Fatih Sultan Mehmed öldürüldü mü?

Fatih Sultan Mehmed öldürüldü mü?

Evet. Padişahın aslında yönü ve hedefi belli olan bir sefere çıkarken zehirlenerek öldürüldüğünü düşünüyorum. Tarihî veriler bu seferin İtalya üzerine olduğunu gösteriyor. Venediklilerin satın aldığı İtalyan hekimbaşı Rönesans’ın en parlak hükümdarını bu esnada zehirledi.

İtalyanlar o dönemde zehir konusunda çok uzmanlaşmış bir milletti. Fatih’in gut (nekris) dışında öldürücü bir hastalığı yoktu. Deniz mahsullerine çok düşkün olduğu için bir türlü gerekli perhizi uygulayamıyordu. Öldürüldüğünde sadece 49 yaşındaydı.

Yeniçerilerin sevmediği fakat geniş halk kitlelerinin, medreseler ve tarikat ehlinin bayıldığı Şehzade Bayezid’in adamlarının bu işi yaptırdığı da söylenir. 1481’in 3 Mayıs’ında bütün zamanların en entelektüel mareşali ve hiç şüphesiz Rönesans döneminin en bilgin hükümdarı hayata gözlerini yumdu.

Ölmek üzereyken hekimlerin ilk yaptıkları, görkemli fatihin nefes alması için kaftanını kesip çıkarmak oldu. Cihan padişahı son nefesini zor aldı. Yakası yırtık kaftan bugün Topkapı Sarayı Müzesi’nde 13/27 envanter numarası ile saklıdır.

İlber Ortaylı / Türklerin Tarihi 2
Fatih Sultan Mehmed Fatih Sultan Mehmed Fatih Sultan Mehmed  Fatih Sultan Mehmed Fatih Sultan Mehmed öldürüldü mü? a bos 90