Kadınların s*ks için nedenleri ve bu nedenlerin ilişki türüne ve cinsel eğilimlerine göre değişimi

Geçmişte yapılan bir araştırmaya göre, hem erkeklerin hem de kadınların s*ks yapmak için çok sayıda nedeni bulunuyor. Gerçekte, 237 farklı neden belirtilmiş durumda. Peki insanların içinde bulunduğu ilişki tipine bağlı olarak s*ks yapmak için motivasyonları ve nedenleri nasıl değişiklik gösterebilir? Cinsel eğilime bağlı cinsel motivasyonlarda farklılıklar bulunuyor mu? Archives of Sexual Behavior’da yayınlanan güncel bir araştırma, ilişki türünün ve cinsel eğilimin kadınların s*ks yapmak için nedenleriyle nasıl bağlantılı olduğunu açığa çıkarıyor.

Araştırmada 510 olgun kadınla onların cinsel motivasyonlarını anlamaya yönelik online bir anket yapılıyor. Katılımcıların yaş ortalaması 21.6 olup birçoğu (%61.7) heteros*ksüel olduklarını ifade ediyorlar. Bu noktada katılımcılarının çoğunun (%94) Kanada doğumlu olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Katılımcılara geçmiş araştırmadan elde edilen s*ks yapmak için 140 farklı neden listesi sunuluyor (zevk, aşk, intikam… vb.). Katılımcılar her bir madde için, ne sıklıkla s*ks yaptıklarının spesifik nedenini 4 bağlamda açıklıyorlar:

  1. Kadınla ilişkiye girmek
  2. Erkekle ilişkiye girmek
  3. Erkekle ciddi ilişki
  4. Kadınla ciddi ilişki
Tek gecelik ilişkilerde fiziksel, ciddi ilişkilerde duygusal nedenler geçerli
***  Kadınların s*ks için nedenleri ve bu nedenlerin ilişki türüne ve cinsel eğilimlerine göre değişimi seks 1
Kadınlar, karşılarındaki insanı tek gecelik ilişki olarak görüyorlarsa s*ks için fiziksel nedenleri, ciddi bir ilişki olarak görüyorlarsa duygusal nedenler söylüyorlar.

Sonuçlar gösteriyor ki; konu ilişkilerin tipine geldiğinde, bu eğer tek gecelik veya kısa süreli bir ilişkiyse, s*ks için fiziksel nedenler duygusal nedenlerden daha sık söyleniyor. Eğer karşınızdaki kişiyle ciddi bir ilişki düşünüyorsanız bunun tam tersi geçerli oluyor. (Duygusal nedenler fiziksel nedenlerden daha geçerli) Sonuçlar partnerin kadın veya erkek olmasından bağımsız olduğu dile getiriliyor.

Hem tek gecelik hem de ciddi ilişkilerde karşı cinsle yapılan s*kste, en asgari görülen motivasyonlar genellikle bir amaca odaklananlar oluyor. Hemcinslerinden hoşlanan ya da bis*ksüel olan kadınları, heteros*ksüellerle karşılaştırırken cinsellik için ifade ettikleri motivasyonlarının genellikle aynı olduğu fark ediliyor.

Çoğunlukla, cinsel çekicilikle ilgili kadınların şablonları, s*ks için nedenleriyle ilişkisiz görünüyor. Böylelikle, eşcinsel veya bis*ksüel kadınları kıyasladığımızda, s*ks için söyledikleri motivasyonları genellikle aynı oluyor. Yani cinsel yönelim çok fazla role sahip değil, en azından bu örnekte.

Araştırmadaki kısıtlamalar

Her çalışmada olduğu gibi, bu çalışmada da bazı kısıtlamalar bulunuyor. Aslında katılımcıların birçoğu genç üniversite öğrencilerinden oluşuyor. Yani daha yaşlı örnekler bulunup, kültürel ve etnik çeşitlilik sağlanabilseydi bulgular farklılık gösterebilirdi. Dahası birçok kadın heteros*ksüel olduğunu ifade ediyor, yani kendi cinsiyle daha önce bir ilişki deneyimlememişler. Cinsel eğilim sonuçları hakkında konuşmadan önce, daha çeşitli örnekler olsaydı, araştırmanın daha sağlıklı bir noktada olacağını belirtmemiz gerekiyor.

Bunun anlamı, bu araştırma için kadınların s*ks için birçok çeşitli ve farklı nedeni olduğunu destekler bir çalışma diyebiliriz. Yine de araştırma, kadınların s*ks motivasyonlarının bağlam bağımlı olduğunu söyleyerek farklı bir kapı açıyor.

Kaynak: Lehmiller.com