İsveç’te karlar artık cinsiyet eşitliğine uygun olarak temizleniyor

Stockholm Belediyesi kar kürüme hizmetini “cinsiyet eşitliği” politikası ile yeniden düzenledi.

Bu düzenleme ile kar yağışı sonrasında yolların temizliği ilk olarak yayalardan başlıyor. Amaç yayaların daha doğrusu kadın ve annelerin güvenliğini sağlamak. Çünkü kar kürüme, bu kararı savunan İsveçli feministlere göre erkek egemenliğinde yapılan bir eylem, bu nedenle öncelik artık kadınlara verilmeli.

Kararın ardından belediye öncelikle kadınların yoğun olarak kullandığı bisiklet yollarını ve kaldırımları temizlemeye başladı.

Geçtiğimiz gün başlayan kar yağışı ise bambaşka bir sorunu beraberinde getirdi. Temizlenemeyen yollar, Stockholm’de 6-7 saatlik trafik tıkanıklığına yol açtı.
Bu tıkanıklıktan sonra başlayan tartışmalardan sonra İsveç Yeşiller Partisi yetkilisi Daniel Hellden, “Burada suç cinsiyet eşitliği değil.” açıklamasını yaptı. Hellden, belediyenin kar temizleme konusunda geç kalmasının bu soruna yol açtığını belirtti.

Stockholm Belediyesi’nin geçen yıl aldığı karar ile cinsiyet eşitliğine farklı bir boyut kazandıran durum, çeşitli verilerden yola çıkarak hazırlandı. Erkek sürücülerin istatiksel olarak daha fazla olmasından yola çıkan belediye, kadın sürücüleri dikkate almadı.

Kararı desteklemeyen “anti-feminist” topluluklar, yaşanan bu olaylardan sonra kampanya başlattı.

Kaynak: https://ontrava.com/isvecte-karlar-artik-cinsiyet-esitligine-uygun-olarak-temizleniyor