Hiç tulumbadan rakı içmiş miydiniz? İzmir’in en esprili meyhaneleri işte bu listede.

Esprisi de ismi de rakının servis edildiği tulumbadan gelen meyhane. Müdavimlerine rakının yanında etleri ve sakatatları ile eşsiz tatlar sağlıyor.

Nihat Baba’ya gelip içkilerinizi yudumlamak istediğinizde masanıza gelecek olan tulumba ile beraber eğlenceli ve esprili sohbetler de beraberinde gelecektir.

nihat_baba21  Hiç tulumbadan rakı içmiş miydiniz? İzmir'in en esprili meyhaneleri işte bu listede. Nihat Baba21 1Nasıl elinizi yüzünüzü yıkayıp hararetinizi gidermek için tulumbanın koluna asılıyorsanız, burada rakıyı içebilmek için tulumbanın koluna usulca asılmanız gerekiyor. Dikkat edin de kana kana su içeceğim sanıp, kana kana rakıyı yudumlamak durumunda kalmayın.

Mutfağa gelince… tandır, kokoreç, badem, arnavut ciğeri, kasap köfte, pirzola, sırf etten kurban kavurma, kâğıtta pastırma öne çıkanları. Tabii bunları farklı kılan en önemli nokta her birinin kuzudan yapılıyor olması. Mevsiminde denk gelirseniz beyin haşlama yemeden kalkmayınız.

Havuzlu Restaurant

Hiç tulumbadan rakı içmiş miydiniz? İzmir'in en esprili meyhaneleri işte bu listede. havuzlu 5Havuzlu Bornova Çamdibi’nde daracık sokakların arasında palmiyelerin ardında 2 katlı, içinde süs havuzunun da olduğu huzurun adresi bir mekân. Havuzun etrafına dizilmiş olan taburelerde oturup içkilerinizi yudumlayarak, sohbetinizin tadına varabilirsiniz.

Müdavimler, çalışanlar herkes birbirini tanıyor, eski mahalle kültürü burada yaşıyor diyebiliriz. Öyle ki, özellikle derbi maçları öncesinde mekân işletmecisi Ramiz Abi, meyhane kültürü ve birlikte yaşam üzerine sandalyeye çıkarak tüm mekâna konuşma dair yapmaktaymış ve müdavimler de bu sohbetten çok haz almaktaymış. İki kattan oluşan Havuzlu’da, isterseniz alt katta havuz başında buz gibi biranızı içip yan taburede oturan kişiyle maç sohbetinizi gerçekleştirebilirsiniz,  isterseniz de üst katta daha sakin ortamda rakınızı yudumlayıp maçınızı izleyebilirsiniz.

Buraya gelip stadyumda maç izlermiş gibi hissedip içkilerinizi yudumlarken Havuzlu’nun meşhur etlerinden yemeden kalkarsanız bir yanınız eksik kalır bizden söylemesi. Ramiz Abi’nin sohbetine ve konuşmalarına denk gelmezseniz, zaten Havuzlu’ya hiç gelmemiş sayın kendinizi.

45’lik Meyhane

Hiç tulumbadan rakı içmiş miydiniz? İzmir'in en esprili meyhaneleri işte bu listede. 45 lik 3İzmir’de şehir merkezinin keşmekeşliğinden biraz uzaklaşmak ve sakin bir ortamda meze, muhabbet, müzik için denize sıfır konumda Güzelbahçe’de ideal bir yer 45’lik Meyhane. 45’lik’te adından anlaşılacağı gibi eski 45’lik kayıtlar eşliğinde işletme ortaklarından Mösyö’nün de sıcak ilgisi ve sohbeti ile birlikte rakınızın tadını çıkarabilirsiniz.

Mekânın espirili yanını oluşturan işletmeci Mösyö ‘”amacımız eski usul meyhaneciliği günümüze uyarlayarak yaşatmak, buraya gelenlerden ilk isteğimiz merdivenlerimizden çıkarken dışarıdaki kimliklerinden kurtulmaları ve buraya sadece eğlenmek, sohbet etmek için içeriye girmeleri” diye belirtiyor.

Nitekim de burada gelen müdavimler rakı siparişini verdikten sonra genellikle masaya gelecekler için inisiyatifi çalışanlara bırakıyorlar. Gecenin başlangıcından sonuna kadar Mösyö ile sohbet etmemiş olursanız 45’lik espirili yanına hiç dokunmamış olursunuz. Patlıcanlı karides, beğendiği ızgara ahtapot, bütün şekilde servis edilen ızgara kalamar en çok tercih edilenler. 45’lik spesyeli olan sarhoşu da tatmadan kalkmayın.

Argo

Hiç tulumbadan rakı içmiş miydiniz? İzmir'in en esprili meyhaneleri işte bu listede. Argo  1Espirisi isminde ve ambleminde olan meyhanenin; işletme sahipleri mekânı açmak istedikleri dönemde birçok argo isimlerle barlar, mekânlar açılmaya başlamış ve bu dokuya benzer şekilde neden meyhane ismi olmasın demişler hatta direk argo kelimesinin kendisi olsun istemişler. Baykuşun geceleri yaşayan bir kuş türü olması ve meyhanecilerin de yaşantısının gece başladığını düşünerek kendileriyle özdeşleştirip ve bu sembolü tercih etmişler.

Toplumun her alanında artık argo söylemler yaygınlaşmışken, İzmir’in de kendine has bir dili varken İzmir’in Argo’su da Alsancak’ta burası olmuş. Mekana henüz girmeden karşılaşacağınız “Baykuş” amblemi  gece boyunca size bazı ipuçlarını da hatırlatacaktır. Geniş bir müzik arşivine de sahip olan Argo’da dünyanın farklı kültürlerine ve dillerine ait müzikleri de duyabilirsiniz.

Tereyağında tekir tava ve beşamel soslu dil balığında çok iddialılar. Hatta beşamel soslu dil balığı yemek isterseniz gelmeden önce bu yemeğin rezervasyonunu yaptırmanız gerekir aksi takdirde çat kapı gittiğinizde dil balığını bulamayabilirsiniz. Girit ezme ve yoğurtlu cevizli patlıcan mutlaka tatmanız gereken lezzetler olup Rum böreğinin tadına bakmadan kalkarsanız çok pişman olursunuz.

Kaynak: http://meyhanedeyiz.biz/