Hayat her şeye rağmen yaşamaya değer; Paralimpik Yüzmede Avrupa Şampiyonu Yüzücümüz Beytullah Eroğlu’nun Azim Dolu Hikayesi

Doğuştan iki kolu olmayan ve kalça çıkığı nedeniyle bir ayağı diğerinden 12 santim kısa olan Beytullah Eroğlu’nun başarılarla dolu hikayesi.

2015 yılında Bedensel Engelliler Yüzme Şampiyonası 50 metre sırt üstünde Dünya 3.’sü, 50 metre kelebekte Dünya 4.’sü olmuş. 2011 yılında ise Berlin’de yapılan Avrupa Şampiyonası’nda 50 metre kelebekte altın madalya; 200 metre karışıkta gümüş madalya, 2012 Londra Paralimpik Olmipiyatlarında kurbağa, kelebek, sırtüstü ve 200metre karışıkta yarıştı ve paralimpik 7.si olmuş.

95 doğumlu, doğuştan iki kolu olmayan, kalça çıkığından dolayı da sol bacağı diğerine göre 12 santimetre kısa yüzücü.

türkiye’nin hiçbir yüzme yarışmasında başarılı olamadığını ve türkiye’nin bir engelli için yaşamı ekstra zorlaştıran koşullarını dikkate alırsak avrupa bedensel engelliler yüzme şampiyonası’nda 50 metre kelebekte altın madalya kazanarak, türkiye’ye tarihinde yüzmede ilk kez bir avrupa şam9piyonluğu getirmesini takdir etmemek mümkün değil.

işin kötüsü ben bunu daha yeni öğrendim. sponsor reklamlarında çıkmasa muhtemelen yine çoğumuz bilmeyecektik de.  şişirilmiş gündemler yüzünden böyle insanlara fırsat mı kalmıyor, sponsorlar* olmasa gündeme gelmeleri zaten hiç mi mümkün değil bilemiyorum. ama her geçen gün çığ gibi büyüyen şu anda bilinen ortalama sayı olarak 8.5 milyon engelli insanı görmezden gelmek bence milletçe çok büyük bir ayıbımız.

helal olsun dedirten kardesim. helal olsun.. yuzmede paralimpik olimpiyat 7 incisi oldugu icin degil, cabasi, ozguveni ve ornek oldugu icin..

saygıyla önünde eğilmemiz gereken büyük insan.

Beytullah Eroğlu’nun hayatı özel bir ayakkabıyla değişti

asfdgfg  Hayat her şeye rağmen yaşamaya değer; Paralimpik Yüzmede Avrupa Şampiyonu Yüzücümüz Beytullah Eroğlu'nun Azim Dolu Hikayesi asfdgfg

Paralimpik yüzmede Avrupa şampiyonluğu ve dünya üçüncülüğüyle Türkiye’nin göğsünü kabartan Beytullah Eroğlu’nun 13 santim kısa olan ayağı için özel ayakkabı bir tasarlandı. Eroğlu, “Bu ayakkabı hayatımı kolaylaştırmak için yapılan en özel ayakkabı” dedi.

Şampiyon engelli sporcu Beytullah Eroğlu’nun hayatı özel bir ayakkabıyla değişti. Ayakkabı sayesinde artık düz yürüyebilen Eroğlu, 2017’de düzenlenecek dünya şampiyonasında daha iyi bir performans ortaya koymayı hedefliyor. Doğuştan 2 kolunun olmadığını, sol bacağının diğerinden 13 santimetre kısa olması nedeniyle günlük işlerini görmekte zorluk çeken Eroğlu, tanıştığı Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Başkanı Süleyman Gürsoy sayesinde hayatının değiştiğini söyledi. Özel tasarım sayesinde belindeki ağrıların azaldığı belirten Eroğlu, şunları kaydetti: “Ayağıma göre özel bir ayakkabı tasarladılar. Bu ayakkabıyı giydikten sonra hayatım kolaylaştı. Artık düz yürüdüğüm için belim ağrımıyor. Eskiden yana yatarak yürüdüğüm için diğer ayağıma fazla yük biniyordu. İsteğim üzerine ayakkabıya cep telefonumu koyabileceğim cep de yapıldı. Çaldığında telefonu ayağımla rahatlıkla çıkartıp, kulağıma götürüp konuşabiliyorum. ”

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Başkanı Süleyman Gürsoy ise “Ayakkabı sayesinde Beytullah’ın vücudu denge kazandı. Giydiği günden beri ayakkabıyı ayağından hiç çıkarmadı. Öte yandan Beytullah, ayakkabıya koyulan özel bir mekanizma sayesinde cep telefonuyla rahatça konuşabiliyor. Bu özel ayakkabıları daha iyi tasarlayabilmek için Belçika’da bir firmayla temasa geçmeyi planlıyoruz. Beytullah gibi arkadaşlara yardımcı olmak istiyoruz” dedi.

HEDEFİM 2017’DE YİNE ŞAMPİYON OLMAK

Özel ayakkabı sayesinde günlük yaşamı kolaylaşan engelli şampiyon yüzücü Beytullah Eroğlu, sıradaki yüzme hedeflerini de anlattı. Paralimpik yüzmede Avrupa ikinciliklerinin ardından 2011 yılında Berlin’de Avrupa şampiyonu olduğunu, 2015’te de dünya üçüncülüğünü elde ettiğini anımsatan Eroğlu, “Şimdiki rotam 30 Eylül 2017’de Meksika’da yapılacak dünya şampiyonası. Hazırlıklara başladım. Burada da hedefim dünya şampiyonu olmak”  ifadelerini kullandı.

kaynak: http://www.karar.com/