HDP şimdi bunu söyleyecek mi; PKK bizi öldürmek istedi!

IŞİD’in saldırıyı üstlendiği iddiası ortaya atılınca, abartarak söyleyelim “sevinenler”; saldırıyı PKK’nın kolu TAK’ın yaptığı ortaya çıkınca neden “üzüldü?”

Önce tane tane anlatalım…

Diyarbakır’da düzenlenen bombalı saldırıda 11 kişi hayatını kaybetti.

Ankara’dan gözaltına alınıp Diyarbakır’a getirilen HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve Milletvekili Sırrı Süreya Önder’in de saldırı sırasında, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’ndeki TEM şubede oldukları belirtildi.

Saldırıda Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Çüngüş İlçe Eşbaşkanı Recai Altay’ın da hayatını kaybettiği aktarıldı.

Saldırının ardından Diyarbakır Valiliği tarafından yapılan açıklamada, eylemin PKK tarafından yapıldığı öne sürüldü.

Dünyaca ünlü haber ajansı Reuters ise valiliğin açıklamasının ardından, söz konusu saldırının IŞİD tarafından üstlendiğini duyurdu. Reuters haberinde, IŞİD’in saldırıyı üstlendiğine dair açıklamayı kendisine bağlı Amak sitesi üzerinden yaptığını ifade etti.

HDP: SALDIRIDA HEDEF BİZDİK

Saldırıyı IŞİD’in üstlendiği iddia edilince, HDP kanadından “hedef bizdik” açıklamaları ardı ardına geldi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, kişisel Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlarda şunları yazdı:

“IŞİD saldırıyı o karakolda hukuksuzca tutulan HDP’lilere yaptı. Çüngüş İlçe Başkanı hayatını kaybetti, Figen Yüksekdağ ve Sırrı Süreyya Önder kıl payı kurtuldu. Selahattin Demirtaş, Nursel Aydoğan, Gülser Yıldırım ve ben saldırıdan biraz önce çıkarılmıştık. Onlarca HDP ve DBP’li ise 26 gündür orada gözaltında.”

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ise şu açıklamada bulundu:

“Eş Başkanımız sayın Selahattin Demirtaş, adliye götürüldüğünde biz o binanın içindeyken bu patlama gerçekleşti. Orada 26 gündür parti yöneticilerimiz gözaltında tutuluyor. Yani bu katliam operasyonu, inceden inceye hesaplanmış bir operasyondur.” 

IŞİD iddiaları ve HDP’nin açıklaması sonrası, özellikle sosyal medyadaki HDP’liler, saldırıda “PKK’nın parmağı olduğunu” yazanlara çok ağır eleştirilerde bulundu.

VALİLİKTEN İKİNCİ AÇIKLAMA

Reuters’ın haberi üzerine Diyarbakır Valiliği bir açıklama daha yaptı. Valilik açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Uluslararası bir haber ajansının bir kaynağa dayandırarak yaptığı bir habere dayalı olarak, basında ve sosyal medyada olayın IŞİD terör örgütü tarafından üstlenildiğine dair haberler yer almıştır. Valiliğimizce yapılan açıklama, bölücü terör örgütü elemanlarının kendi aralarında yapmış oldukları telsiz konuşmalarına dayandırılmıştır.

Konuyla ilgili bölücü terör örgütü mensupları arasında yapılan üç ayrı telsiz konuşmasında, eylemin Kemal kod adlı bölücü terör örgütü mensubu tarafından 3 ton patlayıcı kullanılarak gerçekleştirildiği ve fedai türü tabir edilen eylem olduğu açıkça yer almaktadır.”

TAK DEVREYE GİRDİ

Valiliğin ikinci açıklamasından bir gün sonra, bu kez PKK’nın yan örgütlerinden TAK’ın açıklaması yayımlandı. Açıklamanın yayımlandığı yer PKK’nın yayın organı ANF’nin internet sitesi oldu. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“TAK savaşçımız Kemal Hakkari tarafından gerçekleştirilen bu eylemde onlarca faşist AKP saray çetesi ölmüştür. Türk devleti ve onun basını bu sonuçları tüm kamuoyundan gizleme telaşı içine girmştir.

Bu eylem esnasında faşist polis çetelerinin elinde esir durumda olan DBP Çüngüş ilçe eşbaşkanı Recai Altay hayatını kaybetmiştir. hedef konumunda olmayan ve orada olacağını bilemeyeceğimiz DBP Çüngüş ilçe eşbaşkanı Recai Altay’ın yaşamını yitirmesinden dolayı üzüntülerimizi belirtiyoruz.”

ANF HACKLENDİ Mİ

Açıklamanın ardından sosyal medyada ANF’nin internet sitesinin hacklendiğini ve “TAK açıklamasının” hacklendikten sonra siteye yerleştirildiği ileri sürüldü.

Ancak ANF editörleri bu iddiayı reddetti…

ANF editörü Ali Barış Kurt Twitter adresinden, “Hack iddiasını kim yaydıysa ona sorun. Bir sorun yok” diye yazdı. Etkin Haber Ajansı’ndan İbrahim Önder de Twitter’dan, “ANF editörleri ile iletişim kurduk. Hacklenme gibi bir durum ya da sitede yer alan haberlerle ilgili bir yanlışlık da yok” paylaşımını yaptı.

Daha sonra ANF de resmi Twitter adresinden “DUYURU Sitemize ve sosyal medya hesaplarımıza yönelik herhangi bir saldırı ya da hackleme durumu söz konusu değildir” ifadelerini paylaşarak hack iddialarını reddetti.

TAK RESMİ SİTESİNDE DE ÜSTLENDİ

Son olarak, TAK resmi sitesinde de Diyarbakır’daki terör saldırısını üstlendi. Yani; ANF’nin sitesinin hacklenmediği, saldırıyı PKK’nın kollarından TAK’ın gerçekleştirdiği bir kez daha kanıtlandı.

HDP’LİLERİ PKK MI ÖLDÜRMEK İSTEDİ

O halde…

Sormak lazım:

IŞİD’in saldırıyı üstlendiği iddiası ortaya atılınca, abartarak söyleyelim “sevinenler”; saldırıyı PKK’nın kolu TAK’ın yaptığı ortaya çıkınca neden “üzüldü?”

Madem TAK’ın yaptığı ortaya çıktı bu terör saldırısını, o halde HDP’nin “hedef bizdik”açıklaması ne anlama geliyordu?

Ne yani, TAK ya da PKK, HDP milletvekillerini mi öldürmek istemişti?

HDP bir özeleştiri yapar mı?

Aslına bakılırsa, mesele şu:

Terör kimden gelirse gelsin karşısında net bir şekilde durmak varken, teröristin kimliğine göre isyan eden ya da sessizliğe bürünen bir kitle var.

Ve işte budur, gerçeklikten kopmamıza neden olan, çürüten şey.

Odatv.com