Gençlik Değişimi Gibi Çeşitli Organizasyonlarla Avrupa’ya Nasıl Ücretsiz Gidilir?

Eğer Avrupa’da bir şeyler yapmak gibi bir hayaliniz varsa ve maddi durumunuz buna pek elverişli değilse birazdan okuyacaklarınız tam da sizin aradığınız şey olabilir.

eğer ki 17-30 yaş arasındaysanız, sizin için bir sürü ab projesi var;

öncelikle şuraya üye olunuz: vopool.net

ve bunların neredeyse tamamında yabancı dil, mezuniyet, askerlik vb. gibi zorunluluklar bulunmamaktadır. (sadece eğitim kursu projelerinde orta düzeyde ingilizce isteniyor)

erasmus+ kapsamında düzenlenen size uygun projeler için aşağıdaki yazıyı okuyun;

fakat öncelikle (bkz: erasmus+ ile erasmus arasındaki fark) çünkü erasmus+ demek erasmus demek değil. kafanız karışmasın.

bunlardan en birincisi; gençlik değişimi

5-25 gün arasında gerçekleşen gençlik değişim projeleridir. yol, yemek, konaklama, vize vb. her şey karşılanıyor. üstelik dil zorunluluğu yok.

ikincisi; “eğitim kursu programları” (ya da yeni ismi ile; gençlik çalışanlarının hareketliliği)
60 güne kadar bir avrupa ülkesinde 18+ yaşa sahip olan herkesin katılabileceği eğitim kursu programları olup, yine yol, yemek, konaklama, vize vb. tüm masraflar karşılanıyor.

uzun dönem bir şey arayanlar için; avrupa gönüllü hizmeti (agh) ya da ingilizce ismi ile (european voluntary service); ya da kısaca (evs)

2-12 ay arasında, 17-30 yaş herkesin katılabileceği, yine dil vb. hiç bir şartı olmayan bir gönüllülük programı olup, yine yol, yemek, konaklama, vize vb. tüm masraflar karşılandığı gibi, gittiğin ülkeye göre bir de cep harçlığı alıyorsun. tek yaptığın şey gönüllülük. ayrıca gittiğin ülkenin dilini ücretsiz öğrenme hakkın ve her şeyi karşılayan (hamile kalsan bile ödeyen) bir sigortan oluyor.

agh detaylı bilgi için şu blog çok faydalı; agh’ye nasıl başvurulur
agh’de konaklama hakkında
agh’de cep harçlığı
motivasyon mektubu yazma hakkında

bence faydalanılası 🙂

soru: kim düzenliyor bu projeleri? 

cevap: dernekler, vakıflar, ab ofisleri, valilik ab ofisleri, üniversiteler vb. (kısacası tüm kar amacı gütmeyen kuruluşlar)

detaylı bilgi için; türkiye ulusal ajansı

Kaynak: https://seyler.eksisozluk.com/