanyon’da gerçekleşir. Muhtemelen Amerika’nın en göz alıcı doğal harikası olan nefes kesici manzaranın içinde serin tonlu morlar, bronz ve turuncu gölgelerde erir.

Büyük Kanyon’da gün doğumunu izlemek için bilinen en iyi nokta yoktur. Yine de bölgeyi çok iyi bilenler Maricopa, Hopi ve Mather noktaları ile Güney Çıkıntısı çevresini tavsiye ederler.

Kaynak: http://www.momondo.com.tr/seyahat_fikirleri/dunya-capinda-en-guzel-10-gun-dogumu/#ivQktR3AzosIA2k3.99