Ensenize düzenli olarak buz küpü koymanın daha genç görünmenizi ve …

Ensenize düzenli olarak buz küpü koymanın daha genç görünmenizi ve daha enerjik, neşeli olmanızı sağladığı, hastalıkları da iyileştirdiği söyleniyor

Buz küpüyle gelen sağlık

Ensenize düzenli olarak buz küpü koymanın daha genç görünmenizi ve daha enerjik, neşeli olmanızı sağladığı, hastalıkları da iyileştirdiği söyleniyor. Buzu koymanız gereken nokta ise, ensenizdeki tendonların arasında, baş ve boynun birleştiği ense kökünde yer alıyor. Bu noktaya, Çin akupunkturunda Feng Fu deniyor.

Yöntem

Yüz üstü yatın (ya da oturun) ve yukarıda tarif ettiğimiz Feng Fu bölgenize bir adet buz koyup, 20 dakika tutun. Buzu bir bez ya da eşarp yardımıyla sabitleyebilirsiniz. Bu uygulamayı, 2-3 günlük aralar vererek, sabahları aç karnına ya da akşamları yatmadan önce olacak şekilde, düzenli olarak tekrarlayın. Bu yöntemle soğuk algınlığına yakalanmanız imkansız.

İlk başta biraz soğuk gelse de, 30-40 saniye sonra o bölgenin ısındığını hissedeceksiniz. Kan akışına endorfin salgılandığı için, ilk birkaç gün mutlu ve zinde olacaksınız.

Sonuçları

Peki ensenizdeki Feng Fu noktasına düzenli olarak buz küpü koymanın sonuçları nedir?
Daha iyi uyumanızı sağlar Ruh haliniz yükselir ve genel olarak kendinizi daha canlı hissedersiniz. Sindirim yolunuz kusursuz çalışır. Soğuk algınlığına elveda diyebilirsiniz
Baş ağrısı, diş ağrısı ve eklemlerdeki acıyı iyileştirir. Feng Fu noktasına uygulanan buz küpleri, özellikle şu hastalık ya da sorunların iyileştirilmesinde etkilidir:

Solunumla ilgili rahatsızlıklar
Kalp damar hastalıkları
Omurgada bozulmalarla görülen sinir hastalıkları
Akut ve mide-bağırsak enfeksiyonları ile cinsel yollarla bulaşan enfeksiyonlar
Tiroid bezindeki düzensizlikler
Eklem iltihabı, hipertansiyon ve düşük tansiyon
Bronşitastımı
Obezite, kötü beslenme ve mide bağırsak yolundaki sorunlar
Selülit (özellikle erken safhalarındayken önler)
Adet düzensizliği ve endokrin yetmezliği

Psiko-duygusal rahatsızlıklar, stres, kronik yorgunluk, depresyon, uykusuzluk
Doğrusunu söylemek gerekirse, Feng Fu yöntemi, tedavi edici değildir. Fakat psikolojik dengeyi kurar, vücudun yenilenmesini sağlar ve hayatınıza etkili bir itici güç katar. Ama önemli bir uyarı yapmakta fayda var: Eğer hamileyseniz, kalp pili kullanıyorsanız, epilepsiniz varsa ya da şizofreni ile mücadele ediyorsanız, bu yöntemi denemeyin.

Çin tıbbında, beden bir enerji sistemi olarak ele alınır. Bu yüzden de akupunktur ve masaj yoluyla, enerji akışınızı ve organlarınızın işlevsel aktivitelerini etkileyebilirsiniz.

kaynak: https://anetteinselberg.com