Emre Dölcel; “Günahkarsınız.. Şimdi bir düşünün”

Bir futbol takımının başkanısınız. Teknik direktörü siz seçiyorsunuz. Futbolcuları siz alıyorsunuz. Para sizden çıkıyor. Parayı da yönetiyorsunuz, stadı da, takımı da. Sonra milyon dolarlar harcayarak kurduğunuz takım küme düşüyor. Hemen televizyona çıkıp taraftarları ve rakip takımın yöneticilerini suçluyorsunuz. “Taraftarlarımız yeterince desteklemedi bizi, ayrıca Beşikbostan takımının yöneticileri yüzünden oldu her şey” diyorsunuz.

Bu size mantıklı geliyor mu? Gelmiyor değil mi?

Bugün bu ülkede olan tam olarak budur oysa.

Öyle bir zihniyet yönetiyor ki bu ülkeyi… Ekonomiden spora, siyasetten adalete, sağlıktan eğitime tüm güç ellerinde iken, seçilmedikleri bir seçimi iptal edip yerine yenisini yapacak kadar güçlülerken hatta… Ülkenin başına gelen herhangi bir şey için durmadan bıkmadan kendileri dışındaki herkesi suçluyorlar.

Ben ömrümde bu kadar kudretli, bu kadar güç sahibi olup, bu kadar mazlum görünen başka bir yapıya veya kişiye denk gelmedim…

Bu ülke 2016 yılında darbe ile karşı karşıya kaldı. Kim sorumlu? Fettullah Gülen… Kim bu herifi başımıza musallat edenler? Son 40 yıldaki tüm siyasiler. Peki son 14 senedir bu ülkeyi yönetenler ne diyorlardı Hoca Efendileri için? Yere göğe sığdıramıyorlardı…

Ne istediler de vermedik dedi Cumhurbaşkanı…

Daha dün Başbakan “verdiklerimizi misliyle alacağız” dedi…

Niye verdiniz kardeşim peki?

Darbeden, terörden, faizlerden, sağlıktaki aksaklıklardan, eğitimdeki problemlerden hep muhalefet sorumlu, ABD sorumlu, kim olduğunu bir türlü öğrenemediğimiz, bir türlü açıklanamayan dış mihraklar sorumlu.

Siz hep mazlum, siz hem kandırılmış, siz hep eziksiniz.

Birleşmiş Milletlerde konuşmaya gelince mangalda kül bırakmıyorsunuz, eyyyy ABD, eyyyy Rusya, eyyyy İsrail ve en eeeeyyyyyy Esed ama Türkiye’ye gelince “kandırıldık vallahi, pardon”…

Yahu hem bu kadar delikanlı olup hem de nasıl bu kadar kıvırtabiliyorsunuz? Ciddi soruyorum… Nasıl?

Aynı şeyleri sorup aynada kendi kendime konuşmaktan sıkıldım. Allah aşkına bir anlayan varsa beri gelsin…

Bu kadar güçlüsünüz, bu kadar mağrursunuz, asıyorsunuz, kesiyorsunuz, Amerika’ya ayar verip Almanya’ya çakarken, Putin’e höt zöt ediyorsunuz ama ilkokul çocukları gibi sürekli bir kandırılma durumunuz var.

Açıklama yapıyorsunuz; Moody’s de kim oluyor, biz üyesi bile değiliz diye milletin gözüne baka baka kandırıyorsunuz. Evet üye değiliz de, adamın bizi değerlendirmesi için üye olmamıza gerek yok ki. Darbe teşebbüsü olmuş, her gün bomba patlıyor, binlerce insan göz altına alınıyor, Cumhurbaşkanı bizzat “at izi it izine karıştı” diyor, ne yapacaktı adamlar?

Bana her gün küfreden adamların sayfalarına bakıyorum; sürekli “uğrunda ölürüz, tankın altına yatarız, şehit olmak için can atıyoruz” falan… Ulan herifler yaşayacakları bir ülke istemiyorlar ki… Ölsünler yeter. Nasıl bir cinnet halidir bu?

Metrobüs şöförüne şemsiye ile saldırdı manyağın teki… Tamam al onu tık içeri de, görüntülere bir bakıyorsun, metrobüs şöförü hareket halindeki aracı, direksiyonu bırakmış herife saldırmaya kalkıyor. Herif yerinde otursa, önce bir metrobüsü durdursa kimsenin burnu kanamayacak. Yok abi, haşırt diye fırlıyor yerinden. Ondan sonra yine bu mağdur. Belediye böyle bir manyağı işe aldığı için özür dileyeceğine, kaza şemsiye yüzünden oldu diye atlıyor hemen ve kimse de sesini çıkarmıyor kardeşim. Şemsiye ile saldıran zaten gerizekalı. Birinci sorumlu o, tamam. E iyi de otobüsü bırakıp herifin üzerine atlamaya çalışan şöför bu kadar mı sütten çıkmış ak kaşık?

Dikkat ettiniz mi, bir süreden beri kendi cezasını kendi kesen kesene. Biri canını mı sıktı, dağıtıyor kafasını gözünü. Biri bir yanlış mı yaptı? Sıkıyor mermiyi. Çünkü adalet sistemi işlemediği gibi, öyle insanlar yönetiyor ki ülkeyi, tankların altına yatırıyor, şehitliği öve öve bitiremiyor… Halkını kahraman ilan etmekle kalmıyor, artık her yerde bunu insanların gözüne sokuyor… Bir kısım cahil de ne yapıyor? Bu ülkeyi ben kurtardım ulan, askeri ben durdurdum diyerek artık günlük hayatta da dokunulmaz ve yenilmez zannediyor kendisini…

Mantıklı bir ülke ne yapar? Güçlü bir ülke ne yapar?

Darbenin tüm izlerini silerek daha güçlü ayağa kalktığını ve yürüdüğünü, hatta koştuğunu dünya aleme gösterir değil mi?

Biz hala Meclis’in bombalanan bölümlerini onarmadığımız gibi, ülkeye gelen yabancılara da ilk buralara gösteriyoruz “biz dünyanın süper gücüyüz ama burası uff oldu” diye…

Cumhurbaşkanı her fırsatta halkım, 79 milyon falan diyor ama, sesini duyurmaya çalışan 40 milyonu umursamıyor bile. Beni 20 milyon seçti, yeter de artar bile diyor.

Ülkede her gün terör saldırısı oluyor, bunlar CeHaPe zihniyetinden bahsediyor hala… Camileri bilmemne yapmış da, bu ülkeye bir faydası dokunmamış da… Yahu kardeşim bıraksana sen CHP yi… Güç sende be! Bütün ülke avucunun içinde. İstediğini yapıyorsun… Şimdi bir de OHAL var… Artık tek parti yönetiyor resmen Türkiye’yi… 3 ay ilan ettin OHAl’i… 45 günde sona erdirmeyi düşündük dediniz. Şimdi 3 ay daha uzatacağız diyorsunuz.

Ya gözümüzün içine baka baka kandırdınız (ki buna alıştık). Veya OHAL’i 45 günde bitireceğini sanacak kadar dünyadan bihaber insanlar yönetiyor bizi. Hangisi daha kötü?

Siz sürekli toz pembe bir ülke anlatıyorsunuz ama biz o pembeyi bir türlü göremiyoruz. Her yer kırmızı… Kan kırmızı… Şehitlere rahmet, kederli ailelerine sabır dilemekten bir hal olduk… Bitmiyor, bitiremiyorsunuz.

Sen bakma takım tutar gibi seni tutanlara. Millet aç… Millet işsiz… Millet geleceğinden endişeli. Hastaneler bildiğin milleti soymaya çalışıyor. Biraz mevzuat bilmesen donunu bırakıp çıkarsın muayeneye gittiğinde, bir sürü örneği var. Eğitim yerlerde sürünüyor. Valla bak… En çok da hükümeti ölesiye savunanlardan belli. Herif bana küfredecek, daha “orospu çocuğu”nu doğru yazamıyor. Kalkmış “orosbu” yazıyor, sonra da eğitim süper yalan söylüyorsun diye giydiriyor bana. Güleyim mi ağlayayım mı bilemiyorum.

Ülkeyi yönetemiyorsunuz. Anlatmaya çalışıyoruz, dinlemiyorsunuz. Bütün güç sizin elinizde, sürekli sorumluluğu başkasına atıyorsunuz. Amerika’daki savcı hayatında bir kere Türkiye’ye girmemiş, bütün dünyaya “bu adam Türkiye’de Fettullah tarafından ağırlandı” diyorsunuz, adaleti değil hırsızı savunuyorsunuz, bizi rezil ediyorsunuz.

Sırf Fettulah destekli okulda öğretmenlik yaptı diye 20 bin öğretmenin lisansını iptal ediyorsunuz, milletvekillerinizin Fettullah ile 3 sene önce çekilmiş fotoğrafları, 4-5 sene önce Hoca Efendinizi öve öve bitiremedikleri videoları her yerde. Bir kişi koltuğunu kaybetmedi 15 Temmuz’dan beri. Şaka mısınız siz?

Kendiniz çalıyorsunuz, kendiniz oynuyorsunuz.

Bugün sizin için ölüp bitenler, 36 sene önce de Kenan Evren’i yalayıp yutuyordu.

Bir gün gelecek, devran dönecek.

Kandırıldık diyecekler. Ben zaten böyle olduklarını biliyordum ama doğru zamanı bekledim diyecekler.

O kadar omurgasız, o kadar kansız, o kadar karaktersiz, o kadar vicdansızlar…

Yazacak, anlatacak çok şey, sorulacak çok soru var da…

Bence hiç biriniz dilinizden düşürmediğiniz Allah’a inanmıyorsunuz.

Yoksa bu kadar günahkar olmazdınız, olamazdınız…

Bunların açtıkları okulları kapattınız. Peki.

O okullarda görev yapan tüm öğretmenleri de işten attınız be kardeşim. Hayatları boyunca bu damga ile yaşayacaklar ve bir daha muhtemelen öğretmenlik yapamayacaklar. Peki bu hoca zibidisi ile kol kola, yanak yanağa gezen sizler?

Emre Dölcel