Huzurun başkenti; İtalya’dan yavaş şehir ünvanını kapan Seferihisar

Huzurun başkenti; İtalya’dan yavaş şehir ünvanını kapan Seferihisar

Seferihisar’ın, özellikle de Sığacık’ın, gelenlerin tekrar geldiği, eve döndüklerinde de eşlerine dostlarına önerdikleri bir yer olması ve Türkiye’nin ilk “Citta Slow”u olarak, kaliteli bir hayat sürmek isteyenlerin ilgisini çekmeyi başarması ile ismi İzmir il sınırlarından taşmaya başladı.

Peki nedir Seferihisar özel yapan? Ohooo.. Sığacık’ın muazzam restore edilen sokaklarının fotojenikliği, pazar günleri burada kurulan yöresel pazarı, az bilinen antik kent Teos, doğa idealistlerinin kurduğu Doğa Okulu… Hepsi tatlı bir kalp ağrısı. 🙂 Aşağıda hepsini anlattık.

Size kolaylık olsun diye kalbimizi ağrıtmasından en keyif aldığımız yerleri ♡ ile işaretledik.

SEFERİHİSAR NEREDE? SIĞACIK NEREDE?

sigacik-nerede Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan yavaş şehir ünvanını kapan Seferihisar sigacik nerede

Haritadan gördüğünüz üzere Seferihisar İzmir yarım adasının güneyinde, tam yarımadanın bittiği yerde.
Sığacık ise Seferihisar’ın bir sahil kasabası.

Peki, İzmir – Seferihisar kaç kilometre?

– İzmir merkezden Sığacık 52 km ve 50 dakika sürüyor.
– Alaçatı – Sığacık arası 76 km, 1 saat sürüyor.
– İzmir Adnan Menderes Havalimanı – Sığacık arası 70km ve 1 saat sürüyor.

SEFERİHİSAR – TÜRKİYE’NİN İLK ” SAKİN ŞEHRİ” (CITTA SLOW: YAVAŞ ŞEHİR)

sigacik-kapak- Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan yavaş şehir ünvanını kapan Seferihisar sigacik kapak

Seferihisar, Türkiye’nin ilk “Citta Slow“u yani “Sakin Şehri”. Seferihisar’ın 2oo9 yılında aldığı bu ünvan şehirleşme ve küreselleşme karşısında, mimarisi, kültürü, gelenekleri, zanaatleri bozulmadan bugüne gelen, nüfusu 50 binin altındaki yerleşkelere İtalya’daki bir komite tarafından veriliyor ve sıkı denetleniyor. Citta Slow’un en temel hedeflerinden biri de yerel topluluklarda ve kasabalarda eco-gastronomi pratiklerini günlük hayatın içine sokarak “Slow Food” felsefesini geliştirmek.

Seferihisar’da ekonomik faaliyetlerin temelini tarım ve özellikle de zeytincilik oluşturuyor ama narenciye ve enginar yetiştiriciliği de önemli gelir kaynaklarından. Burada nüfusun % 80’i tarımla uğraşıyor. Öte yandan balıkçılık ve turizm de ilçe ekonomisine katkı veren önemli sektörlerden.

SEFERİHİSAR’DA GEZİLECEK YERLER

Teos Antik Kenti, Sığacık Kalesi ve Marinası, Sığacık Pazarı mutlaka gezilmesi gerek yerleri. Denk gelirseniz Kale Meydanı’nda yazın konserler de oluyor. Ayrıca buraya kadar gelmişken Sığacık’a yarım saat uzaklıktaki Seferihisar Doğa Okulu’na bir uğrayın deriz. Zihninizi açacak bir yer olduğuna emin olabilirsiniz.

1. Teos Antik Kenti, Seferihisar ♡

teos-seferihisar Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan yavaş şehir ünvanını kapan Seferihisar teos seferihisar

Tarihle aranız nasıl bilmiyoruz ama bu zeytin ağaçları içinde kaybolmuş antik şehir sırf doğa yürüyüşü niyetine bile uğranabilecek bir yer. Sığacık’ın en önemli tarihi değeri, M.Ö. 1000 yıllarında Akalar’dan kaçan Giritliler tarafından kurulan ve daha sonra İonialıların kenti olan Teos Antik Kenti. Buradaki en temel yapı da İyon düzenindeki Dionysos Tapınağı. Buradaki tapınak dünyada Şarap Tanrısı Dionysos’a adanan en büyük tapınakmış. Tabi sadece sütun, kaide ve sütun başlığı gibi temellerinden bahsetmek mümkün. İçinde bir de hala konserler verilen amfitiyatro da var.

Kalıntılar çok büyük bir alana yayılıyor. Her yerini gezmek istiyorsanız 2 saat ayırın deriz. Ama onun yerine kapıdaki görevliden en canalıcı yerlerini öğrenip 1 saatte de gezebilirsiniz.

Giriş Ücreti: Yanlış hatırlamıyorsak 5 TL.

2. Sığacık’ın Film Seti Gibi Sokakları ♡

sigacik Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan yavaş şehir ünvanını kapan Seferihisar sigacik

Evet burası Türkiye’nin huzur başkenti net! Sığacık, Seferihisar merkezden 5 km uzakta, Kanuni’nin Rodos seferi için yaptırdığı kalenin surlarının içine saklanmış, Arnavut kaldırımlı sokaklara dizilmiş, avlulu, cumbalı, tahta panjurlu konaklarla dolu mükemmel korunmuş mimarisi, aydın sakinleri ve ruhu dinlendiren güzelliği ile film seti gibi bir sahil kasabası. Tatilini hem deniz kıyısında, hem ruhu olan bir yerde geçirmek isteyenler için ideal yer.

3. Sığacık Kalesi ♡

sigacik-kale-ici Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan yavaş şehir ünvanını kapan Seferihisar sigacik kale ici

Limanın hemen yakınında bulunan Sığacık Kalesi’nin Selçuklular döneminde yapıldığı tahmin ediliyor. Ama depremler nedeniyle hasara uğrayan ve daha sonraları Aydınoğulları ve Osmanlılar döneminde birçok kez tamir gören kalenin tarihteki en önemli yeri, Osmanlılar döneminde Kaptan-ı Derya Piri Reis’in önerisiyle Rodos Seferi’ne hazırlanan Kanuni Sultan Süleyman’ın emri üzerine donanma komutanı Parlak Mustafa Paşa tarafından 1521-1522 yılları arasında Teos Antik Şehri harabelerinden taşınan taşlarla yeniden inşa edilip deniz üssü olarak kullanılması. Zaten Sığacık buranın içine kurulduğu için içerisini görmüş olıuyorsunuz. Bir de marina tarafına çıkıp dışarıdan görün deriz.
Sığacık bir kalenin surları içinde. Kalenin 3 kapısı var. 30 yıl öncesine kadar burada hala ahşap kapılar varmış, saat 22’de kale kapıları kapanırmış. 2 de bekçi beklermiş kapıyı. Malesef şu an bu kapıların nerede olduğu bilinmiyor.

NOT: Sığacık’ta arabayı park etmek dert. Zaten ufak bir yer olduğu için ilk bulduğunuz yere park etmenizi tavsiye ederiz.

4. Sığacık Pazarı ♡

sigacik-pazar-recel-tursular Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan yavaş şehir ünvanını kapan Seferihisar sigacik pazar recel tursular

Slow Food felsefesi ile Seferihisar’da birçok yerel ürün pazarı kuruluyor. Bunlardan en ünlüsü Sığacık‘ta pazar günleri kaleiçinde kurulan Üretici Pazarı. Bu pazarda, yiyecek-içecek-kullanılacak eşya olsun sadece burada üretilen ürünler, bizzat üreticisi tarafından satılıyor. Al sat yapılamıyor. Bu pazarda en çok ev hanımları iş başında. Sığacıklı hanımların ellerinden çıkma ürünler pazarın en büyük artısı. Hiçbir pazarda bir arada göremeyeceğiniz kadar çok yiyecek tezgahı var. Hal böyle olunca da insan neyi deneyeceğini şaşırıyor. Ama onca şey öğlene kadar silip süpürülmüş oluyor. Elinizi çabuk tutun deriz.

NOT: Pazar, özellikle yazın çılgın kalabalık oluyor! Arabanızı uzak yakın demeden ilk gördüğünüz yere park edin deriz.

5. Seferihisar Doğa Okulu ♡

doga-okulu-3 Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan yavaş şehir ünvanını kapan Seferihisar doga okulu 3

Doğa Okulu, Sığacık’a yarım saat – 24 km uzaklıkta bulunan Orhanlı Köyü‘ndeki altı dönümlük zeytinlik ve makiliğin içinde, eski Orhanlı İlkokulu’nun restorasyonu ile oluşturulmuş, Nesin Matematik Köyü, Bademler Tiyatrosu, Tiyatro Medresesi gibi imece usulü kendini çeviren, el emeği göz nuru bir oluşum.
Doğa Derneği,

Seferihisar Belediyesi, Orhanlı Köyü Derneği gibi kurumlar, Orhanlı ve Seferihisar halkı, Alakır Nehri Kardeşliği gibi topluluklar, pek çok sanatçı, araştırmacı, düşünür ve gönüllü Seferihisar Doğa Okulu’nun kendi deymiyle “gövdesini” oluşturuyor.

Aslında Seferihisar’ın Citta Slow ünvanı almasıyla 2009 yılında başlayan proje 2014 Şubat ayında tamamlanmış. Bu sürece en çok destek olan sanatçılardan biri de Tarkan! Hatta okulun araştırma ve öğrenim çalışmalarını başlatmak için İstanbul ve Seferihisar’da iki destek konseri bile vermiş.

doga-okulu-4 Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan yavaş şehir ünvanını kapan Seferihisar doga okulu 4

Seferihisar Doğa Okulu, tam da usta-çırak usulü bir öğrenme yeri. Burası sınıfları olmayan bir okul. Çünkü Seferihisar Doğa Okulu’nun sınıfları aslında doğanın ta kendisi. Her şey paylaşıma açık ve imece usülüyle işliyor.

Okul açıldığı günden beri geleneksel tarım ve mimari, ekoloji, sözlü kültür, doğa okuryazarlığı ve takvimi, sanat, doğa hukuku ve doğa felsefesi gibi alanlarda yamaklık ve çıraklık kursları veriyor. Eğitimleri örneklemek gerekirse: Kerpiç Okulu, Kuş Okulu, Yavaş Tarım Okulu, Zeytinyağı Okulu, Yeryüzü Okulu, Zeybek Okulu, Fotograf Okulu, Kopuz Okulu, Doğa Zamanı gibi gibi…Okulun diğer tüm çalışmalarını web sitelerindeki tohumlarımız ve usta çırak kursları bölümünden inceleyebilirsiniz.

doga-okulu-2 Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan yavaş şehir ünvanını kapan Seferihisar doga okulu 2

Doğa Okulu’na katılıp, destek vermek için bir mekan veya zaman sınırlaması yok. Bu yüzden destek için Doğa Okulu’nda fiziksel olarak bulunmanız gerekmiyor. Sizden gelen yeni ve yaratıcı fikirlere de her zaman açıklar. Fakat spesifik olarak nasıl katkıda bulunabilirim derseniz de katkı alanlarını şu şekilde sıralamışlar:

– İster Anadolu’dan ister başka coğrafyalardan kültürel öğeleri fotoğrafla, videoyla veya yazarak belgeleyip Doğa Okulu’na göndererek,
– Mahallenizdeki veya çevrenizdeki eski topraklarla görüşmeler yapıp, bu görüşmeleri videolu veya yazılı kayda alarak,
– Okula maddi destek sağlayan can damarlarından biri olan“Yavaş Dükkan” konseptini tanıtıp bilfiil kullanarak,
– Doğa ile iç içe olan fakat zamanla unutulmaya yüz tutmuş üretim pratiklerini hala devam ettiren yerler veya kişiler keşfederseniz, onların iletişim bilgilerini yollayarak,
– Okulu sosyal medyadan da takip edip paylaşarak,
– Zamanınız olursa kurslara katılıp, projelerde gönüllü olarak yer alarak,
– Ve tabi ki ortak paylaşım ve imeceye dayalı yaşam biçimini olabildiğince hayat felsefesi haline getirerek katkıda bulunabilirsiniz.

SEFERİHİSAR MANDALİNA FESTİVALİ

sigacik-kalesi Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan yavaş şehir ünvanını kapan Seferihisar sigacik kalesi

Her yıl Eylül-Kasım arasındaki bir tarihte Sığacık’ta gerçekleştiriliyor. Festivalin 2015 yılında 16.’cısı düzenlenmiş. Amaç yerel mandalinayı tanıtmak. Sokak şenlikleri ve konserler oluyor. Tabi Mandalina Güzeli, En İyi Mandalina, En İyi Üretici, En İyi Mandalinalı Yemek ve Tatlı yarışmaları festivalin olmazsa olmazlarından.

SEFERİHİSAR PLAJLARI

seferihisar-plajlari Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan yavaş şehir ünvanını kapan Seferihisar seferihisar plajlari

Bizim tercih edeceğimiz yer açık ara Büyük Akkum olur. Ama giriş ücretli olduğundan civardaki halk plajlarını da yazdık:

🏊 Sığacık Büyük Akkum Plajı ♡

Burası buz gibi suda yüzmeyi sevenler için bire bir. Burada Beach Club tarzı işletmeler de var. Plajı kum. Biraz rüzgarlı olabiliyor. Burada güneşi batırmanız tavsiyemiz olur. Konum için tıklayın.

🏊 Ürkmez (Akvaryum) Plajı

Huzur arayanlara bire bir. Denizi berrak ve temiz. Fakat şimdiden uyaralım: Çabuk derinleşen denizi ve sahili taşlı plajı var. Konumiçin tıklayın.

🏊 Akarca Halk Plajı

Daha sakin ve beach club kafasında olmayan yerden denize girmek için ise Sığacık’a arabayla 7dk uzaklıktaki Akarca Halk Plajı’nı tercih edebilirsiniz. Halk plajı olsa da burada da işletmeler var. Denizi biraz çakıllı ve serin. Konum için tıklayın.

🏊 Ekmeksiz Plajı

Ne yazık ki Ekmeksiz Plajı 2015’de arazi, ihaleler vs. durumlarından halka kapatılmış. Oysa ki buranın çok kıymetli plajlarından biriymiş. Umarız ilerleyen zamanlarda açılır. Konum için tıklayın.

Kaleiçi’ndeki tarihi evlerden bazıları pansiyon olarak işletildiğinden bu güzel evleri sadece seyirle kalmayıp, içinde yaşamak neye benziyor deneyimleyebiliyorsunuz.

Mandalin Pansiyon – Sığacık Kaleiçi’nin en popüler pansiyonu. Bunun sebebi içinin 2016’da yenilenmiş olması. Tek gecelik misafir kabul etmiyorlar ama siz yine de arayın.

Dantel Pansiyon – Burası da Sığacık Kaleiçi’nde, eski bir kaleiçi evinin restore edilmesiyle konuk evine çevrilen samimi bir yer.

La Casa Pansiyon – Kalenin kapılarından birine neredeyse bitişik olan pansiyon aynı zamanda bisiklet kiralıyor.

Sığacık Marina Apart – Burası Kaleiçi’nde değil ama kaleden 40 saniye mesafede. 😀 Bina, o tarihi binalardan değil ama 2016’a açıldığı için yepyeni ve pırıl pırıl. Tamam eski kaleiçinde kalmak daha farklı ama burasının da hem manzara, hem de fiyat avantajı var. Dekorasyonunun çok zevkli olduğunu söyleyemeyiz ama odalar kaleiçindeki odalara nazaran çok daha ferah ve sahipleri iyi bir servis vermek için canla başla çalışıyorlar.

Club Resort Atlantis – Burası kaleiçinden uzak, Sığacık’ın daha tenha bir yerinde. Yürüyerek Sığacık merkeze gitmek yarım saatini alır. Sığacık’ta kalabileceğiniz en lüks yerlerden. En büyük avantajı Sığacık’ta en güzel denize girilecek yer olan Akkum Plajı ile iç içe olması.

Yeme – İçme

Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan  Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan yavaş şehir ünvanını kapan Seferihisar sigacik restoran

🍴  Artemis Restoran – Enginar Cenneti ♡

Burası Sığacık içinde değil  ama Seferihisar’da, Sığacık yakınlarında, gerçekten özel bir yer: 10 dönüm enginar tarlasının yanında ağaçların altında bir aile işletmesi. Tarladan sofraya, kendilerine özgü 15 çeşit enginar yemeği yapıyorlar. Enginar dondurmasından çorbasına, çayından güvecine… Çok ender enginar yemekleri var. Salaş ve farklı bir yer. Canlı yayını videomuzdan Enginar Cenneti Artemis Restoran’daki deneyimimizi izleyebilirsiniz. Et oburlar korkmasın, et yemekleri de var.

Adres: Azmak Mevki No:78, 35460 Düzce Köyü, Seferihisar Tel: 0232 746 8154 Konum için tıklayın

🍴 Sığacık Organik Pazarı

Türkiye’nin Slow Food köyüne gelip de organik pazarından sığacıklı hanımların elinden taze taze çıkan ürünlerden tatmadan gitmek olmaz. Pazar günleri kurulan tezgahlarda bilimum ev yapımı poğaça, kurabiye, pasta, kremalı börek sütlü çörek…Eğer bir Pazar günü buradaysanız, bir tezgahtan diğerine, herşeyden tada deneye arşınlamak lazım sokaklarını Sığacık Kaleiçi’nin.

Adres: Sığacık, 137. Sk. 40 B, 35460 Konum için tıklayın

🍴 Radika

Radika daha çok hamur işleri bulabileceğiniz, çay bahçesi tadında bir sokak köşesi. Gözlemesi, mantısı, böreği, sarması gibi sınırlı bir menü var. Burayı neden listeye koyduk derseniz kaleiçinde sokağa atılmış masalarda çay keyfi hoş olabiliyor da ondan.

Adres: 127. Sokak No:44, Sığacık Mahallesi Konum için tıklayın.

🍴 Paşa Kaptanın Evi

pasa-kaptan-sigacik Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan yavaş şehir ünvanını kapan Seferihisar pasa kaptan sigacik

Burası deniz kabuklu iç dekoru ve mozaikli dış cephesiyle şirin mi şirin bir cafe. Ev yapımı ürünlerle tam da kahve çay keyfi yapmalık yer. Öyle çok zengin bir menüsü yok, daha çok baklava börek gibi Türk usulü sneaklar var. Kaleiçinde değil ama sahil tarafındaki kale girişinin hemen bitişiğinde.

Adres: 127. Sokak 58 A, Sığacık Mahallesi Konum için tıklayın.

🍴 Milos Balık ve Meze Restoranı  ♡

milos-restoran-sigacik Huzurun başkenti; İtalya’dan Huzurun başkenti; İtalya’dan yavaş şehir ünvanını kapan Seferihisar milos restoran sigacik

Sığacık kaleiçindeki, Milos buraların en ünlü rakı-balık mekanı. Samimi bir Rum Meyhanesi konseptiyle deniz mahsulleri ve taze meze çeşitleri var. İsli uskumrusu, kalamarı, atomu, güveci ve fesleğenli mezgiti meşhur. Asmalar altındaki masalarıyla ambiyansıyla, gelen kitlesiyle sevilesi bir yer.

Adres: Sığacık Mahallesi, Şadırvan Meydanı 9/11, Kaleiçi Tel: (0232) 745 7503 Konum için tıklayın

🍴  La Dude  Art Cafe

Sığacık kaleiçinde oturanlara sorduğumuzda üst üste akşam yemeği önerisi olarak burayı aldık ama test edemedik. Sahibi burayı insanların hem yöresel yemekleri yediği, hem de sanat konuştuğu bir sanat ortamı olarak planlamış. Yerliler burayı önerdiklerine göre vardır bir hikmeti.

Adres: Liman Caddesi, No:32, Sığacık Mahallesi,Kaleiçi   Tel: +90 507 830 1896 Konum için tıklayın.

SEFERİHİSAR’A NE KADAR ZAMAN AYIRMALI? NASIL PLANLAMALI?

Biz programımızı söyle çizerdik:
Önce Doğa Okulu’nda katılmak istediğimiz bir eğitim var mı bakardık. Varsa eğer, planımızı ona göre şekillendirirdik. Eğitimin süresine göre ayırmanız gereken vakit değişebilir.
Eğer eğitim yoksa, bizce buraları görmeye 1 gün yeter: Sabah Sığacık’ı gezerdik. Pazar gününe denk getirmek özellikle pazarı yakalamak için iyi olur. Sonra çıkıp Teos‘u gezerdik. Öğleden sonrayı da Büyük Akkum‘da denize girerek geçirirdik. Burada güneşi batırdıktan sonra da Artemis‘te enginarlı bir akşam yemeği çekerdik.

SIĞACIK, SEFERİHİSAR’A NASIL GELİNİR

İzmir’den otobüs:  730 Numaralı belediye otobüsü le Seferihisar’a geldikten sonra, Migros önünden geçen ve Sığacık yönüne giden yeşil dolmuşlara binerek rahatça ulaşabilirsiniz.
Dolmuşla: İzmir Üçkuyular İlçe Terminali’nden Ürkmez – İzmir  ya da Seferihisar – İzmir dolmuşlarına atlayabilirsiniz
Arabayla: İzmir – Çeşme otoyoluna girin. Seferihisar çıkışından çıkın. Sığacık ya da Teos tabelalarını takip edebilirsiniz. (Teos Sığacık’tan sonra)

Kaynak: http://www.bizevdeyokuz.com/sigacik-seferihisar-gezilecek-yerler/