Dünyanın en soğuk köyü hangisi?

Takvimler 6 Şubat 1924’ü gösterdiğinde, bu şehirdeki meteoroloji uzmanları rekor bir ölçüme tanık oldular. Termometreler -71*C’yi gösteriyordu! Bu, Kuzey Yarımkürede ölçülmüş en düşük sıcaklıktı.

soguk12  Dünyanın en soğuk köyü hangisi? soguk12

 

Bu köyde, 2014 nüfus verilerine göre, 517 kişi yaşıyor. Yaz ve kış nüfusu arasında pek fark yok; turist ise neredeyse hiç uğramıyor.

Burası, Oymyakon (Rusçası, Оймяко́н), Rusya’nın Saha Cumhuriyetine bağlı bir köy.

Sovyet döneminden kalma bir anıt.Kuzey Yarımkürenin "Soğuk Kutbu" Oymyakon yazıyor.  Dünyanın en soğuk köyü hangisi? soguk1

Sovyet döneminden kalma bir anıt.Kuzey Yarımkürenin “Soğuk Kutbu” Oymyakon yazıyor.

 

Oymyakon, Saha Cumhuriyeti’nin doğusunda ve Indigirka Nehri‘nin kıyısında bulunan bulunuyor. Kuzey Kutbuna çok yakın olmasından ötürü, Aralık ayında sadece 3 saat güneş ışığından faydalanabiliyor.

Deniz seviyesinden de 741 metre yüksekte olan köyün, kış aylarında sıcaklığı -50*C’nin üzerine çıkmıyor.

soguk10  Dünyanın en soğuk köyü hangisi? soguk10

Kuzeyin “soğuk kutbu”nda bir okul ve sağlık kliniği bulunuyor. Kışın elektronik cihazlar ve otomobiller ise çalışmıyor.

soguk4  Dünyanın en soğuk köyü hangisi? soguk4

 

Yol açma ve kar küreme çalışmaları aralıksız devam ediyor. Ancak burada yoğun karı eritmek pek mümkün değil. Üstelik yol açma araçlarının kendisini çalışır halde tutmak da başlı başına bir mesele.

Isınma, köydeki küçük bir termik santralden elde edilen enerjiyle sağlanıyor. Bir kepçe her sabah yeni çıkarılmış kömürü köye dağıtıyor.

soguk6  Dünyanın en soğuk köyü hangisi? soguk6

 

Fotoğrafçı Amos Chapple 2012’yılında Oymyakon’u ziyaret etmiş.

“Eşsiz bir yer,” diyor Chapple. “Kışın her şeyin üstüne sis çöküyor ve her şey sanki buz saçaklarının altında gizlenmiş gibi oluyor. Buzlu şekere kaplanmış gibi bir şehir düşünün. Görsel olarak eşsiz bir manzara. Üstelik kimseciklerin de bilmediği bir yer.”

 

Kışı Oymyakon’da geçiren Chappel, yerli halkın yaşamını, soğukla mücadelesini ve hayatın olağan seyrini gözlemleme şansına sahip olmuş.

soguk7  Dünyanın en soğuk köyü hangisi? soguk7

Nikolay Petroviç adındaki bir çiftçi, ineklerini yalıtımlı bir barakada koruyor ve besliyor. (c) Amos Chappel.

 

soguk8  Dünyanın en soğuk köyü hangisi? soguk8

Oymykon’daki pek çok evde kanalizasyon sistemi bulunmuyor. Tuvaletler evin dışında. Çünkü aralıksız olarak donmuş haldeki toprakta kanalizasyon sistemi kurmak imkansız. Türkiye’nin doğusundaki pek çok köyde de benzer bir kış manzarasına rastlamak mümkün. (c) Amos Chappel.

En yakın şehir Yakutsk

Oymykon’a en yakın şehir ise Yakutistan olarak da bilinen Saha Cumhuriyeti’nin başkenti Yakutsk. Chappel, Oymykon ziyareti sırasında Yakutsk’a da gitmiş. Oranın Oymykon kadar soğuk olmadığını, ancak dış koşulların insani şartları zorlayacak denli zor olduğunu belirtiyor.

soguk13  Dünyanın en soğuk köyü hangisi? soguk13

Yaklaşık 270.000 kişinin yaşadığı Yakutsk’ta daha fazla iş imkanı var. Hayat, Oymykon’dan biraz daha hızlı.(c) Amos Chappel.

 

Ancak Yakutsk'ta da sıcaklık -60*C'nin altında seyrediyor. Heykellerin bile donduğunu görmek mümkün. (c) Amos Chappel.  Dünyanın en soğuk köyü hangisi? soguk12

Ancak Yakutsk’ta da sıcaklık -60*C’nin altında seyrediyor. Heykellerin bile donduğunu görmek mümkün. (c) Amos Chappel.

 

(Kaynak: upworthy.com)