‘Hadi baba’ kamu spotu doktor şikayeti üzerine yayından kaldırılacak…

Batmanlı bir doktor, ‘Hadi Baba’ adlı kamu spotunu Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) şikayet etti. İşte doktorun şikayet sebebi ve alınan karar…

Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) ‘Hadi Baba’ adlı kamu spotunun yayından kaldırılması konusunda başvuran Batmanlı doktor, videonun yanlış yönlendirmede bulunduğunu belirtti.

Batmanlı Dahiliye Uzmanı Mehmet Fırat, nefes darlığı çekerken, çocukları tarafından dans ya da spora çağrılan babaları anlatan kamu spotunu BİMER’e şikayet etti. “Hadi Baba” denilerek babaları efora teşvik eden kamu spotunun sakıncalı olduğunu belirten Dr. Fırat, BİMER’e gönderdiği yazıda, “Kalp ve akciğer hastalarının en önemli belirtisi, nefes darlığıdır.

Birçok kalp hastasında nefes darlığı, kriz belirtisi veya kalp damar daralmasının belirtisidir. Bu durumda yapılacak ilk iş mutlak istirahat ve en küçük harekete bile zorlamamaktır. Yorgunluğa bağlı nefes darlığı ile ‘anjinal’ nefes darlığını ayıramayan birinin, yakınını efora teşviki cinayet ile eşdeğerdir.

Bu ayırımı yapması mümkün olmayan bir toplulukta bu reklamın çok ciddi bir zarar içerdiğini belirterek reklamın kaldırılmasını istiyorum” dedi.

Kaynak: Sözcü