Evdeki kullanılmayan malzemeleri dekoratif objelere dönüştürmenin yaratıcı yolları

4 kişilik bir evden her yıl ortalama 700 kg çöp çıktığını biliyor muydunuz? Mutfak çöpleri, tek kullanımlık ürünler ve benzerlerinin yanı sıra çöpe gitmeyi hiç de hak etmeyen eşyalar da çöp kutularının dibini boyluyor. Aslında evde kullanılmayan her şeyi çöpe atmadan evvel değerlendirmeyi seçerek, hem doğaya hem de bütçenize faydalı bir iş yapabilirsiniz. Üstelik tüm bu “hayata döndürme” işlerini yaparken alacağınız manevi tatmin de işin en güzel yanı! İşte evinizin bir köşesinde bekleyen ya da çok yakında çöp kutusuna göndermeyi planladığınız eşyalarla yaratabileceğiniz şahane dekoratif objeler:

Eski dergilerden duvar dekorasyonu

Atmaya kıyamadığınız ama arşivlemek için de fazla kalabalık hale gelen dergilerle bu şahane duvar dekorasyonu fikrini uygulayabilirsiniz.

Evdeki kullanılmayan malzemeleri dekoratif objelere dönüştürmenin yaratıcı yolları Yarat C4 B1c C4 B1 bir duvar aksesuar C4 B1

Çok amaçlı tahta paletler ve kasalar

O basit görünen tahta kasaların ve paletlerin bu denli şık rüstik mobilyalara dönüşebileceğini kim hayal edebilirdi ki?

Evdeki kullanılmayan malzemeleri dekoratif objelere dönüştürmenin yaratıcı yolları Tahta paletlerden yap C4 B1lacak e C5 9Fyalara birka C3 A7  C3 B6rnek

Eski küvetlerden vintage kanepelere

Eşya dönüştürme konusunda sınırlara inanmayanlar için muhteşem bir alternatif. Tek ihtiyacınız olan, bir testere, zımpara, boya ve dilediğiniz renkte minderler.

Evdeki kullanılmayan malzemeleri dekoratif objelere dönüştürmenin yaratıcı yolları Vintage k C3 BCvetlerden kanepeler

Işıl ışıl şişeler

Cam geri dönüşümü en gerekli malzemelerdendir. Doğada onlarca yıl kaybolmayan cam eşyaları çöpe atmak yerine bu tasarım harikası lambalara dönüştürebilirsiniz!

Evdeki kullanılmayan malzemeleri dekoratif objelere dönüştürmenin yaratıcı yolları Cam  C5 9Fi C5 9Felerden b C3 BCy C3 BCleyici lambalar yapabilirsiniz

En yaratıcı akvaryum

LCD TV’lere geçildiğinden beri pek çoğumuzun evinde bu eski moda tüplü televizyonlar atıl kaldı. Peki bu televizyonları fotoğraftaki gibi değerlendirmek hiç aklınıza gelmiş miydi?

Evdeki kullanılmayan malzemeleri dekoratif objelere dönüştürmenin yaratıcı yolları Eski TVniz ile fantastik bir tasar C4 B1ma imza atabilirsiniz

Çok amaçlı askılıklar

Tamir gereçleri ile yapılmış bu askılıklara bayıldık! Siz bu tip bir askılığı çatal da dahil pek çok metal eşya ile yapabilirsiniz.

Evdeki kullanılmayan malzemeleri dekoratif objelere dönüştürmenin yaratıcı yolları 6

Süzgeçten mutfak lambası

Alüminyum mutfak süzgeçlerini, içlerine led lambalar yerleştirerek muhteşem duvar lambalarına dönüştürmek için ekstra bir şey yapmanıza gerek yok.

Evdeki kullanılmayan malzemeleri dekoratif objelere dönüştürmenin yaratıcı yolları 7

Lastikten harikalar yaratmak

Otomobil lastikleriniz zamanla yıpranır ve kullanılamaz hale gelir. Ancak doğada çözünmesi neredeyse imkansız olan bu petrokimya ürününü atmak yerine böyle neşeli bir bahçe sehpasına dönüştürebilirsiniz.

Evdeki kullanılmayan malzemeleri dekoratif objelere dönüştürmenin yaratıcı yolları 8

İçi dışı bir abajur

Evde sakladığınız çok eski röntgen filmleriniz varsa bunları ışı geçirgenliği özelliğini göz önünde bulundurarak ilginç tasarımlı bir abajur kılıfına çevirin. Sonuç muhteşem olacak!

Evdeki kullanılmayan malzemeleri dekoratif objelere dönüştürmenin yaratıcı yolları 9

Sanat eserine dönüşen mantarlar

Hepimizin evinde bu şişe mantarlarından vardır. Peki bu şişe mantarlarını bir süre biriktirip sanat eseri gibi dekoratif objeler yaratmaya ne dersiniz?

Evdeki kullanılmayan malzemeleri dekoratif objelere dönüştürmenin yaratıcı yolları 10

Modern mozaikler

Dijital depolama metotlarının değişmesi ile yavaş yavaş işlevini yitirmeye başlayan CD’lerle kendi disko topu görünümlü objelerinizi süsleyebilirsiniz.

Evdeki kullanılmayan malzemeleri dekoratif objelere dönüştürmenin yaratıcı yolları 11

Peluş oyuncaktan sandalye

Çocuğunuzun oyuncak koleksiyonu dağları aşmaya başladıysa ve bu oyuncaklar artık pek de ilgisini çekmiyorsa, ona şahane pofuduk bir koltuk tasarlayın!

Evdeki kullanılmayan malzemeleri dekoratif objelere dönüştürmenin yaratıcı yolları 12

 

Eski gazeteleri hediye edin

Evet yanlış duymadınız! Çünkü eski gazete sayfalarını böyle muhteşem hediye paketlerine dönüştürmek sadece 10 dakikanızı alacak.

Evdeki kullanılmayan malzemeleri dekoratif objelere dönüştürmenin yaratıcı yolları 13

Rengarenk saklama kavanozları

Bildiğimiz düz cam kavanozların kapaklarını akrilik boyayla boyayın ve üzerine dilediğiniz bir plastik figürü silikon tabancasıyla yapıştırın. İşte hepsi bu kadar!

Evdeki kullanılmayan malzemeleri dekoratif objelere dönüştürmenin yaratıcı yolları 14

Tenekelerden harikalar yaratmak

Her gün çöpe giden teneke konserve kutularının boyayıp biraz süsleyerek tarz mı tarz mutfak gereçlerine dönüştürebilirsiniz.

Evdeki kullanılmayan malzemeleri dekoratif objelere dönüştürmenin yaratıcı yolları 15

 

Kaynak:Boredpanda.com