İlk 100 açıklandı: Hepsi de, patron partisi AKP’ye minnet borçlu…

Türkiye’nin en zengin 100 ailesi listesi açıklandı. Bu liste “Türkiye’nin ücretli emek sömürüsünü en vahşi yapan ailesi”, “Ülkenin kamusal kaynaklarını en pervasız kullanan ailesi”, “Özelleştirme yoluyla memleketin varlıklarına en çok el koyan ailesi” diye de okunabilir kuşkusuz… Bir de listeye bu yıl girenler var… AKP döneminde olağanüstü hızla büyüyen ve ilk 100’e girenlere yakından bakalım…

Türkiye’nin en zengin 100 ailesi listesi açıklandı. Bu liste “Türkiye’nin ücretli emek sömürüsünü en vahşi yapan ailesi”, “Ülkenin kamusal kaynaklarını en pervasız kullanan ailesi”, “Özelleştirme yoluyla memleketin varlıklarına en çok el koyan ailesi” diye de okunabilir kuşkusuz…

Listenin ilk üç sırasını yıllardır kimselere kaptırmayan üç aile bu yıl da yerini korudu.

İlk sırada Koç var: 14 yıllık AKP iktidarı döneminde hep birinci sırada, en birinci sırada olan aile… AKP devrinde zenginliğine zenginlik, kârına kâr katan, en avantajlı alışverişleri yapan aile…

İkinci sırada Şahenk, üçüncü sırada Şevket Sabancı ailesi… Dördüncü sırada Erol Sabancı, beşinci sırada Türkan Sabancı ailesi… Böyle devam edip gidiyor liste…

Bu yıl listede yükselenler var, düşenler var. Yükselenlerden biri Ülker ailesi. Geçen yıl 12. sırada olan, bu yıl  6. sıraya yükselen Murat Ülker ailesini, Ülker’in kız kardeşi olan Özokur ailesi takip ediyor.

LİSTEYE BU YIL GİRENLER: DÖRDÜ DE İNŞAATÇI… 

Bir de listeye bu yıl ilk kez girenler var… Listeye giren 4 grubun ortak özelliği, hepsinin de inşaat sektöründe büyüyen aileler olması…

Öztürk Holding: Yusuf Öztürk ve kardeşleri tarafından kurulan holding, özellikle yurtdışı müteahhitlik faaliyetleriyle büyüdü. Geçen yılki 2,7 milyar dolarlık iş hacmini bu yıl 3,1 milyar dolara taşıyan Öztürk Holding, kısa bir süre önce Maldivler’de 1,3 milyar dolarlık İbrahim Nasr Havalimanı ile 5 bin konutluk projenin ihalesini kazandı. “En”ler sıralamasında ilk 250’de bile değilken, birden bire ilk 100’e girmesi, bu büyümenin sıradan bir büyüme olmadığını akıllara getiriyor.

Öztürk Holding’in kurumsal internet sayfasında darbe girişimiyle ilgili şu noktasız, virgülsüz cümleler, ailenin nerede ve nasıl konumlandığını anlatmaya yeter: “Doğrudan milletimizi ve milletimizin mümtaz şahsiyeti olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alan, ne olduğu belirsiz, kimlere kimin için hizmet etmek istediklerinin bile farkına varamayacak kadar insani ve kültürel değerlerden yoksun, aciz, satılmış, gurursuz, şuursuz beyinlerin, yani yapılan bunca hizmetin millette yarattığı huzurun ve refahın siyah beyaz renkte fotoğrafını çekmek isteyen hain FETÖ fotocularının, deklanşörleri patlamadan engin sağduyusu ve yüce vatan sevgisi ile itidalli cesur ve vakur davranışları ile darbeye teşebbüslerin anında bertaraf edilmesiyle birlikte, Cumhuriyet tarihinde birçok darbe ve darbeye teşebbüsleri görerek bugünlere gelen necip milletimizin canlarını yakan, bugüne kadar olagelmiş aynı girişimlerden muzdarip ulusumuz, Sayın Cumhurbaşkanımızı ve Sayın Başbakanımızı daha iyi anlama fırsatını bulmuştur.” 

YDA Grup: Hüseyin Arslan’nın 23 yıl önce kurduğu YDA, bugün 1,5 milyar TL cirolu bir grup. AKP döneminin en çok büyüyen sektörü inşaat işleriyle büyüyen YDA, havalimanı işletmeciliği, sanayi, sağlık, enerji alanlarında da görünüyor. 20 yıllık süreçte yıllık ortalama yüzde 40 civarı büyüyerek bugünkü noktaya gelen grup madencilik sektörüne girmek üzere çalışmalar yürütüyor.

Kolin Grubu: AKP’yle birlikte büyüyen bir grup olan Kolin, kamuoyunda Soma’nın Yırca mahallesindeki zeytin ağaçlarını kesmesiyle tanındı.

Yırca’da zeytinlikleri talan ederek termik santral yapılmasına karşı çıkan köylülere saldıran, binlerce zeytin ağacını katleden Kolin, AKP’nin “havuz” şirketlerinden biri. Tayyip Erdoğan ve iktidarının etrafında kurulan “çetevari” sermaye gruplarının başında gelen Kolin Grubu, bir dizi kamu ihalesinden milyarlar kazanan ve yağma projeleriyle doğayı katleden şirketler sıralamasında başı çekiyor.

Nasıl bu kadar büyüdüklerini soran gazetecilere, zenginliğinin kaynağını Tayyip Erdoğan’ın Davos’taki “One minute” çıkışına bağlayan Naci Koloğlu, “One minute işlerimizi artırdı” diyor.

1977’den bu yana müteahhitlik faaliyetleri yürüten Kolin inşaat, grubun lokomotif şirketi, inşaat dışında enerjiden liman işletmeciliğine, madenden çimentoya kadar geniş bir sahada varlar, İstanbul’da yapımı süren yeni havalimanının ortaklarından olan grup Artvin’de de dünyanın en yüksek barajlarından birini inşa ediyor. Koloğlu Ailesi’nin sahibi olduğu Kolin’in yönetim kurulu başkanlığını Naci Koloğlu yürütüyor.

Gülaylar Grubu: Mehmet Gülay’ın yönetim kurulu başkanlığını yaptığı grup kuyumculuk sahasında büyüdü. Son dönemde alışveriş merkezlerine açıldı. Ana işi kuyumculuk alanında yüzde 30 büyüyen grup, nakit zengini olarak biliniyor.

BOYDAK VE NAKİPOĞLU’NUN VARLIKLARINA ŞİMDİLİK EL KONULDU

Fethullah Gülen cemaatine yönelik darbe girişimi soruşturması kapsamında mal varlıklarına el konulan Boydak ailesi ve Nakipoğlu ailesi ise bu yılın düşenlerinden oldu. 15 Temmuz darbe girişimi süreci sonrasında mal varlıklarına el konulanlar listede geriledi veya liste dışı kaldı.

İlk 100 açıklandı: Hepsi de, patron partisi AKP'ye minnet borçlu... 11jpg fatu6 0

İlk 100 açıklandı: Hepsi de, patron partisi AKP'ye minnet borçlu... 12jpg vktoa

kaynak: http://haber.sol.org.tr/emek-sermaye/ilk-100-aciklandi-hepsi-de-patron-partisi-akpye-minnet-borclu-175955