Fransız fotoğrafçının objektifinden hippilerin ve göçebelerin özgürlükleri

Fransız fotoğrafçı Valentin Duciel günümüzdeki hippilerin ve göçebelerin özgürlüklerini fotoğraflıyor.

23 yaşındaki Fransız Valentin Duciel, kendi kendini yetiştirmiş olan bir fotoğrafçı. Kamerası ve filmleriyle şehirden uzak, güzel yerleri ve insanları keşfetmeyi seviyor. Fotoğrafları; özgürlük kavramından, 60’lı ve 70’li yılların kültüründen ilham aldığının göstergesi niteliğindeler.

Her şeyin dijitale dönmüş olduğu günümüz dünyasında Duciel, hâlâ analog kamerayla çekim yapıyor. Bunu tercih etmesinin sebeplerini şöyle sıralıyor: Eski aile fotoğraflarındaki o doğallık hissini, grenleri ve renkleri hâlâ seviyor oluşu, 60’lı ve 70’li dönemlerin görsel dünyasını tekrardan yaratmak istemesi ve iyi bir dijital fotoğraf makinesini karşılayacak bütçesinin olmayışı…

Valentin, bir analog kamera alıp, çevresindeki dünyayı keşfetmeye başlıyor. Şehrin ve kalabalığın kargaşasından kurtulmayı amaçlayan sanatçı, çalışmalarında da doğanın getirdiği sakinliği yansıtıyor. Sürekli değişen doğaya karşı duymakta olduğu ilgi ve içindeki yolculuk tutkusu, Duciel’in yeni seriler ortaya çıkarmasına ön ayak oluyor. Sanatçı, analog kamerasının yardımıyla gezginleri, göçebeleri ve modern çağ hippilerini ve onların doğayla olan ilişkilerini belgeliyor. Onları yolda, gölde, ormanda ve kamplarında fotoğraflıyor. Gerçek yaşamda insanlar dünyayı mahvederlerken, Duciel’in doğaya ve birbirlerine saygı duyan insanları yakalayabiliyor olması muhteşem.

valentin1  Fransız fotoğrafçının objektifinden hippilerin ve göçebelerin özgürlükleri Valentin1valentin2  Fransız fotoğrafçının objektifinden hippilerin ve göçebelerin özgürlükleri Valentin2valentin3  Fransız fotoğrafçının objektifinden hippilerin ve göçebelerin özgürlükleri Valentin3valentin4  Fransız fotoğrafçının objektifinden hippilerin ve göçebelerin özgürlükleri Valentin4valentin5  Fransız fotoğrafçının objektifinden hippilerin ve göçebelerin özgürlükleri Valentin5valentin6  Fransız fotoğrafçının objektifinden hippilerin ve göçebelerin özgürlükleri Valentin6valentin7  Fransız fotoğrafçının objektifinden hippilerin ve göçebelerin özgürlükleri Valentin7valentin8  Fransız fotoğrafçının objektifinden hippilerin ve göçebelerin özgürlükleri Valentin8valentin9  Fransız fotoğrafçının objektifinden hippilerin ve göçebelerin özgürlükleri Valentin9 Valentin Duciel’i web sitesi ve Instagram hesabından takip edebilirsiniz.

Kaynak: https://gaiadergi.com/