Hayatın Akışını Belirleyecek Olan Üniversite İçin Tercih Yapacaklara

Hayatın Akışını Belirleyecek Olan Üniversite İçin Tercih Yapacaklara Tavsiyeler

Şimdi uzun bir yazi yazacagim sayin arkadaslarim nacizane tecrubelerim, umarim isinize yarar ve dogru tercih yaparsiniz.

Öncelikle sunu soylemekte yarar var. Birincisi ne olmak istiyorsun? İkincisi de ne kadar puan aldin?

Mühendislik seçecek arkadaşlara sesleniyorum;

Hayatın Akışını Belirleyecek Olan Hayatın Akışını Belirleyecek Olan Hayatın Akışını Belirleyecek Olan Hayatın Akışını Belirleyecek Olan Hayatın Akışını Belirleyecek Olan Hayatın Akışını Belirleyecek Olan Hayatın Akışını Belirleyecek Olan Hayatın Akışını Belirleyecek Olan Hayatın Akışını Belirleyecek Olan Hayatın Akışını Belirleyecek Olan Hayatın Akışını Belirleyecek Olan  Hayatın Akışını Belirleyecek Olan Hayatın Akışını Belirleyecek Olan Üniversite İçin Tercih Yapacaklara aunv2

oncelikle muhendisligin ne oldugunu bilerek girmelisin bu ise. turkiye’de belli basli okullarin belli basli bolumleri var. diyelim ki elektronik muh istiyorsun. elektronigi gercekten istiyorsan bir yil daha calis iyi olanı tercih et. o da olmadi atiyorum  kimya muh yaz. emin ol kötü olandan cok daha keyif ve vizyon katacaktir.

diger bir nokta da sectiginiz bolumu bilin taniyin.

turkiyede muhendislik gercekten cok dar. savunma sanayii bunlarin taseronlari ithalatcilar it ciler ve yazilimcilar. bunun disinda katma degerini yaratsn yer sayisi cok cok az. yurtdisi iyi ona acilan kapilar da yukaridaki okullar dolayisiyla iyi referaslar.

muhendislik bir merak ve yetenek isi mimarlik vesaire de oyle.

simdi sözüm size tıp mı / mühendislik mi / diyen kardeşlerim.

cevabi veriyorum tabi ki tip. nedenine gelince su; oncelikle belli bir kalipta ilerler dersler. mezun oldugunuzda ortalamaniz su an icin tusa etki etmez. o yuzden her gevsekliginiz hata yaratmaz surecte. ıkinci nokta su; is garantisi. muhendis olacaksaniz is kovalamaniz gerekir. tipta ise is her zaman vardir. cunku buyuk bir acik var. muhendislik=meric, tip=melis. dezavantaji nedir mesela tipta muhendislikteki kadar kolay yoldan cikamiyorsunuz yurt disina biraz zahmetli. hele ki tasra da bir tip okuyorsaniz daha da zor oluyor bu diye biliyorum. ama tavsiyem gidin acilde poliklinikte bir gun gecirin. size gore mi degil mi bir tartin karsilastirin derim. ama kararsiz arkadaslarin tercihini tip yonunde kullanmalarini isterim. buyuklerinize asilik yapmayin bu konuda.

Diğer konu tıp mı / diş hekimliği mi /  ftr mi.

aunv3 Hayatın Akışını Belirleyecek Olan Hayatın Akışını Belirleyecek Olan Üniversite İçin Tercih Yapacaklara aunv3

oncelikle puanin yetiyorsa tip okumak mantikli. ha belki cok seversin disciligi ftr yi ona bir sey diyemem. ama kazanc olarak zaten bu ucu iyi kazanir. ıssiz de kalmaz. ancak onunde sececegin alanin genisligi bakimindan tip iki uc adim onde. donanim konusunda keza gene oyle.gercekten kararsizlar size sesleniyorum saglik alanindan sasmayin. muhendislik uzer sizi. sonradan sevip basarili olabilirsiniz tabi o ayri konu. ama

gıdin gorun bir muhendisi doktoru mimari bir kac kisiden rica edin birer gun takilin yanlarinda. size cok fikir verecek bu durum. bol bol mezunlarla konusun. doktoru da muhendisi de yazma diycek bikkinlik var cunku ,aldirma sen ; onlarin ortamlariyla meslek hakkinda anlattiklariyla ilgilen.

sozelciler ve ea cilar size gelelim, puaniniz yetiyorsa hukuk disinda yazmayin. bir de gunumuz konjekturunde imam hatip yazin * madden kotuluk çekmezsiniz. bunun disindakiletin hepsini kpss bekler. diyecek bir seyim yok. ogretmen arkadaslar memur olacak arkadaslar bu zorlu sureci atlatmaniz gerekecek. baska caresi yok. okul olarak bitirdiginiz okulun onemi bence cok yok. cunku is kopya torpil kayirma vs ile donuyor.

Fen edebiyatçılar size sesleniyorum;

aunv4 Hayatın Akışını Belirleyecek Olan Hayatın Akışını Belirleyecek Olan Üniversite İçin Tercih Yapacaklara aunv4

bilim adami akademisyen olmayacaksaniz ortalama kasmayacaksaniz bunlari yazmayin. yazacaksaniz odtu boun bilkent koc sabanci yazin ve iyi not getirmeye bakin. bunun disinda yazacaksaniz ve ortalamaniz da iyi olmazsa bir de gidip formasyonla cartla curtla ugrasip kpss yollarina duseceksin. ogretmen ol kestirmeden en azindan formasyon alabilir miyim demezsin.

bunun disinda zaten sans eseri yasiyoruz. sans eseri de bir yerlere gelecegiz. sansa guvenin. okumasaniz bile sans sizi bambaska yerlere getirebilir. tabi sans tek basina yeterli degil. sansini iyi kullanabilen insanlar basariya ulasabilir. sansi elinde tutmak cok buyuk bir basari cunku.

hepinize iyi calismalar umarim hayallerinizdeki gibi bir yere kavusursunuz.

Kaynak: https://seyler.eksisozluk.com/hayatin-akisini-belirleyecek-olan-universite-icin-tercih-yapacaklara-tavsiyeler