Erdoğan’ın Lozan konuşmasını kimin yazdığı belli oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tepki çeken Lozan açıklaması sonrası bugün bir yazı kaleme alan Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan, “Osmanlı İmparatorluğu, ‘usulünce gömülmemiştir’ ve usulünce gömülmeyenler geri dönerler” dedi. Kaplan’ın Lozan yazısı Redhack’in yayınladığı Berat Albayrak maillerini akıllara getirdi. Maillerde Erdoğan’ın yapacağı konuşma metninin Hilal Kaplan tarafından Berat Albayrak’a gönderildiği ortaya çıkmıştı.

Redhack’in Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın maillerini hackledikten sonra yayınladığı bir mail, Hilal Kaplan’ın bugün kaleme aldığı Lozan yazısı sonrasında yeniden gündeme geldi.

Bülent Arınç’ın “Troliçe” olarak tarif ettiği isim olan Hilal Kaplan, paylaşılan maillere göre Berat Albayrak’a Erdoğan’ın yapacağı bir konuşma için metin gönderiyor.

Bu mail sonrası gündeme gelen tartışmaların ardından Hilal Kaplan, Erdoğan’ın çok konuşulan Lozan çıkışıyla ilgili bir yazı kaleme aldı.

Erdoğan’ın tarih bilgisizlikleriyle dolu konuşmasını aratmayan bir yazı kaleme alan Hilal Kaplan, hilafet ve saltanatın kaldırılmasına tepki gösterdiği yazısında “Millî Mücadele’nin esaslarından ikisi saltanat ve hilâfetin muhafazasıydı. Doğal akışa izin verilseydi bu esaslar, saltanat mensuplarının hayatlarını gurbette, yokluk içinde geçirmelerine sebebiyet veren hoyrat bir radikalliği değil, muhtemelen çoğu Avrupa ülkesinde olduğu gibi meşruti monarşi şeklindeki yumuşak bir geçişi ima edecekti. Hilafet ise manevi gücünden de fazla siyasî ağırlığı sebebiyle önemsenen bir makamdı. Lozan’da görüşmelere giderken, Mustafa Kemâl’in kürsüden yaptığı ‘ihtimal bazı kellelergidecektir’ tehdidi üzerine saltanat kaldırıldı” dedi.

“Osmanlı İmparatorluğu, ‘usulünce gömülmemiştir’ ve usulünce gömülmeyenler ‘geri dönerler” diyen Kaplan, Osmanlı hayalleriyle dolu yazısında  “Bu yüzden, Cumhurbaşkanı bahsetse de bahsetmese de, Lozan gelecek nesillerce de tüm baskılara rağmen tartışılmaya devam edilecektir. Bu arada Cumhurbaşkanı’nın Lozan’dan bahsederken Yunanistan ve adalar meselesine vurgu yapması önemlidir” ifadelerini kullandı.

Kaplan yazısının devamında İsrail ile yapılacak doğalgaz projesinde Kıbrıs’ın tek engel olduğunu ve “büyük resme” bakılması gerektiğini yazdı.

kaynak: http://haber.sol.org.tr/