Hiç Talep Görmezken Satışlarını Bir Anda Yükselten Kek Markasının İlginç Pazarlama Taktiği

1950’lerde Betty Crocker isimli hazır kek karışımı dönemine göre oldukça iyi bir fikirken ev hanımları bir türlü ürünü almaya yönelmiyor. Sebebi ise kekin hazır olması ve kendilerinin bir şey yapmayacağı düşüncesi. Markaya yapılan bir çalışma ile bütün işler bir anda değişerek satışlar patlıyor. Peki nasıl? Buyursunlar.

pazarlama etkilerinin ne kadar önemli olduğunu özetleyen bir reklam hareketine sahip marka.

betty crocker hazır kek markasına psikanalist tarafından hazırlanmış bir reklam çalışması var. hazır kek karışımları 1950’lerde yeni yeni popüler olmaya başlamışken ev hanımları hazır yapılan ürünlere karşı biraz tepkiliydi. sebebi ise emek harcamadıkları ve ev hanımlığı görevini tam olarak yerine getirememe düşüncesi.

ucu5d  Hiç Talep Görmezken Satışlarını Bir Anda Yükselten Kek Markasının İlginç Pazarlama Taktiği UCu5D

hazır ürüler yükselişteydi ancak tüketiciler fikri beğenmelerine rağmen ürünü almaya yönelmiyordu. psikanalist ernest dichter, tüketicinin bu sakladığı yönlerini ortaya çıkarmayı planladı. kadınların hazır kek karışımı karşısındaki suçluluk tepkisi üzerine dichter kek ambalajının üzerine markaya bir yazı yazmalarını önerdi. bu sayede ev kadını suçluluk hissetmeyecek ürünün hazırlanmasında rol oynayacaktı.

kwqtfc  Hiç Talep Görmezken Satışlarını Bir Anda Yükselten Kek Markasının İlginç Pazarlama Taktiği KwqtfC

ambalajların üzerine, “evin hanımı bir yumurta eklemeli” öneren dichter’ın önerisi kabul edildi. amaç kadınların suçluluk duygusunu alıp kendi emekleriyle rol almalarını sağlamaktı. ki tarihin en başarılı çalışmalarından oldu.

0ayzuohi  Hiç Talep Görmezken Satışlarını Bir Anda Yükselten Kek Markasının İlginç Pazarlama Taktiği 0ayzUoHi

bu yazıdan sonra ürünün satışları bir anda patladı.

aaaaa  Hiç Talep Görmezken Satışlarını Bir Anda Yükselten Kek Markasının İlginç Pazarlama Taktiği aaaaa

kaynak: https://seyler.eksisozluk.com