İngiltere’de Kapılarını Yılda Sadece 1 Kere Temizlik İçin Açan Zincirli Kütüphane

İngiltere’deki Hereford katedrali‘nde bulunan kütüphanenin diğer bir adı ”zincirli” kütüphane olarak tanımlanmakta. Ki her yıl aynı dönemlerde ve sadece temizlik amaçlı olarak kapılarını açan bu kütüphanenin adı, özellikle 18. yüzyılda yaygın olarak olarak kullanılan kitapların zincirlenip bulundukları raflara bağlanmalarından geliyor, ilginç.

Kütüphanede, 229 adet orta çağdan kalma el yazmalarıyla birlikte, toplam bin 500 adet kitap bulunuyor. kütüphanenin en değerli parçası olarak kabul gören kitap ise, 12. yüzyıldan kalma el yazması eski ahit.

zinkutuph-1  İngiltere'de Kapılarını Yılda Sadece 1 Kere Temizlik İçin Açan Zincirli Kütüphane zinkutuph 1zinkutuph-2  İngiltere'de Kapılarını Yılda Sadece 1 Kere Temizlik İçin Açan Zincirli Kütüphane zinkutuph 2zinkutuph-5  İngiltere'de Kapılarını Yılda Sadece 1 Kere Temizlik İçin Açan Zincirli Kütüphane zinkutuph 5zinkutuph-6  İngiltere'de Kapılarını Yılda Sadece 1 Kere Temizlik İçin Açan Zincirli Kütüphane zinkutuph 6zinkutuph-4  İngiltere'de Kapılarını Yılda Sadece 1 Kere Temizlik İçin Açan Zincirli Kütüphane zinkutuph 4zinkutuph-3  İngiltere'de Kapılarını Yılda Sadece 1 Kere Temizlik İçin Açan Zincirli Kütüphane zinkutuph 3zinkutuph-7  İngiltere'de Kapılarını Yılda Sadece 1 Kere Temizlik İçin Açan Zincirli Kütüphane zinkutuph 7zinkutuph-8  İngiltere'de Kapılarını Yılda Sadece 1 Kere Temizlik İçin Açan Zincirli Kütüphane zinkutuph 8

Kaynak: http://www.herefordcathedral.org/chained-library