Karşısındakine Duygusal Bir Şey Beslemediği ve Sevmediği Takdirde Sevişemeyenler: Demis*ksüeller

Birçok kişinin sahip olduğu ama tam nitelendiremediği bir durum demis*ksüellik. Sevmediği biri ile cinsel anlamda birlikte olamadıklarından zaman zaman as*ksüel olduğunu sanma durumu varmış. Fakat sadece sevmeden sevişemiyorlarmış…

Demis*ksüellik, s*ksüellik ile as*ksüelliğin arasındaki bir cinsellik durumudur. Demis*ksüellerin en belirgin özellikleri hormonları ile hisleri arasındaki güçlü bağdır. bir demis*ksüel tipik bir as*ksüel gibi tamamen cinselliğe kapalı değildir, ancak ciddi bir duygusal yakınlık kurabildikleri kişileri cinsel olarak arzularlar. bu anlamda cinsellikleri genellikle o bağın kurulabildiği belirli bir partner üzerinden gerçekleşir.

***

“Sevmeden sevişememek” bu saf cinselliğin en yalın tanımlanmasıdır. aşkı (veya bağlılığı) hiç yaşama şansı olmayan bir demis*ksüel bu durumundan mütevellit kendisini bir as*ksüel sanabilir. Ancak birine gönül verdiğinde o hiç tatmadığı duyguları hem ruhsal, hem de fiziksel boyutta keşfedebilir.

a96e99  Karşısındakine Duygusal Bir Şey Beslemediği ve Sevmediği Takdirde Sevişemeyenler: Demis*ksüeller A96E99

Normalde kimseye karşı bir cinsel çekim hissetmeyen (as*ksüel), bir kişiyle güçlü duygusal bağlar oluşturunca bir cinsel çekim hissetme imkanı doğan insan. Romantik çekim duyduğu kişilerle yakın ilişki yaşamamış as*ksüellerin bir kısmı aslında demis*ksüel olabiliyor yani. yarı-cinsel diye bir Türkçesi yok henüz herhalde.

Bu kişilere aynı zamanda demiromantik denilmektedir. “gri romantik” veya “gri as*ksüel” olarak tanımlanabilir.

Şöyle düşünülebilir;

Normalde as*ksüel olan ve kimseye karşı cinsel çekim hissetmeyen bir kişinin, güçlü ve yoğun duygusal bir bağlantı yaşadığında romantik veya cinsel çekim hissetmesidir.

a96e99a  Karşısındakine Duygusal Bir Şey Beslemediği ve Sevmediği Takdirde Sevişemeyenler: Demis*ksüeller A96E99A

bazı as*ksüel insanlar, partneri mutlu etmek için cinsel etkinlikte bulunmaktadır. ayrımı o yüzden iyi yapmak lazım.

Not: Yazıda ki sansürleme hakkında, sitemizin tek gelir kaynağı google reklamlardır. Sansürlediğimiz kelimeleri de google yasaklı kabul edip, yayımlanması halinde reklam gösterimlerine izin vermemektedir. Bunun için sizlerden özür dileriz.

kaynak: https://eksisozluk.com/entry/32499510