İlk aylardaki heyecanı kaybetmek istemeyenler; İlişkilerde karşı tarafa sevildiğini hissettirecek küçük ama etkili adımlar

“Aşk dünyayı döndüren şey değildir; ama onun dönmesini değerli kılan şeydir.”  Franklin P. Jones

Her şey yolunda gitti ve ilişkiniz ilk ayların heyecanını aşıp uzun süreli evresine girdi. Olgunlaşmış bir ilişki güzel bir haber olsa da o ilk ayların her an bulutlar üstünde hissettiren etkisi paha biçilemez. Bu yüzden sevgilinize duyduğunuz aşkı ona hissettirmenize yardımcı olacak birkaç öneriye ihtiyacınız olabilir. Biz de bunu düşünüp bunlardan en önemlilerini sizin için araştırdık ve yazdık. İşte ilişkilerde karşı tarafa sevildiğini hissettirecek küçük ama etkili adımlar:

Özel günleri beklemeyin

Birlikte geçirdiğiniz her günün özel olduğunu ona hatırlatmak için sıradan bir günü yıl dönümü tadında geçirin.

Detaylara önem verin

Sevgi büyük sürprizlerde, pahalı hediyelerde değil; küçük jestlerde, günlük detaylarda gizlidir. Ses tonu, sevgi dolu bir bakış veya cümle sevginizin karşı tarafa geçmesini sağlayacaktır.

Sürpriz buluşmalar ayarlayın

Mesela öğle arasında onu yemeğe çıkarın. Sıradan bir öğle yemeğini özel bir buluşmaya çevirin.

Kalabalık ortamlarda sevginizi göstermekten geri durmayın

Her zaman elini tutmaktan, ufak bir öpücükten çekinmeyin.

karşı tarafa sevildiğini hissettirmek  İlk aylardaki heyecanı kaybetmek istemeyenler; İlişkilerde karşı tarafa sevildiğini hissettirecek küçük ama etkili adımlar karsi tarafa sevildigini hissettirmek
Sevgi büyük sürprizlerde, pahalı hediyelerde değil; küçük jestlerde, günlük detaylarda gizlidir.
Odağınız ve ilginiz onda olsun

Özellikle sizinle iletişim kurmak, belki tavsiye almak istediği bir durumda tüm dikkatinizi ona verin. Başka işlere bölünmüş veya dalgın durmanız önemsemediğinizi düşündürecektir.

Ortak aktivitelerde yer alın

Birlikte bir kitaba başlayın ve onun üzerine tartışın. Veya her ikiniz için de yeni bir alanda kurs alın.

Düşüncelerinizi onunla paylaşın

Hedeflerinizi, hayallerinizi sevgilinizle paylaşın. Onunkileri dinleyin. Hatta birlikte kısa vadeli hedefler belirleyin.

Maceralara atılın

Birlikte sıra dışı aktiviteler yapmaktan çekinmeyin. Mesela arabaya atlayın ve yol sizi nereye götürürse oraya gidin.

En az bir günlüğüne onun en yakın arkadaşı olun

Erkek arkadaşınızla ara sıra maça gidin, sevdiği bir sporu yapın. Ya da kız arkadaşınızla birlikte masaja gidin, cilt bakımı yaptırın, sevdiği bir romantik filmi izleyin.

‘Seni Seviyorum’

Bazen bu cümle çok yoğunlaşır ve sık sık dile getirerek yıpratmak istemeyiz. Korkmayın, çünkü her an sevildiğini duymak hiçbir zaman önemini yitirmez. Şimdi kalkın ve cüzdanına ¨seni seviyorum¨ yazılı bir not bırakın veya sadece ¨seni seviyorum¨ demek için arayın.

Yanında olun

Onun için önemli olduğunu bildiğiniz etkinliklerde onu yalnız bırakmayın. Sizin yardımınıza ihtiyaç duyduğu konularda ona destek olun.

Onun en büyük destekçisi olun

Onu yargılamayın, anlatmaya ve anlatmaya çalışın. Üzerine çalıştığı bir konuda ona en büyük motivasyon desteğini siz verin.

Özür dilemesini bilin

Bir hata yaptığınızda bunu kabul etmesini ve özür dilemesini bilin.

Klişe jestler her zaman banal değildir

Gül demeti, kalpli yastıkla kapıda belirmek, elinizde güzel bir kahvaltı tepsisiyle onu uyandırmak… Bunlar biraz klişe göründü değil mi? Onu güldürmek için yola çıkın, mutlu olduğunu göreceksiniz.

TED konuşmacısı Esther Perel uzun süreli ilişkilerde tutkulu cinselliğin sırlarını açıklıyor

uzun-s  İlk aylardaki heyecanı kaybetmek istemeyenler; İlişkilerde karşı tarafa sevildiğini hissettirecek küçük ama etkili adımlar uzun s

Uzun süreli ilişkilerde partnerlerden beklenen şey genellikle hem en iyi arkadaş, hem de cinsel partner olmaları. Ancak ilişki terapisti Esther Perel’in de savunduğu gibi kaliteli cinsellik, ihtiyaç duyduğumuz 2 şey üzerine kuruludur: Güven ve şaşırma. Dolayısıyla tutkuyu sürdürebilmek bu noktada hayli önemli. Peki bunu nasıl sağlarız?

Esther Perel, ilişkiler ve cinsellik konularında uzman bir psikoterapist. New York Times’ın ünlü s*ks terapisti Dr. Ruth Westheimer’dan sonra cinsellik konusunda en ezber bozan isim olarak tanımladığı Perel, Türkçeye “Tutsak Cinsellik” olarak çevrilen Mating in Captivity: Unlocking Erotic Intelligence isimli kitabın yazarı. 25 dilde yayımlanan bu eser, kendi alanında en çok satan kitap olma özelliği taşıyor. New York ve Columbia Üniversitelerinde öğretim üyeliği de yapan yazar, şimdiye kadar birçok televizyon programında ilişkiler ve cinselliğin ardındaki karmaşık bilimi anlatan açıklamalarda bulundu.

Perel’e göre uzun süreli ilişkilerde kaliteli ve tutkulu cinselliği devam ettirmek mümkün. Ancak bunun için spontane olmak gibi yaygınca söylenen mitler değil farklı yöntemler gerekli. Aşağıda yer verdiğimiz videoda, Perel’in konuyla ilgili açıklamalarını ve uzun süreli ilişkilerde tutkulu ve kaliteli cinselliği devam ettirmek için neler yapılabileceğini bulabilirsiniz.

Ayrıca videoyu izlerken, dilerseniz seçeneklerden Türkçe alt yazıyı seçerek Türkçe izleyebilirsiniz.

Kaynak: http://www.uplifers.com/