İyi ebeveyn olmanın 6 kuralı

Çocuk büyütmek her anne baba için keyifli ama keyifli olduğu kadar dikkatli olunması gereken bir süreçtir. Her ne kadar iyi bir ebeveyn olmanın çok zor olduğu düşünülse de, aslında sanıldığı kadar zor değil. Dikkat etmeniz gereken birkaç küçük öneri sayesinde siz de iyi anne ve baba olabilirsiniz. İşte iyi ebeveyn olmanın 6 kuralı: 

1. Doya doya sevginizi hissettirin
anne baba çocuk  İyi ebeveyn olmanın 6 kuralı anne baba cocuk
Anne-baba tarafından kabul edilen, koşulsuzca sevildiğini hisseden çocuklar kendilerinin değerli bir birey olduğunu bilirler.

Bebeğin dünyaya geldiği ilk andan itibaren anne-bebek arasında oluşan duygusal bağ hem anne hem bebek için çok önemlidir. Bu bağ sayesinde anne, bebeğin temel ihtiyaçlarını karşılar, bebek ise anneye bağlanarak dış dünya ile ilgili ilk deneyimlerini geliştirir. Anne-baba tarafından kabul edildiğini, koşulsuz olarak sevildiğini hisseden çocuklar kendilerinin değerli bir birey olduğunu bilirler. Bu sayede kendine güvenen, dış dünya ile sağlıklı iletişim kurabilen bireyler olarak yetişirler.

Çünkü çocuklar sevgiyi hissetmek isterler, bu sevginin koşulsuz olması ise oldukça en önemli konudur.

2. Bol bol öpün

Çocuklarını yanaklarından bol bol öpen aileler, çocuklarına sevgisini daha güzel hissettirirler. Aynı zamanda da yapılan araştırmalar, çocuğunu öpen annelerin, çocuğuna bir dizi bakteri geçişi sağlayarak, çocuğun bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğini ve aynı zamanda da strese de iyi geldiği ortaya çıkarmıştır. Anne öpücüğü mucizesi işte. Siz de bu mucizeden bol bol faydalanın.

3. Olumlu ifadeler kullanın

Sözcüklerin gücü çok büyüktür. Kullanacağınız kelimeler çocuğunuzun belki de tüm hayatını ve kişiliğini şekillendirmede kritik rol oynayacaktır. Bu sebeple olumlu ifadeler kullanmaya özen gösterin. Belki de yetişkin olduklarında sizden onlara kalacak en büyük miras zamanında kullandığınız ifadeler olacak.

4. Sabır

Sabırlı olmak çoğu zaman zordur; ama gerçekten büyük işler başarmış herkes için başarıya ulaşmanın en önemli yollarından birisi sabretmektir. Sabır, ani ve düşüncesizlikle atılmış adımların önüne geçer ve seçenekleri sakince değerlendirebilmek için bize zaman sağlar. Hele ki söz konusu çocuğumuz ise, sinirlenmek çok normal fakat bunu yansıtmamak önemli olan. Önce kendinizi çocuğunuzun yerine koyun ve düşünün. Daha mutlu, huzurlu ve sabırlı bir çocuğunuz olsun istiyorsanız, önce siz sabırlı olmalısınız.

5. Beraber kahkaha atın
kahkaha  İyi ebeveyn olmanın 6 kuralı kahkaha
Siz güldükçe çocuğunuzun da sizi taklit ederek güldüğünü göreceksiniz.

Gülme eylemi sosyal bir olaydır. Gülmek samimiyet yakınlık gibi hisleri harekete geçirir. Beyindeki güvensiz duygusu azalır ve benlik saygısı yükselmeye başlar ve güçlü bir öz güven mesajı taşır. Ve yaşadığınız o ana karşı bakış açısını etkiler. Kahkaha saatleriniz olsun ailecek. Çocuğunuzun da sizi taklit etmeye başladığı ve mutluluğunuza nasıl olumlu bir fayda sağladığını göreceksiniz.

6. En önemlisi: Bol bol oyun oynayın

Geldik en önemli ve en kritik maddeye! Çocuklar için oyun oynamanın önemi ve değeri o kadar çok fazla ki. Ebeveynler bu oyun sürecini kesinlikle hafife almamalıdırlar. Bu konuda olumlu bir tutum takınan ebeveynler çocuklarını geleceğe daha iyi hazırlama fırsatı yakalamış olurlar. Çünkü çocuklar oyunla ve sevgiyle büyürler.

Kaynak: http://www.uplifers.com/iyi-ebeveyn-olmanin-6-kurali/