Ekşi Sözlük Yazarı Gastiro’dan Yeni Yetme Erkek Ergenlere: Erkek Üreme Organının En Önemli Parçası Testisler Hakkında Önemli Bilgiler

Anne karnındayken erkeğin testisleri karın boşluğunda tam da overlerin durduğu yerde oluşur. Aslında başlangıçta overle testis anatomik olarak aynı yerdedir ve testis overin erkek versiyonudur. Gebeliğin ilerleyen döneminde testisler aşağı skrotuma (afedersiniz daşşak torbasına) iner. Skrotum derisi de sağdan soldan ilerleyerek ortada birleşir ve testisleri içeride hapseder. Skrotum dediğimiz aslında kadınlardaki va*inanın dış dudağıdır (labia majus). Skrotumun ortasındaki çizgi ise va*ina girişine tekabül eder. Yani eğer kız olsaydınız o çizgi va*inanız olurdu (evet, ufkunuzu iki katına çıktığını görür gibiyim).

anne  Ekşi Sözlük Yazarı Gastiro'dan Yeni Yetme Erkek Ergenlere: Erkek Üreme Organının En Önemli Parçası Testisler Hakkında Önemli Bilgiler anne

Kl*toris ise pe*isin farklılaşmış halidir. Pe*isten daha küçüktür fakat ilişki esnasında pe*is gibi sertleşir. Ayrıca kl*toris va*inanın üst kısmındadır, va*ina girişi onun altında kalır (erkekte de skrotum pe*isin altındadır).

Bir başka bilgi ise testisler karın boşluğundan skrotuma doğru inerken canalis vag*nalis denen yolu izler. Sonrasında processus vag*nalis kapanır (körelir). Bazı erkeklerde bu yol kapanmaz ve akabinde karın içindeki bağırsaklar bu yoldan aşağı inerek kasık bölgesine ve hatta skrotumun içine ilerler. İşte kasık fıtığının bir çeşidi olan indirekt herni bu mekanizma ile oluşur. Ameliyatla bağırsaklar içeri alınıp processus vag*nalis dikişle kapatılır (high ligation işlemi).

Internal organs of man: Abdomen after removal of the abdominal wall and omentum (left side): 1) stomach; 2) cardiac opening; 3) blind sack (fundus ventriculi); 4) pyloric part (pylorus); 5) duodenum; 6) right lobe of the liver); 7) left lobe of the liver); 8) gall bladder; 9) bile duct; 10) melt; 11) small intestine; 12) colon transversum; 13) colon descendens; 14) s-shaped curvature of the large intestine (intestinum crassum); 15) urinary bladder; 16) corpus cavernosum penis; 17) spermatic cord and testicles; 18) seventh rib, 19) twelfth rib; 20) Anterior superior iliac spine; 21) detail from the peritoneum with ligamentum vesicae laterale; 22) thoracic diaphragm; 23) ligament of the liver; 24) abdominal artery; 25) portal vein (vena portae); 26) arteria femoralis; 27) vena femoralis; 28) nervus femoralis; 29) outer skin nerve of the thigh. Abdomen after removal of the stomach and intestines (right side): 1) right lobe of the liver; 2) quadrangular lobe; 3) spiegel lobe of the liver; 4) left lobe of the liver; 5) gall bladder; 6) bile duct; 7; hepatic duct; 8) melt; 9) pancreas; 10) truncated duodenum; 11) kidneys; 12) eighth rib; 13) iliac crest; 14) wing (ala) of ilium; 15) ischium (os ischii); 16) pubis; 17) pelvic muscles; 18) capsule of the hip joint; 19) femoral head; 20) diaphragm; 21) abdominal artery; 22) Inferior vena cava; 23) iliac artery; 24) iliac artery; 25) arteria femoralis; 26) deep arteria femoralis. Lithograph from the book "Brockhaus' Conservations-Lexikon, Band 2 (Brockhaus Lexicon, volume 2)", 13th edition, published by Bibliographisches Institut, Leipzig in 1882.  Ekşi Sözlük Yazarı Gastiro'dan Yeni Yetme Erkek Ergenlere: Erkek Üreme Organının En Önemli Parçası Testisler Hakkında Önemli Bilgiler scortum
Lithograph from the book “Brockhaus’ Conservations-Lexikon, Band 2 (Brockhaus Lexicon, volume 2)”, 13th edition, published by Bibliographisches Institut, Leipzig in 1882.

Peki testisler neden skrotuma iner?

Çünkü testis vücut sıcaklığında sperm üretemez. Vücut sıcaklığından yaklışık 1-2 derece daha düşük ısıya ihtiyacı vardır. İdeal ısı için mesafeyi ayarlayan kremaster kasıdır. ortam soğuksa kas kasılarak testisleri vücuda yaklaştırır. Soğukta daşşaklarınızın büzüşmesi bundandır. Aynı şekilde sıcak havalarda kas gevşeyerek testisleri uzaklaştırır. sıcak banyoda daşşaklarınızın sarkmasının nedeni budur.
Peki testis hiç skrotuma inmez de hep karın boşluğunda kalırsa ne olur?

Erken çocukluk döneminde ameliyatla düzeltilmezse kısırlık olur. belli bir yaştan sonra ameliyat olsanız dahi kısırlıktan kurtulamazsınız. Çünkü artık testisler atrofik olmuştur (çürümüştür). Bu durumda da testislerin ameliyatla komple alınması gerekir çünkü karın boşluğunda bulunan bu atrofik testislerde kanser gelişim riski yüksektir.

Bazı erkekler 20 yaşındayken bile inmemiş testis olduğunu fark etmez. sadece ben bu durumda 3-4 hasta gördüm. adamlar 20 yaşını geçmiş olmasına rağmen daşşaklarının yerinde olmadığının farkında değildi. Hatta 40 yaşındayken bile durumu fark etmeyen birini görmüştüm (bereket tek testis yerindeydi de adam çocuk sahibi olmuş).

fortum  Ekşi Sözlük Yazarı Gastiro'dan Yeni Yetme Erkek Ergenlere: Erkek Üreme Organının En Önemli Parçası Testisler Hakkında Önemli Bilgiler fortum

Şimdi sevgili sözlük ergenleri, lütfen elinizle daşşaklarınızı kontrol edin, eğer içinde iki tane top gibi hassas yapılar elinize geliyorsa sorun yok demektir. Bir tane top varsa ya da hiç yoksa hemen bir üroloğa gözükün lütfen. Durum ciddi olabilir. Bu arada testisler hassastır, biraz sıkınca feci ağrı hissedilir.

Ama ilginç olan biri testisinize vurduğunda karnınızda da ağrı hissedersiniz. Peki neden?

Ççünkü başta belirttiğim gibi testisler karın boşluğunda oluşur ve aşağı inerken onu besleyen damarlarla sinirler uzar. Yani testisler skrotumdadır ancak onu kontrol eden damarsal yapılar karın boşluğundan gelir. İşte testisin sinirleri de karın boşluğunun içindeki diğer sinirlerle birleşerek beyine ulaşır ve ağrı olduğunda beyin ilkel olarak testisin karın boşluğunda olduğunu düşünerek ağrıyı orada tanımlar. daşşağına top çarpan futbolcunun karnını tutarak iki büklüm yere yatması bundandır.

Not: Ürolog değilim, daha detaylı bilgi veremem. Yine de kafanıza takılan bir şey olursa sorunuz efendim.

Kaynak: EkşiSözlük