Hindistan’da tecavüzlere ve hak ihlallerine karşı

Hindistan’da tecavüzlere ve hak ihlallerine karşı kadın özsavunma birliği: Gulabi Gang

Hindistan’da kadınlar erkek egemen sisteme, tecavüzlere ve tacizlere karşı silahlanıp kendilerini korumak ve bazen de savunma düzeyinden saldırı konumuna geçip tecavüzcü erkekleri cezalandırmak amacıyla PEMBE ÇETE (The Gulabi Gang) adında bir çete kurdu. Sampat Pal Devi kurdukları örgüt için, “Biz kelimenin gerçek anlamında bir çete değiliz aslında. Biz bir adalet çetesiyiz” diyor.

Hindistan’da kadınlar erkek egemen sisteme, tecavüzlere ve tacizlere karşı silahlanıp kendilerini korumak ve bazen de savunma düzeyinden saldırı konumuna geçip tecavüzcü erkekleri cezalandırmak amacıyla PEMBE ÇETE (The Gulabi Gang) adında bir çete kurdu. Çete, eskiden kamuda bir sağlık çalışanı ve “bir çocuk gelin” olan beş çocuk annesi Sampat Pal Devi tarafından 2006 yılında yaygın aile içi şiddete ve kadınlara yönelik diğer şiddet türlerine karşı mücadele için kuruldu. Gulabi’ler eşlerine şiddet uygulayan erkekleri ziyaret ediyor ve bu eylemlerine son vermezlerse onları bambu sopalarıyla dövüyor. Pembe Çete üyesi kadınlar 2008’de, Banda adlı bir bölgede bir elektrik kurumunu bastı ve görevlileri rüşvet almak için kestikleri elektrikleri yeniden açmaya zorladı. Ayrıca çocuk yaşta evliliğe ve başlık parasına karşı da mücadele veren kadınlar, kadınlara yönelik okuma yazma kursları da düzenliyor.

Hindistan medyasında olumlu bir şekilde yer alan grubun 2008 itibariyle 20 bin üyesi var ve Paris’te de bir temsilciliğe sahip. Gulabi Çetesi, 2010 yapımı bir filme [Pink Saris (Pembe Sariler), Kim Longinotto] ve 2012 yapımı bir belgesele de [Gulabi Gang (Pembe Çete), Nishtha Jain] konu oldu. Bir başka film ise 8 Mart 2013’te gösterime giren Gulab Gang filmi.

‘Adaleti kendi ellerimizle sağlamak zorunda kalıyoruz’

Banda’nın pembe giyen kadınları, siyasi partilerden ve sivil toplum örgütlerinden yakın zamana kadar uzak durdular, çünkü kurucuları Sampat Pal Devi’nin sözleriyle, “Onlar ne zaman destek verseler hep bir karşılık bekliyorlar. Buralarda kimse bize yardım etmiyor. Devlet görevlileri ve polis yolsuzluğa batmış durumda ve yoksullara karşılar. Bu yüzden bazen adaleti kendi ellerimizle sağlamak zorunda kalıyoruz. Bazen de yanlış yapanları teşhir ediyoruz” diyor.

Banda, Hindistan’ın nüfus yoğunluğu en yüksek eyaletlerinden birinin en yoksul bölgesi olan Bundelkhand’da, kendi haline terk edilmiş bir yer. Hindistan’daki en yoksul 200 bölgeden biri. Toplam 600 köyde yaşayan 1 milyon 600 bin nüfusun yüzde 20’si aşağı kastlardan veya dokunulmazlardan oluşuyor.

Banda’nın yukarı kastların hâkimiyetindeki feodal ve erkek egemen toplumunda yoksulluğun ve ayrımcılığın yükünü en çok kadınlar çekiyor. Başlık parası ve aile içi ve cinsel şiddet çok yaygın. Dolayısıyla bu yoksulluk, ayrımcılık ve erkek şovenizmi içinde böyle bir kadın çetesinin ortaya çıkması pek de şaşırtıcı değil. Çetenin kurucusu Sampat Pal Devi, bir dondurma satıcısının eşi, beş çocuk annesi ve eski bir sağlık çalışanı. Sampat Pal Devi kendilerini ifade ederken, “Biz kelimenin gerçek anlamında bir çete değiliz aslında. Biz bir adalet çetesiyiz” diyor.

Kaynak: Jinha
Kaynak: http://sosyalsavas.org/2013/07/hindistanda-tecavuzlere-ve-hak-ihlallerine-karsi-kadin-ozsavunma-birligi-gulabi-gang/
Hindistan’da tecavüzlere ve Hindistan’da tecavüzlere ve Hindistan’da tecavüzlere ve Hindistan’da tecavüzlere ve Hindistan’da tecavüzlere ve Hindistan’da tecavüzlere ve Hindistan’da tecavüzlere ve Hindistan’da tecavüzlere ve Hindistan’da tecavüzlere ve  Hindistan’da tecavüzlere ve Hindistan’da tecavüzlere ve hak ihlallerine karşı a bos 17