İsveç’te bozulan eşyalarını tamir edenler vergi indirimi kazanıyor

Hiç telefonunuzu ya da ayakkabınızı tamir ettirmek istediğinizde, tamirin yenisinden daha pahalıya geldiği oluyor mu? Yeni ürün almanıza hiç gerek yokken, eski ürününüzü çöpe atmak zorunda kalıyor musunuz? İşte İsveç, bu soruna çare olacak bir yasa çıkartıyor.

Sosyal Demokrat ve Yeşil Parti tarafından önerilen bu yasa, kabul edilirse İsveçlileri yeni bir ürün almak yerine mümkünse tamire yönlendirecek. Yeni yasa ile tüm elbiselerin, ayakkabıların ve bisikletlerin tamir ücretlerindeki vergi %25’ten %12’ye indiriliyor.

İsveçliler aynı zamanda buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinası gibi ürünlerin tamirinde harcadıkları ücretin yarısını vergi indirimi olarak geri kazanabilecekler. Bu değişikliklerin ülkeye 54 milyon dolara mal olacağı varsayılıyor.

fixingbike-1024x576  İsveç’te bozulan eşyalarını tamir edenler vergi indirimi kazanıyor fixingbike

Bunun için ise İsveç, “Kimyasal Yasası” adında yeni bir yasa daha çıkartıyor. Geri dönüştürülemez parçaları olan yeni ürünleri ve özellikle bilgisayar üretimini hedefleyen bu yasa ülkeye 223 milyon dolarlık ek gelir sağlayacak ve aynı zamanda üreticilere yeni tasarımlar yapmalar için teşvik imkanı verecek.

Tam anlamı ile olmasa da döngüsel bir ekonomiye giriş için büyük bir adım olan bu yasa tasarılarının, 1996 yılında en büyük şirketlerinden birinin “Evinizde ne var ne yoksa çöpe atın, IKEA’ya gelin diyen bir ülkeden çıkması ise umut verici.

Bu ve benzeri değişimlerin önünde duran tüketim kültürü yavaş yavaş değişiyor. Eskiye karşı olumsuz yaklaşımları, yeninin cazibesini azaltarak, alınan ürünlerin gerekliliğini sorgulayarak yeniden düzenlemek mümkün. İkinci el mağazaları ile ünlü olan ve bu felsefeyi tüm ülkeye yayan İsveç ise hepimize örnek olmaya devam ediyor.

Kaynak: Co.Exist