‘Hayır’ diyebilme sanatı: Kişisel sınırlarınızı koruyun

Çevrenizdekilere hayır diyemediğiniz için istemediğiniz şeyleri çok sık yapıyorsanız sınırlarınızı gözden geçirmeniz gerekebilir.

Sınır koyamamak ilişkiler içinde çok sık yaşanan bir sorundur. En yakınımız olan ailemizden arkadaşlarımıza, iş yerindeki çevremizden komşumuza kadar herkese karşı belli bir sınırımız olmalıdır.

sınır çizmek  ‘Hayır’ diyebilme sanatı: Kişisel sınırlarınızı koruyun sinir cizmek 1
 Hayır diyemediğiniz için istemediğiniz şeyleri çok sık yapıyorsanız sınırlarınızı gözden geçirmeniz gerekebilir.
Nedir sınır koymak?

Sizin de bazı şeylere hayır diyebileceğiniz, istemediğiniz şeyleri söyleyebileceğiniz, her şeyi kabul eden bir tavır sergilemek zorunda olmadığınızı bildiğiniz, kendi tercihleriniz ve isteklerinize göre davranmanın hakkınız olduğunu farkında olduğunuz ve ona göre davrandığınız durumdur.

Hayır demenin, kabalık olduğunu düşünerek hayır demedikçe, karşınızdaki kişinin size kabalık etmesine izin vermiş olursunuz.

İlişkilerimizde sınırlarımızın belirsiz olması pek çok soruna neden olur.

Şöyle ki:

Çevremizde eleştirel, yargılayıcı, müdahaleci, yorumcu, ben bilirimci olan kişileri idare ettikçe, karşımızdaki kişi ‘‘Ben istediğimi söyler, istediğim kadar müdahale eder, istediğim yorumu yaparım.’’ mesajını alabilir. Bu mesajı alan kişi de bildiği gibi davranmaya devam edecektir.

Siz sınırlarınız ihlal edildiğinde karşınızdaki kişiyi durdurmazsanız karşınızdaki kişi durması gerektiğini anlayamaz.

Sınırlarınızın net olması karşınızdaki kişinin buna uygun şekilde davranmasına davetiye çıkartır.

kaynak: uplifers.com